Gmina Dzierżniów: BGK dla JST - konferencja w Warszawie

poniedziałek, 14.11.2022 14:25 139 0

W dniach 7-8 listopada 2022 r. odbyła się w Warszawie XV edycja konferencji BGK dla JST, której tematem przewodnim był "Samorząd terytorialny - finanse w czasie kryzysu". Na konferencji, przy udziale ekspertów, poruszono wiele zagadnień ważnych dla jednostek samorządu terytorialnego, m.in.: priorytety inwestycyjne i źródła finansowania inwestycji, władztwo podatkowe gmin czy zrównoważony rozwój i -w tym kontekście- wyzwania ciepłownictwa. Omówiono i zaprezentowano także dotychczasowe wyniki Programu Inwestycji Strategicznych. Część konferencji poświecono współpracy banku i jednostek samorządu terytorialnego w budowaniu zaangażowania społecznego w lokalnych społecznościach, co jest jednym z filarów strategii BGK na lata 2021-2025. Dobrym przykładem tego typu działalności jest współpraca gminy Dzierżoniów i Fundacji Most the Most z Warszawy, której fundatorem jest właśnie Bank Gospodarstwa Krajowego. Do udziału w panelu zaproszono więc reprezentantów gmin, które z sukcesem wdrażają działania współfinansowane przez fundację. Gminę Dzierżoniów reprezentowała Jolanta Zarzeka - zastępca wójta gminy Dzierżoniów, która wzięła udział w panelu pn. Budowa kapitału społecznego w lokalnych społecznościach. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się następujące tematy:

* Kapitał społeczny - po co władze lokalne budują zaangażowanie społeczne w lokalnych społecznościach?
* Ile kosztuje budowanie zaangażowania społecznego i czy to się opłaca - kto z tego bardziej korzysta: JST czy lokalne społeczności - a może jest to na zasadzie win-win?
* Nasz zabytek - jak i po co wygrywa się w konkursie - zyski i koszty z wygranej.

Przypominamy, że gmina Dzierżoniów we współpracy z Fundacją Most the Most realizuje aktualnie 2 ważne zadania: "Rewitalizacja zabytkowego pałacu wraz z zagospodarowaniem terenu we wsi Kiełczyn" "Most the Music" - organizacja i prowadzenie chóru.

UG Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)