komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 16 stycznia 2021

Marcelego, Włodzimierza

Każdego dnia pracujemy na Wasze zaufanie

czwartek, 3.12.2020 10:24 , komentarze: 0 , odsłony: 321
kategorie artykułu:

W dobie pandemii największym społecznym zaufaniem cieszy się Wojsko. „To powód do dumy oraz jeszcze większa motywacja do działania na rzecz Polski i Polaków”.

Aby człowiek mógł sprawnie funkcjonować – cieszyć się życiem, realizować życiowe cele, a i wykazywać społeczne zaangażowanie  – musi odczuwać zaufanie.  Musi zawierzyć!  Wiara ta ma zrównoważyć niewiedzę lub brak informacji. Ludzie nie chcą jednak ufać biernie – wyłącznie poprzez akceptowanie narzuconych symboli ustanowionych zwyczajowo lub przez tradycję. Większość ludzi wykazuje potrzebę zaufania aktywnego. Mają silną potrzebę społecznej solidarności opartej na otwartej i ciągłej obserwacji uczciwości – czy to innych ludzi, czy to instytucji, czy też całego systemu – ustroju, i jego gospodarki.

Zaufanie jest bardzo istotne, tak dla samych obywateli, jak i dla całego państwa. Jest elementem społecznego kapitału. Zwłaszcza zaufanie publiczne i instytucjonalne. W pierwszym przypadku podmiotami, co do których społeczeństwo chce odczuwać zaufanie, są organy państwa stanowiące prawo, stosujące je i egzekwujące, koordynujące działania zbiorowe. Główną podstawą zaufania instytucjonalnego jest doświadczenie pośrednie i przekazywane informacje o funkcjonowaniu instytucji publicznych i ich liderach. Zaufanie, szczególnie instytucjonalne, powinno być zatem traktowane jako dobro wspólne, mające charakter czystego dobra publicznego. Stanowi ono fundament życia społecznego, zapewniający skuteczność i efektywność zbiorowych działań mających na celu dobro całego społeczeństwa.

W dobie pandemii zaufanie społeczne ma szczególne znaczenie. Zwłaszcza zaufanie do państwa i wydawanych przez państwo przepisów prawa, jak i do instytucji publicznych. Czynnik ten w dużym stopniu determinuje to, czy obywatele zastosują się do zaleceń, oraz jakie będą ich zachowania. Czy zaufają zaleceniom i zastosują się do nich. 

W Polce poziom zaufania społecznego od lat pozostaje na niskim poziomie. Zgodnie z badaniami CBOS z bieżącego roku, dużą ostrożność w zaufaniu deklarowało aż 76% badanych (Komunikat z badań CBOS nr 43/2020). Inne badanie – prowadzone w bieżącym roku przez IBRIS dla Onetu – wskazuje, że niski poziom zaufania mają Polacy do rządu (33,7%), Policji ufa mniej niż połowa Polaków (45,4%), a zaufanie do Kościoła wyraziło tylko 40,4% badanych. Jeszcze mniejszym zaufaniem cieszy się parlament (27,1%) i TK (26,4%).

Największym społecznym zaufaniem cieszy się Wojsko. Z badania IBRIS wynika, że polskiemu wojsku ufa 74,1% badanych, przy czym 26,4% "zdecydowanie", a "raczej" – 47,6%. Brak zaufania wyraziło jedynie 11,5% uczestników sondażu (8,4% "raczej", a 3,1% "zdecydowanie"). To powód do dumy oraz jeszcze większa motywacja do działania na rzecz Polski i Polaków. Dziękuję wszystkim żołnierzem codziennie pracującym na to zaufanie!" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Wojsko przez cały czas zaangażowane jest w walkę z Covid-19. Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania, których celem jest walka z epidemią. Na zaufanie społeczne, które widoczne jest we wskazanym wyżej badaniu, niewątpliwie wpływ ma zaangażowanie wojska. Na ulicach miast, miasteczek i małych miejscowości, w instytucjach i urzędach, w placówkach zdrowia, w placówkach świadczących usługi bytowe i opiekuńcze oraz w placówkach o światowych, żołnierze w oliwkowych beretach, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, to widok codzienny.  W pełnym umundurowaniu, ciągle na służbie, działają by zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, wspierają ludność cywilną w ich codziennym życiu. Społeczeństwo polskie obserwuje ponadto zaangażowanie żołnierzy oraz ich stały udział w działaniach innych służb i instytucji.

Żołnierze OT zaangażowani są w działania wspierające seniorów oraz kombatantów. Od początku pandemii opieką żołnierzy OT objęto 9.185 kombatantów oraz 1.329 seniorów. Przełożyło się to na 15.364 działania, podczas którego osoby te otrzymały faktyczne wsparcie, z czego 2.257 stanowiły zakupy żywności, leków i artykułów pierwszej potrzeby. Wojska Obrony Terytorialnej wspierają ponadto seniorów i pensjonariuszy w domach pomocy społecznej. Dotychczas wsparcie otrzymały 743 placówki (DPS-y, ZOL-e, DS-y i inne o podobnym charakterze). W ramach działań dla tego rodzaju placówek zrealizowano 9 całkowitych ewakuacji, a przeszkoleni żołnierze pobrani 99.790 wymazów, tak od pensjonariuszy, jak i od personelu.

Widok żołnierza OT w szpitalu czy innej placówce medycznej, to również widok codzienny w dobie pandemii. Nasi żołnierze do tej pory wsparli 778 tego rodzaju obiektów, w ramach wspomagania realizując takie działania, jak: pomoc w opiece nad pacjentem leżącym, obsługa danych ELC, triage, mierzenie temperatury, transporty, ładunek i rozładunek, dostarczanie butli z tlenem, jak również wzmacniali pracowników medycznych w pracach administracyjnych i logistycznych. Nie można również zapomnieć o tym, że przy 13 szpitalach tymczasowych żołnierze OT wspierali ich budowę.

Oliwkowe berety pojawiają się również w instytucjach oświatowych – wspierając szkoły, przedszkola, żłobki i inne. Dotychczas wsparcie z OT otrzymało 5.250 placówek, w z czego 266 działań dotyczyło szkoleń z zakresu zapobiegania rozprzestrzeniania się Covid-19 oraz  podstawowego działania profilaktycznego.

Na wsparcie żołnierzy OT od początku pandemii mogą liczyć również organizacje pozarządowe: stowarzyszenia, fundacje i inne inicjatywy obywatelskie. Dotychczas z pomocy WOT skorzystało około 200 organizacji pozarządowych, głównie w zakresie transportu (585 transportów) i logistyki.

Wierzymy, że dzięki działaniom i zaangażowaniu żołnierzy OT społeczne zaufanie do wojska utrzyma się – i takie pozostanie lub wzrośnie, nawet gdy działania na rzecz walki z koronawirusem nie będą już tak kluczowe. Jako żołnierze OT szkoleni jesteśmy dla ludności cywilnej, i chcemy być ZAWSZE GOTOWI! ZAWSZE BLISKO!

Autor relacji: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

 

Wasze komentarze

piątek, 15.1.2021 15:55
2
wczoraj, 22 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
piątek, 15.1.2021 15:05
czwartek, 14.1.2021 11:00
środa, 13.1.2021 11:13
wtorek, 12.1.2021 17:30
2
wtorek, 12.1.2021 19:50
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe