Gmina wiejska Dzierżoniów: nie spalaj odpadów!

czwartek, 10.11.2022 13:25 341 2

W związku z trwającym sezonem grzewczym oraz obecną sytuacją i kryzysem energetycznym przypominamy wszystkim mieszkańcom gminy Dzierżoniów, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa spalanie odpadów w piecach domowych jest zabronione.

Spalanie śmieci w przydomowych paleniskach to jedna z głównych przyczyn sezonowego pogarszania się stanu powietrza. Spalając odpady łamiemy prawo, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie. Podczas spalania odpadów w niskich temperaturach, a takie panują w domowych piecach, powstają szkodliwe substancje chemiczne powodujące liczne choroby, zwłaszcza u dzieci. Atakowany jest m.in. układ oddechowy - pojawiają się kaszel i duszności, mogą też wystąpić reakcje alergiczne na skórze. Niedopuszczalne jest zatem spalanie wszelkich odpadów, czyli np.: plastikowych butelek, płyt, mebli, lakierowanego drewna, ram okiennych, zarówno wykonanych z plastiku, jak i tych drewnianych oraz opon. Żadne przepisy nie dopuszczają również spalania wilgotnego drewna. Zgodnie obowiązującą uchwałą antysmogową na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuje zakaz spalania drewna i innej biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Należy także pamiętać, że spalanie odpadów w piecach zwiększa ryzyko zapalenia się przewodów kominowych i może przyczynić się do pożaru domu. Zgodnie z przepisami palenie śmieci w domowych piecach jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 5 tysięcy złotych.

UG Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Sw poniedziałek, 14.11.2022 13:55
A kaczka mówił żeby polić ale nie oponami
sobota, 12.11.2022 18:54
A kaczynski mówił co innego