komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

niedziela, 5 kwietnia 2020

Ireny, Wincentego

Jak służby powiatu dzierżoniowskiego walczą z koronawirusem?

czwartek, 26.3.2020 08:00 , komentarze: 20 , odsłony: 4059
kategorie artykułu:

Od momentu, gdy tylko wirus SARS-CoV-2 dotarł do Polski, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dzierżoniowie, podobnie jak inne tego typu instytucje w kraju, znajduje się na głównym froncie walki z pandemią.

Praktycznie wszyscy pracownicy dzierżoniowskiego sanepidu biorą udział w działaniach związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa.

Praca odbywa się w sposób ciągły, przez cały tydzień i całą dobę. Sekcja Epidemiologii kontaktuje się z osobami, które miały kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

Pracownicy Sekcji Epidemiologii pozostają w stałym kontakcie z Powiatowymi Stacjami Sanitarno- Epidemiologicznymi na terenie całej Polski. Zdarza się, że mieszkańcy naszego powiatu lecieli samolotem, jechali autobusem z pasażerem, który jak się później okazywało, był zakażony. Takie osoby są obejmowane kwarantanną, tzw. ze styczności lub z kontaktu z osobą chorą lub potencjalnie zakażoną. W takim przypadku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydaje decyzję o kwarantannie.

Od 15 marca wszyscy Polacy przekraczający granicę RP są na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia obejmowani są kwarantanną. Decyzji o kwarantannie nie wydaje Inspekcja Sanitarna.
Przestrzeganie zasad obowiązuje zarówno w przypadku kwarantanny na mocy decyzji, jak i na mocy rozporządzenia.

Osoba w kwarantannie zobowiązana jest do:
– pozostania w mieszkaniu, bez wychodzenia z domu, a nawet otwierania drzwi komukolwiek,
– nie kontaktowania się bezpośrednio z innymi osobami,
– samokontroli stanu zdrowia.

Nadzór nad przestrzeganiem kwarantanny sprawują funkcjonariusze Policji, którzy otrzymują z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej codziennie aktualizowaną listę osób kwarantannowanych Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny.
W przypadku pojawienia się objawów: podwyższona temperatura, bóle mięśni, suchy kaszel, itp. zlecany jest pobór próbek, które pobiera specjalny zespół próbkobiorców. Próbki transportowane są koronabusem do Laboratorium Wirusologii we Wrocławiu. O wynikach badań powiadamiana jest zarówno Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna jak i pacjent.

W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia:
– osoba w kwarantannie kontaktuje się telefonicznie z lekarzem POZ, NiŚOZ lub Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Następnie transportowana jest specjalnym transportem do szpitala na oddział zakaźny. Najczęściej do Wrocławia lub Wałbrzycha.

Potencjalnie zakażony poddawany jest badaniom i lekarz decyduje czy pacjent pozostaje w szpitalu czy kontynuuje kwarantannę domową. Jeśli wynik jest ujemny Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny może skrócić kwarantannę.

Jeśli wynik jest dodatni– lekarz decyduje czy pacjent pozostaje w izolacji domowej ( przy lżejszym przebiegu choroby COVID-19) czy kierowany jest na oddział zakaźny.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny pozostaje w stałym kontakcie z Dolnośląskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym we Wrocławiu i Państwowymi Powiatowymi Inspektorami Sanitarnymi Dolnego Śląska, z Komendą Powiatową Policji oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Ogromną ilość czasu, o każdej porze dnia i nocy, zajmują rozmowy telefoniczne od zaniepokojonych mieszkańców naszego powiatu (i nie tylko). Czasem są to porady, informacje, zapoznanie z trybem postępowania, jak zgłosić pracodawcy, że osoba powracająca jest w kwarantannie a najczęściej pomoc w konkretnej sytuacji życiowej. Telefony są zarówno od kwarantannowanych, ale także wiele osób pyta o możliwość wykonania testów. Niestety w Polsce obecnie nie ma możliwości wykonania testów nieodpłatnie lub odpłatnie w ramach profilaktyki. Testy są wykonywane tylko u osób, które miały kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie.

Do chwili obecnej przeprowadzono w Polsce około 26 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Liczba badań z pewnością będzie szybko rosła, wprost proporcjonalnie do wzrostu liczby ludzi z podejrzeniem zakażenia. W naszym powiecie testy przeprowadzono u 19 osób, kolejne 3 czekają na przyjazd koronabusa.

U jednej osoby z naszego powiatu stwierdzono obecność koronawirusa. Osoba przyjęta została do szpitala na oddział zakaźny.

Ustalone zostały osoby z kontaktu, które zostały objęte kwarantanną.

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

 

Wasze komentarze

Allah zabierze nas do siebie
czwartek, 26.03.2020 18:50 autor:
Koleżanka z pracy została odesłana do domu bo miała kontakt...
czwartek, 26.03.2020 10:17 autor: Bielawianin
Ludzie jak nie ma testow dla nas to jak maja...
czwartek, 26.03.2020 09:31 autor: Ruda
KRÓL POLSKI JAROSŁAW NAWOŁUJE DO URN !
czwartek, 26.03.2020 09:10 autor:
dzisiaj, 3 godz temu
2
piątek, 3.4.2020 09:51
sobota, 4.4.2020 11:32
104
piątek, 3.4.2020 14:30
2
piątek, 3.4.2020 10:00
11
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE