Dzierżoniów walczy z dymem

piątek, 29.1.2021 15:59 2524

  Lifestyle  


Dzierżoniów walczy z dymem

Podczas obecnego okresu grzewczego nasze miasto rozpoczęło informacyjną kampanię antysmogową. W przestrzeni publicznej pojawiły się bilbordy z hasłem „Nie rób dymu. Daj oddychać”. Temat smogu jest w naszym kraju sporym problemem, jednak dzięki akcjom proekologicznym świadomość Polaków z roku na rok jest coraz większa. Pamiętajmy o tym, że zanieczyszczone powietrze to nie tylko kwestia niebezpieczna dla środowiska naturalnego, ale także naszego zdrowia.

Ostatnie dwanaście miesięcy uświadomiło nam, jak wielką wartość ma nasze zdrowie. Dużo osób, w oczekiwaniu na szczepionkę przeciw covid, zaczęło dbać o naturalną odporność swoją i swojej rodziny. Początek nowego roku i tradycyjnie związane z nim postanowienia stanowią dodatkową motywację do uwzględnienia w codziennym harmonogramie praktyk prozdrowotnych.

W 2021 dbamy o zdrowie

Co konkretnie możemy zrobić dla naszego organizmu? Lista jest naprawdę długa, a wybrany cel zależy przede wszystkim od naszych preferencji i możliwości. Ktoś zacznie regularnie biegać, ktoś inny zadba o zdrowszą dietę, albo ograniczenie używek.

Wśród najpopularniejszych noworocznych postanowień Polaków pojawia się rzucenie papierosów. Do regularnego sięgania po papierosy przyznaje się aż 26% obywateli. Nie odbiega to bardzo od ogólnoeuropejskiej tendencji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że to właśnie mieszkańcy Europy mają największy odsetek palaczy na świecie: 209 mln osób, czyli około 29% populacji.

Użytkownicy papierosów sięgają po nie dla nikotyny, ale jednocześnie wprowadzają do swojego organizmu dziesiątki szkodliwych substancji ukrytych w dymie. Podczas spalania tytoniu w wysokiej temperaturze (800 stopni Celsjusza) powoduje uwalnianie siedmiu tysięcy substancji chemicznych, z czego około 93 uznawanych jest za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a około 70 za rakotwórcze!

Dym papierosowy to nie tylko problem samego palacza, lecz także osób z jego otoczenia. Skutki tak zwanego „biernego palenia” mogą być bardzo poważne. Według szacunków WHO, każdego roku z tego powodu umiera aż milion osób.

Wobec powyższych faktów część palaczy decyduje się na odstawienie papierosów na rzecz podgrzewaczy tytoniu. Pierwszym tego typu rozwiązaniem, z jakim spotkali się polscy użytkownicy był IQOS. Z pewnością wielu Czytelników spotkało się już z tym urządzeniem, przypomnijmy jednak, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy tradycyjnym wyrobem tytoniowym a systemem IQOS. Dzięki podgrzewaniu (a nie spalaniu) tytoniu w temperaturze 300 st. Celsjusza, nie powstaje charakterystyczny dym, ale aerozol. Użytkownicy unikają więc osiadania na ubranych, dłoniach i odzieży przykrego zapachu, jaki wiąże się z papierosami.

Ważne są nie tylko kwestie estetyczne. Palacze pytają o benefity związane ze szkodliwością, jakie mogą wyniknąć z tego typu zamiany. Według raportu amerykańskiej Agencji FDA całkowite przejście od użytkowania papierosów na rzecz urządzeń IQOS może znacząco zmniejszyć narażenie na substancje szkodliwe, ponieważ ich stężenie jest o 95% niższe.

Pamiętajmy jednak, że stosowanie każdego wyrobu zawierającego nikotynę jest obarczone ryzykiem. Nasz organizm najbardziej ucieszy się, kiedy całkowicie zrezygnujemy z palenia, co rzecz jasna nie jest zadaniem łatwym, lecz z pewnością opłacalnym.