komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

czwartek, 6 sierpnia 2020

Slawy, Jakuba

Kolejni ochotnicy już na poligonie w Żaganiu

czwartek, 9.7.2020 20:40 , komentarze: 0 , odsłony: 519
kategorie artykułu:

W piątek, 3 lipca br., w struktury 16 Dolnośląskiej Brygady OT wstąpili kolejni ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności z wojskiem.

Dla 115 ochotników z Dolnego Śląska miniony piątek był wyjątkowy, tego dnia przekraczając bramę jednostki wojskowej przy ul. Hallera we Wrocławiu, spełnili swoje marzenia o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego.

Wraz ze zmianą modelu kontroli epidemii, żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady  Obrony Terytorialnej przywrócili szkolenia, które są  realizowane równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi.

Powołanie ochotników jak i ich obecne szkolenie jest kontynuacją planu rozwoju formacji.

Nowo powołani żołnierze od 3 lipca br. rozpoczęli 16- dniowe szkolenie podstawowe na poligonie w Żaganiu.Jest to drugie  szkolenie podstawowe w historii dolnośląskiej brygady. Tzw. „szesnastka”, bo tak potocznie nazywane jest to szkolenie odbywa się na obiektach żagańskiego poligonu.

Pierwszego dnia ochotnicy zostali umundurowani i wyekwipowani oraz wpisani do wojskowej ewidencji. Następnie przeszli tzw. „test wejściowy” sprawności fizycznej.

- Priorytetem „szesnastki” jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot. – powiedział dowódca dolnośląskiej brygady płk Artur Barański.

Ponadto  podczas 16 dni szkolenia nacisk położony jest również  na nabywanie praktycznych umiejętności, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, jaki i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii.

16 dni to podstawa, na  której rozwijana jest  wiedza wojskowa.  Cały cykl szkolenia żołnierza WOT trwa trzy lata.

11 lipca do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie jest o 8 dni krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się18lipca  przysięgą wojskową na poligonie w Żaganiu.

Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem- informuje ppłk. Marek Czachor Dowódca 161. batalionu lekkiej piechoty.

Wśród tych, którzy dołączyli do dolnośląskich terytorialsów są m.in. geolodzy, pielęgniarki, informatycy, programiści komputerowi, mechanicy samochodowi, lekarze, główne księgowe, prawnicy - cały przekrój społeczeństwa

Ponadto dołączyli do nas rodzice ze swoimi pełnoletnimi dziećmi oraz małżeństwa, które  chcą wspólnie służyć Ojczyźnie oraz dzielić pasje i zainteresowania-  informuje kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy Dolnośląskich Terytorialsów.

Formowanie 16 Dolnośląskiej Brygady OT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab Brygady oraz 161 wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy, którzy przejdą szkolenie, wejdą w skład tego właśnie batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo Brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba żołnierzy przekroczy 2000.

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku.  Dziś w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy, struktury formacji są rozwinięte  lub rozwijane już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze OT osiągną status gotowych do walki.

kpt. Renata MYCIO

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
środa, 5.8.2020 13:43
1
wtorek, 4.8.2020 15:38
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec