Blisko 1500 kontroli trzeźwości w powiecie dzierżoniowskim – efekty działań „Bezpieczne Wakacje” i „Trzeźwy Poranek”

wtorek, 1.7.2025 12:30 4568 6

30 czerwca 2025 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie przeprowadzili na terenie całego powiatu wzmożone działania kontrolne w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” i „Trzeźwy Poranek”. W trakcie działań przeprowadzono blisko 1500 kontroli trzeźwości wśród kierujących pojazdami. Głównym celem było ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie letnim.

W wyniku działań ujawniono pięciu kierujących pod wpływem alkoholu – część z nich znajdowała się w stanie po spożyciu alkoholu, a część w stanie nietrzeźwości, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu wykroczeń i Kodeksu karnego. Ponadto policjanci odnotowali trzy przypadki niestosowania się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa.

W Bielawie, przy ul. Piastowskiej, zatrzymano 59-letniego kierującego pojazdem marki Peugeot, u którego badanie wykazało 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu – co kwalifikuje się jako stan po użyciu alkoholu.

Również w Bielawie zatrzymano 47-letniego mężczyznę kierującego BMW, który znajdował się w stanie nietrzeźwości – badanie wykazało 0,29 mg/l alkoholu.

Trzeci przypadek w Bielawie dotyczył 48-letniego kierowcy BMW, który prowadził pojazd mając w organizmie 0,64 mg/l alkoholu – również stan nietrzeźwości.

Na terenie Niemczy funkcjonariusze zatrzymali 42-letniego kierującego czterokołowcem marki Suzuki, który miał 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu – stan po użyciu alkoholu.  Nie posiadał uprawnień do kierowania, pojazd nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W Piławie Górnej policjanci ujawnili, że 50-letni kierujący samochodem marki Nissan prowadził pojazd mając 0,14 mg/l alkoholu – również stan po użyciu alkoholu.

Dodatkowe wykroczenia:

W trakcie akcji funkcjonariusze odnotowali trzy przypadki kierowania pojazdami bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, co stanowi wykroczenie i jest zagrożone mandatem karnym oraz punktami karnymi.

Konsekwencje prawne:

Zgodnie z przepisami:

  • Stan po użyciu alkoholu (0,1–0,25 mg/l w wydychanym powietrzu) to wykroczenie, za które grozi:
  • Stan nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/l) to przestępstwo z art. 178a §1 Kodeksu karnego, zagrożone:
    • grzywna do 30 000 zł,
    • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,
    • 15 punktów karnych.
    • grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat,
    • zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,
    • świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym – nie mniejszym niż 5 000 zł.

Dodatkowo, prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień, bez ważnego OC, lub niedopuszczonego do ruchu skutkuje odrębnymi karami finansowymi i sądowymi.

Komenda Powiatowa Policji w Dzierżoniowie zapowiada kontynuację podobnych działań przez cały okres wakacyjny. Pamiętajmy – kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu to nie tylko wykroczenie czy przestępstwo, ale przede wszystkim realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu drogowego.


nadkom. Marcin Ząbek
    Oficer Prasowy
KPP Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

środa, 02.07.2025 12:40
W Bielawie życie toczy się inaczej piją I pić
ja wtorek, 01.07.2025 15:03
zapraszam policjantów na drogę (ciąg pieszo-jezdny) pomiędzy Dzierzoniowem a Uciechowem....
środa, 02.07.2025 12:07
Japa od tej drogi
wtorek, 01.07.2025 20:49
Po nowiżnie jeżdzi jakiś czubek na skuterku jak wariat bez...
wtorek, 01.07.2025 14:50
Dobrze że wyłapują pijaków ale po analizie prawnej nie ma...
Milicja wtorek, 01.07.2025 15:32
To masz słabą analizę prawną bo może być zawsze na drodze rutynowa kontrola drogowa