Dyrektorka sanepidu o sytuacji w powiecie dzierżoniowskim

piątek, 23.10.2020 11:29 29008 35

Rozmowa z Wiesławą Bronowicką, dyrektorką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzierżoniowie. 

Jaka jest przyczyna tak dużego wzrostu zachorowań w naszym powiecie? Jakiego rodzaju są to transmisje? Czy są obecnie lub były jakieś duże ogniska zakaźne, np. w zakładach pracy?
W październiku odnotowujemy szybki wzrost liczby zakażeń zarówno na świecie, w Polsce i w naszym powiecie. W naszym powiecie sytuacja przedstawiała się następująco:
1 października 2020 r. - liczba osób zakażonych od pierwszego dodatniego: 76, liczba osób tzw. aktywnych: 12, natomiast 20 października 2020 r. - liczba osób zakażonych od pierwszego dodatniego: 374, liczba osób tzw. aktywnych: 215. 
Jak widać na początku października było 12 osób (zdiagnozowanych), które mogły zakażać, w ciągu dwudziestu dni ich liczba wzrosła do 374. Wirus ulega mutacji i obecnie, jak twierdzą epidemiolodzy i lekarze zakaźnicy wirus jest mniej śmiertelny, a bardziej zakaźny. To jedna z przyczyn wzrostu zakażeń. Nie wiemy, czy my sami nie jesteśmy bezobjawowymi nosicielami, czy może każda napotkana osoba. Koronawirus jest przenoszony wraz z kroplami oddechowymi o wielkości ponad 5 mikronów i w wyniku kontaktu z zakażonymi wydzielinami.
Dlatego tak ważna jest samokontrola i kontrola swoich zachowań oraz stosowanie reżimu sanitarnego. Lekceważenie podstawowych obowiązków w czasie szerzenia się pandemii przyczynia się do jej rozszerzania, stanowiąc zagrożenie zarówno dla naszego zdrowia i życia, jak i naszych bliskich. Odnotowaliśmy 3 ogniska w powiecie: w zakładzie Broen, Szpitalu Powiatowym oraz Zespole Ośrodków Wsparcia. 
Koronawirus SARS-CoV-2 jest bardziej zaraźliwy i bardziej śmiertelny niż wirus grypy. Jak niedawno podawało CNN, z powodu COVID-19 zmarło więcej ludzi niż w ostatnich pięciu sezonach grypowych łącznieTylko od nas wszystkich i naszego postępowania zależy w jakim stopniu poradzimy sobie z zaistniałym realnym niebezpieczeństwem.

Jak chorują mieszkańcy naszego powiatu? Czy większość choruje w izolacji domowej, będąc pod opieką lekarzy rodzinnych?
Ponad 90% osób jest bezobjawowych lub skąpoobjawowych i ci pacjenci są pod opieką lekarza rodzinnego. Zdarza się, że osoba kwarantannowana mieszkająca z izolowaną stwierdza pogorszenie stanu zdrowia, kontaktuje się wówczas z lekarzem rodzinnym, który zleca wykonanie testu. Jeśli osoba jest zakażona, kwarantanna zmienia się w izolację domową. Odsetek chorujących dzieci jest niewielki.

Czy obecnie bada się osoby bezobjawowe z kontaktu, czy bada się tylko osoby, które mają objawy?
Zgodnie z jesienną strategią Ministra Zdrowia osoby z objawami kontaktują się z lekarzem rodzinnym i lekarz decyduje, czy zleca wykonanie badań w kierunku SARS-CoV-2. Lekarz POZ opiekuje się osobami zakażonymi, także bezobjawowymi, daje zwolnienie lekarskie i informuje pacjenta, czy będzie w izolacji domowej, czy musi być hospitalizowany. O terminie izolacji decyduje lekarz. Osoba z wynikiem pozytywnym jest wpisywana do systemu teleinformatycznego EWP, gdzie jest również wpisany okres izolacji. Do systemu EWP mają m.in. dostęp laboratoria diagnostyczne, ZUS, Policja i stacje sanepid. W praktyce wynik dodatni przesyła także na adres PSSE sam pacjent (elektronicznie na adres psse.dzierzoniow@pis.gov.pl). Z osobą zakażoną kontaktują się pracownicy sanepidu w celu przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego i ustalenia osób z bliskiego kontaktu. Osoby te są objęte kwarantanną, również wpisane do systemu teleinformatycznego (m.in. okres kwarantanny). Uwaga! Osoba izolowana przebywa w odosobnieniu min. 10 dni, natomiast współmieszkająca -10+10 dni, łącznie 20. Jeśli ma możliwość zamieszkać w innym miejscu niż izolowany - wówczas kwarantanna trwa 10 dni.

