Badanie Lewiatana: 40% firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii

poniedziałek, 23.11.2020 13:48 376 0

·       40% firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii i nie obawia się o przyszłość, ale większość uważa, że przy drastycznych ograniczeniach działalności lub wprowadzeniu głębokiego lockdownu nie poradzi sobie bez pomocy państwa.

·       Przedsiębiorstwa spodziewają się w najbliższych miesiącach pogorszenia sytuacji gospodarczej. 45,2% firm będzie zmuszona nadal wprowadzać nadzwyczajne oszczędności, a 32,2% angażować własne pieniądze, aż 2/3  oczekuje pomocy dla najbardziej dotkniętych pandemią  – wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan.

- Przedsiębiorstwa, wskazując na problemy związane z dalszym funkcjonowaniem, szczególnie obawiają się zwiększenia obciążeń fiskalnych i biurokratycznych (83,5%), wzrostu kosztów pracy, w tym podniesienia płacy minimalnej,  planowanego pełnego ozusowania umów zleceń i działalności gospodarczej (77%), wprowadzenia dodatkowych podatków branżowych, jak podatek cukrowy czy od handlu (11,3%) oraz opodatkowania spółek komandytowych (11%).  Nowe  obciążenia oznaczają poważne kłopoty firm  – podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Ankietowane firmy spodziewają się pogorszenia koniunktury. Blisko 20% planuje redukcje zatrudnienia o 10-20%, a kolejne 20%  uważa, że będzie zmuszona ograniczyć wysokość wynagrodzeń pracowników. Największym wyzwaniem będzie utrzymanie płynności finansowej (tak twierdzi blisko 81%), utrzymanie łańcuchów dostaw (prawie 20%) oraz dostępu do pracowników (20%).
 
- Wysoki poziom zachorowań na Covid-19 budzi obawy biznesu. Przedsiębiorcy boją się drastycznego ograniczenia działalności gospodarczej. Blisko trzy czwarte firm uważa, że w obliczu poważnego zagrożenia  pandemią konieczne są zdecydowane działania rządu. Jednocześnie uważają, że wprowadzenie obostrzeń nie musi wiązać się z bezpośrednim ograniczeniem ich działalności. Biznes zwraca uwagę, że nadal potrzebna jest pomoc firmom dotkniętym kryzysem, a blisko 60% wskazuje, że najważniejsze są dopłaty do zatrudnienia oraz zawieszenie zobowiązań ZUS. Firmy uważają, że wprowadzane ograniczenia muszą być wcześniej komunikowane i poprzedzone konsultacjami z biznesem i ekspertami. Prawie dwie trzecie przedsiębiorstw podkreśla, że w okresie pandemii państwo powinno powstrzymać się od zmian legislacyjnych, które spowodują  wzrost podatków, kosztów pracy i biurokracji – dodaje prof. Jacek Męcina.
 
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie października i listopada  na ogólnopolskiej próbie 230  firm, reprezentujących kluczowe branże.
 
Konfederacja Lewiatan

Dodaj komentarz

Komentarze (0)