Spotkanie z prawnikiem - jak należy się na nie przygotować

czwartek, 22.10.2020 15:22 813 1

Większość Polek i Polaków boi się spotkań z prawnikami, kojarzą się im z sądem i ciągnącymi się latami sprawami. Jest to tak naprawdę złudzenie narzucone nam przez różne filmy czy seriale. Kampania „Prawo bez Strachu” ma na celu udowodnić, że nie należy obawiać się spotkań z prawnikami. Warto jednak na spotkanie przyjść przygotowanym i wiedzieć jakie informacje chce się od nich uzyskać.

Obecnie żyjemy w czasach, w których coraz częściej słyszymy o tym, że większość konfliktów kończy się w sądzie. Są to niekiedy bardzo trudne sprawy, ale zdarzają się też i takie, które mogłyby zakończyć się polubownie, jeszcze przed rozpoczęciem drogi sądowej, jednak przez niewiedzę zainteresowanych stron znajdują swój finał w sądzie. Często strony te nie decydują się na pójście do prawnika czy też poproszenie o poradę prawną, która mogłaby szybko zakończyć spór. Niestety, boimy się prawników i porad prawnych.

- Zauważyliśmy, że ludzie po prostu wstydzą się korzystać z pomocy prawników, martwiąc się co inni powiedzą. Nasze zadanie to pomagać i udzielać porad, nie ma w tym nic wstydliwego. Zawsze lepiej zapytać, aby później nie żałować. Zdarza się, że właśnie wizyta u prawnika uchroni przed długotrwałym i kosztowym postępowaniem sądowym – przekonuje Karolina Marszałek, jedna z inicjatorek kampanii.

Na spotkanie z adwokatem czy też radcą prawnym warto przyjść z dokumentacją dotyczącą naszej sprawy i jasnym przekazem, czego oczekujemy i na czym nam zależy. Jeżeli sprawa dotyczy wypadku – możemy przynieść, m.in. notatkę urzędową sporządzoną przez Policję, która była na miejscu zdarzenia, dokumentację medyczną obrazującą stan zdrowia po zaistniałym wypadku; jeśli ktoś naruszył nasze dobra osobiste, czy chcemy się rozwieść, warto pokazać dowody na tę sytuację. Istotnym jest, aby wprowadzić prawnika w naszą sprawę od początku do końca, nie zatajając żadnych informacji, które mogą mieć znaczenie do poprowadzenia naszej sprawy. Być z nim szczerym i nie ukrywać niczego – nawet jeżeli nie jest to dla nas komfortowe.

- Niektórzy klienci nie mówią nam całej prawdy, nie chcą, ponieważ po prostu się wstydzą. Niestety, potem te niedomówienia wychodzą i to zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie, czyli na sali sądowej. Zawsze nakłaniam klientów do bycia szczerym, nawet jeżeli budzi to dyskomfort. Dzięki temu, że wiem, mogę przygotować taktykę, która zabezpieczy interesy klienta. Dlatego tak ważne jest, aby nie zatajać żadnych informacji przed swoim prawnikiem – mówi Michał Miller, inicjator kampanii.

Udając się na spotkanie z prawnikiem warto również zastanowić się i przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów dotyczących faktycznego stanu własnej sprawy. Dodatkowo warto przygotować sobie konkretne pytania, które chcemy zadać na spotkaniu, dzięki czemu wyjdziemy z satysfakcjonującymi nad odpowiedziami, a nie z myślą o zmarnowanym czasie.

- Pamiętajmy, że my – prawnicy, jesteśmy po to, by pomóc, a nie zaszkodzić. Podczas umawiania spotkania zawsze sugeruję zainteresowanej osobie, by wzięła ze sobą wszelkie istotne dla sprawy dokumenty i spisała sobie na kartce ważne punkty, o których chciałaby porozmawiać. Natomiast jeśli ktoś przyjdzie na umówione spotkanie bez konkretnej listy pytań, nic nie szkodzi. Na spotkaniu z klientem zawsze staram się poruszyć jak najwięcej kwestii, wariantów rozwiązania sprawy, mając na uwadze jego dobro. Dokumenty również można donieść na kolejne spotkanie, a w tym czasie podpowiem, które będą jeszcze potrzebne i ważne dla tej konkretnej sprawy – mówi Bartosz Czupajło, inicjator kampanii.

Kolejną kwestią jest fakt, że wiele osób obawia się nie tyle sądów, co już nawet samych kancelarii prawnych, a samo wejście do jednej z nich powoduje u niego stres.

- Lata praktyki pokazały nam, że wielu klientów czuje lekki strach przed wejściem do kancelarii. Dlatego w ramach naszej kampanii postanowiliśmy stworzyć cykl darmowych, cotygodniowych spotkań edukacyjnych, które ze względu na obecną sytuację oraz nowe obostrzenia przenieśliśmy do sieci i zapraszamy do oglądania nas na żywo na naszym profilu na Facebook’u. Podczas relacji wyjaśniamy najważniejsze pojęcia prawne, informujemy jakie kroki prawne można podjąć w danym temacie, ponieważ każde spotkanie dotyczy innego zagadnienia. Zachęcamy również do zadawania pytań  – dodaje Anna Stasiak-Apelska, kolejna z inicjatorek kampanii.

Kampania „Prawo bez strachu” ma pokazać, że kontakt z adwokatem nie musi być wcale stresujący. Warto odpowiednio przygotować się do spotkania z prawnikiem, by wyjść z niego w pełni usatysfakcjonowanym i pozytywnie nastawionym do dalszego działania. Wtorkowe spotkania online to idealna okazja, aby przełamać się i zobaczyć, że prawnik jest osobą, która pomaga, a nie ocenia, a dodatkowo dowiedzieć się wielu praktycznych informacji.

PRAWO BEZ STRACHU – kampania społeczna stworzona przez czterech prawników: Karolinę Marszałek, Annę Stasiak-Apelską, Bartosza Czupajło oraz Michała Millera. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do korzystania z profesjonalnych porad prawnych i wsparcia prawników w każdej sprawie oraz przybliżenie wiedzy na temat współpracy. www.prawobezstrachu.pl

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

biedak piątek, 23.10.2020 10:49
Bogaci mają swoich własnych prawników,bo ich stać.Przeciętni nie boją się prawników,ale cen za poradę,biedniejsi nie mają szans na prawnika.Kancelarie co jakiś czas robią show,darmowe porady,a potem zdzierają podwójnie.