Ile trzeba w naszym powiecie czekać na wykonanie testu w ramach NFZ?
Wymazy wykonywane są w Mobilnym Punkcie Pobrań, które zlokalizowane są w Dzierżoniowie, w Ząbkowicach, Kłodzku, Strzelinie we Wrocławiu. Pacjent zwykle telefonicznie informuje się gdzie czas oczekiwania jest najkrótszy i tam się udaje. Punkt Pobrań w Dzierżoniowie obecnie czynny jest do godz. 18.00. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

APK
Fot. Pixabay

Przeczytaj komentarze (35)

Komentarze (35)

pacjent piątek, 23.10.2020 18:30
Sanepid jest ogniwem zbędnym w leczeniu tej choroby!Sam przeżyłem kwarantanne i Sanepid ograniczył sie tylko do zebrania danych kto mieszka pod danym adresem i decyzją o terminie kwarantanny.Zadnej innej pomocy!
Dodzwonić się do Sanepidu to cud!Całym leczeniem i testami zajmuje sie lekarz POZ,do ktorego dodzwonić sie to drugi cud.Po 10-ciu dniach kwarantanny Sanepid już sie niczym nie interesuje!Jak są jakies powikłania to do lekarza!Leczy wydaje zwolnienia lekarskie itd.Uważam że Sanepid jest ogniwem zbędnym i nic nie pomagajacym w kwarantannie oraz leczeniu.Niepotrzebnie generuje koszta!
wtorek, 27.10.2020 12:01
Sanepid jest nie od leczenia.Gdybys byl ciezko chory skeirowaliby cie do szpitala-wiec ciesz ze ci sie tak udalo-inni maja gorzej.A Ty nie jestes pepkiem swiata
sobota, 24.10.2020 08:05
A ty bys chcial zeby panie z sanepidu Cię leczyly albo zeby codziennie dzwonily i pytały jak sie szanowny pan czuje? A moze zakupy zrobic albo kołderke poprawić? Czlowieku ogarnij sie. Sanepid jest od tego zeby zrobic wywiad epidemiologiczny bo lekarze poz nie mają na to czasu.
polak poniedziałek, 26.10.2020 12:45
Co tu mówić dzierżoniowski beton i kolesiostwo
Jurek sobota, 24.10.2020 15:48
https://www.youtube.com/watch?v=W8EKoHqe
j5o
ralf sobota, 24.10.2020 18:26
szalona kobieto piszesz o firmie Broen jest lub bylo3 przypadki a w firmie LS 23 osoby, I NADAL PRACUJĄ źadnej izolacji A PANIE Z SANEPIDUsiedza i karzą sie obserwować.rusz dupe i zamknij ta firmę
niedziela, 25.10.2020 21:25
Jakie trzy przypadki w broenie? Naucz się czytać ze zrozumieniem.
piątek, 23.10.2020 23:41
Zadbajcie o formatowanie tekstu. Nie da się tego przeczytać.
Szukająca gdzie zrobić test niedziela, 25.10.2020 09:37
Na testy w Ddz czeka się 6 dni, w Świdnicy cały dzień stania na czczo w kolejce na dworze i też lipa. A w tym czasie rodziny nie są objęte kwarantanną, chodzą zarażają razem z chorym który szuka kolejnego punktu poboru wymazu. Super organizacja! Już macie odpiwiedz CZEMU JEST TYLE ZAKAŻEŃ!!
piątek, 23.10.2020 11:55
pani nie odpowiedziała ile się czeka na test a jeszcze inna sprawa ile się czeka na wynik..
piątek, 23.10.2020 12:06
Wynik - w tej chwili min 3 doby
Autor piątek, 23.10.2020 12:19
Ja już czekam 4 doby i nic
autor niedziela, 25.10.2020 11:40
Ja wykonalem 54 połączenia i nikt nie odbiera .Może dlatego że lekarz rodzinny wpisał że to na kasę chorych
piątek, 23.10.2020 11:57
wirus jest ale zadnej PLANDEMI Nie ma
sobota, 24.10.2020 12:33
Jeszcze nie zrozumiales?Ty nadal nie wiesz ,co oznacza pandemia.Pandemia to jest gdzie wirus jest NA CALYM SWIECIE-i tak jest teraz!Co znaczy plandemia?,nadal uwazasz ze wszystko to komedia?
piątek, 23.10.2020 16:16
Bo to się pandemia !!! nazywa.
piątek, 23.10.2020 14:07
Kilka dni temu takie osoby mówiły, że nie ma żadnego wirusa i chodziły bez maseczek, obecnie, że nie ma żadnej pandemii i wciąż wszystko lekceważą, a za kilka dni że ci wszyscy co poumierają to przez kosmitów.
piątek, 23.10.2020 20:59
