Działania Stowarzyszenia Polska 2050 w województwie dolnośląskim

piątek, 16.10.2020 22:00 2828 1

Wolontariusze z lokalnej ekipy stowarzyszenia Polska 2050, nieprzerwanie od zakończenia kampanii prezydenckiej Szymona Hołowni w lipcu, realizują działania zgodne z D.N.A. ruchu (www.polska2050.pl/nasze-dna). 

Już w lecie przeprowadzano działania, jak i budowano struktury w wielu powiatach. Na jesieni w Warszawie zostały powołane wojewódzkie zarządy, które mają kierować regionalnymi oddziałami stowarzyszenia. Na Dolnym Śląsku liderką jest Ewa Kaczmarek, a w składzie zarządu są: Tomasz Dereń, Zenon Madej, Angelika Panas oraz Marcin Styczeń. 

W sobotę 3 października wolontariusze i liderzy z powiatu lwóweckiego wzięli udział w proteście przeciwko przywożeniu do Rębiszowa w gminie Mirsk odpadów z Niemiec (40.500 ton odpadów przemysłowych). Na prośbę dolnośląskiego biura, w tej sprawie jest zresztą przygotowywana interpelacja poselska przez Hannę Gill-Piątek, posłankę ruchu Polska 2050. 

W drugiej połowie października planowane jest natomiast uruchomienie programu tzw. kontraktów obywatelskich w każdym województwie. Ich zadaniem będzie rozwiązywanie zarówno spraw lokalnych, jak i ogólnopolskich za pomocą narzędzi partycypacji obywatelskiej. W tym zakresie aktywnie działa lokalny oddział tzw. think tanku, tj. regionalna odnoga ogólnopolskiego zespołu Instytutu Strategie 2050, kierowanego przez Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz.

W ramach działań dobroczynnych, ekipa dolnośląska przyłączyła się do zbiórki krwi organizowanej przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Dolnym Śląsku. Wolontariusze ruchu Polska 2050 mogą przez cały październik oddawać krew na hasło “Polska 2050”. Dzięki temu da się policzyć, ile krwi oddadzą w sumie wolontariusze lokalnego oddziału. Akcję ze strony ruchu koordynuje Kinga Gęsicka-Biały, liderka powiatu bolesławieckiego. Liderka powiatu oławskiego zorganizowała natomiast akcję zbierania fantów na kiermasz charytatywny, który odbył się w Oławie 10 października. Dochód przeznaczony jest na leczenie i rehabilitację Przemka, chorego 10-latka z Oławy.

Ze względu na panującą epidemię i w geście solidarności z potrzebującymi, wolontariusze częściowo wrócili też do akcji “Ekipa z Sąsiedztwa”. Były to zakupy dla seniorów, zbiórki dla biednych oraz zwierząt ze schronisk. 

Jednocześnie, wolontariusze ruszyli z II edycją "Gramy w kolory", ogólnopolską akcją zbiórki potrzebnych artykułów, w tym gier i pomocy dydaktycznych dla pacjentów oddziałów psychiatrii dziecięcej szpitali we Wrocławiu i w Bolesławcu. “Gramy w kolory” zainicjował Hołownia jeszcze w trakcie kampanii. Zbiórka potrwa przez najbliższy miesiąc, do 13 listopada.

Wreszcie, około 40 wolontariuszy i liderów z powiatów kamiennogórskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego wyruszyło w sobotę 3 października w góry. Uczestnicy “Rajdu Żółtym Szlakiem” szli dwoma żółtymi szlakami do schroniska Andrzejówka, jednocześnie zbierając napotkane śmieci. 

Ważne: na oficjalnym kanale Szymona Hołowni dostępne jest wideo podsumowujące działalność wolontariuszy Polska 2050 po kampanii : https://youtu.be/o3wMS3w60XE 

*****

Rejestracja do stowarzyszenia oraz akcja #2050maseczek:

15 października w Warszawie Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050, poinformował o oficjalnym rozpoczęciu naboru członków do stowarzyszenia. Jest to efekt przyjęcia statutu, który został  wypracowany wspólnie z wolontariuszami. Proces naboru będzie miał charakter kaskadowy, wszelkie informacje są dostępne na www.polska2050.pl.

Ponadto, Szymon Hołownia zainaugurował na konferencji akcję rozdawania maseczek, w które zaangażują się regionalne oddziały stowarzyszenia. Akcja pod nazwą #2050maseczek rozpocznie się w kolejnych województwach już od tej soboty.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

autor piątek, 16.10.2020 23:48
To ma byc organizacja harcerska? Charytatywna? Bo nie wygląda na polityczną. Umrze śmiercią naturalną.