III Piławska Skała [ZOBACZ WIDEO, FOTO]

poniedziałek, 16.5.2022 18:30 6694 13

Niedzielna rywalizacja w Piławie Górnej pokazała wszystko, co w bieganiu najpiękniejsze. Piławska Skała to już bieg międzynarodowy. Przy tym bardzo rodzinny.

Piława Górna 15 maja na kilka godzin zmieniła się w arenę sportowych zmagań. Ulicami miasta przebiegło blisko 200 zawodników trzeciej Piławskiej Skały.

Zapisało się 219, a do mety dobiegło 181, ale to nie dystans 11 kilometrów jest pierwszym selekcjonerem Piławskiej Skały, lecz wymagająca trasa, bo półmetek miejskiego crossu prowadzi przez jedną z największych w Polsce kopalni kamienia.

Najtrudniejszy pojedynek rozegrał się właśnie kilka pięter poniżej zielonych pól i kwitnących łąk (gdzie z daleka widać charakterystyczne białe krowy charolaise).

- Mieszkałem kiedyś w Dzierżoniowie, ale nie wiedziałem, że na terenie powiatu mamy takie widoki. Zobaczyłem zdjęcia z kopalni Piława Górna i od razu postanowiłem pobiec. W kamieniołomie było najtrudniej. To walka z samym sobą - przyznaje pięćdziesięciopięcioletni zawodnik.

W nierównej walce ze słabościami biegacze Piławskiej Skały nie pozostają osamotnieni. Wspierają się na trasie, co było widać również przed metą. Biegną mężowie z żonami, ojcowie z dziećmi i całe rodziny.

Gwiazdą biegu został dziewiętnastoletni zwycięzca, Jan Kaczor. Ukończył Piławską Skałę w rewelacyjnym czasie 37:33. Drugi na metę przybiegł Vitezslav Solc. Zawodnik „Bk Nachod” miał wynik 39:51. Trzeci na mecie był Dariusz Franczak z „DTR Biega/Mario Team” i czasem 40:06.

Największą niespodzianką tegorocznej edycji był udział zagranicznych sportowców. Burmistrza Piławy Górnej w terenowych zmaganiach z uwarunkowaniami gminy wsparł po sąsiedzku wiceburmistrz Dobruški.

Miroslav Sixta przyjechał z partnerskiego miasta z trojgiem przyjaciół. W biegu wzięło udział w sumie 7 reprezentantów naszych przyjaciół z południa. Czesi spisali się na medal. Dosłownie, bo najszybszą zawodniczką III Piławskiej Skały została Aneta Khyrova. Bieg ukończyła z czasem 45:15.

Do tradycji biegu należą dodatkowe kategorie. Charakterystyczną dla Piławskiej Skały jest na pewno „Pracownik branży kamieniarskiej”. W tym roku najszybszym kamieniarzem był Przemysław Wysocki z Grupy PGS (54:37).

Warto dodać, że Marian Kępski (42:19) z Wilkowa Wielkiego został najszybszym mieszkańcem powiatu dzierżoniowskiego, a mieszkanką Katarzyna Budziewska z Łagiewnik (48:19). Obydwoje trenują w „Łab Łagiewniki”.

Kliknij tutaj, żeby poznać pełną klasyfikację.

UJĘCIA Z DRONA: Bartosz Piasecki dla MOKiB,