Nie, że NIE MA, tylko, ze nie ma o co robić krzyku. Dopóki nie zobaczę statystyk umieralności w porównaniu do 2018 i 2019, dalej będę tak mówił. W objawach jak każde inne przeziębienie. Było by ich mniej, gdyby ceny opału zapewniały ich większą dostępność.
sobota, 24.10.2020 09:37
już był niewierny Tomasz ,idź do szpitali i pomagaj jako wolontariusz,nie bój się to tylko wirus...
piątek, 23.10.2020 14:42
Powiedział znawca .
WTF? sobota, 24.10.2020 10:25
"Jak niedawno podawało CNN, z powodu COVID-19 zmarło więcej ludzi niż w ostatnich pięciu sezonach grypowych łącznie. ". Nie ma to jak porządne, mocne, nie do podważenia dane naukowe.
piątek, 23.10.2020 19:46
20 pazdziernika pozbawili nas już wszystkiego. Klepnięta została ustawa o przymusowych szczepieniach. Oczy jak zwykle zostały skutecznie zamydlone tematem zastępczym jakim jest aborcja. Nie widzicie, że zawsze kiedy przepychają coś co nas niszczy to tematami zastępczymi są lgbt albo aborcja? Obudźcie się w końcu!!!!
Dz.U.2020.1845 t.j. | Akt obowiązujący
Wersja od: 20 października 2020 r.
Art. 36. [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego]
1. Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.
2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera.
4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymusu bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby.
5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny. W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie.
6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej.
7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa.
8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby - bez jej zgody.
sobota, 24.10.2020 09:38
kto by to czytał ,ludzieeee
piątek, 23.10.2020 13:21
Bzdura!!! nikt nie umiera na zapalenie płuc, na cukrzyce i inne choroby !!!!!!
nie oszukujcie ludzi!!!
piątek, 23.10.2020 19:25
dziadostwo w bielawie , dzierzoniowie powinny byc darmowe wymazy na koronowirusa jak na zachodzie ,,
Emil piątek, 23.10.2020 12:06
W każdym zakładzie może być ognisko zakażenia tylko brakuje odwagi i kasy żeby przetestować pracowników.
piątek, 23.10.2020 13:38
myślę, że bardziej pracodawcy zatają chorych, żeby tylko nie doszło do zamknięcia zakładu bo wtedy by już raczej nie było co otwierać
Dexter K. W piątek, 23.10.2020 19:12
Słuchaj gość typu prezes broenu od razu, jak usłyszał o tym wysłał nas na testy chłop ****a stara się jak może żeby trzymać ta produkcję. Wiadomo dla niego jest lepiej i dla nas, bo pracujemy.. A my fizyczni pracujemy dla tych co na górze, każdym, życzę zdrowia jak najwięcej i odjebta się od broenu
piątek, 23.10.2020 14:01
wszystkich obecną metodą przetestować się nie da, bo nie ma tylu biotechnologów i sprzętu nigdzie na świecie, Słowacja chce teraz testować wszystkich mniej dokladną metodą na przeciwciała, zobaczymy co z tego wyjdzie
piątek, 23.10.2020 14:35
Nie ma odpowiedzi ile się czeka na wynik testu !!!
Ja piątek, 23.10.2020 14:48
W Ddz 9 dni. Jeżeli w ogóle uda się dodzwonić do szpitala
piątek, 23.10.2020 14:17
Ja znam więcej ognisk niż te 3 wymienione przez tą panią, tylko zakłady produkcyjne zatajają tę informację, bo wtedy większość załogi musiałaby przejść na kwarantannę :)
piątek, 23.10.2020 14:39
Dlatego wirus się rozprzestrzenia. Niedługo większość osób w tych zakładach pójdzie na zwolnienie ,bo nie będą w stanie pracować. !!! Może w końcu większość zrozumie powagę sytuacji !
rysiu piątek, 23.10.2020 12:25
A gdzie pani była wcześniej jak zgłaszano naruszanie warunków sanitarnych
piątek, 23.10.2020 12:43
Jaki jest nr telefonu aby się zarejsterować?