komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 16 czerwca 2021

Aliny, Benona

„To wielka hipokryzja, jeśli Gulbinowiczowi można odebrać honorowe obywatelstwo, a Hitlerowi nie”

wtorek, 27.4.2021 11:10 , komentarze: 209 , odsłony: 27018
kategorie artykułu:

Podczas wczorajszej sesji – 26 kwietnia 2021 roku, dzierżoniowscy radni zdecydowali o pozbawieniu tytułu Honorowego Obywatela Dzierżoniowa księdza kardynała Henryka Gulbinowicza.Radnych PiS nie przekonało stanowisko Nuncjatury Apostolskiej. Głosowali przeciwko. - Mam pytanie do radnych, którzy skrzętnie optują za tym, żeby pozbawić biskupa Gulbinowicza honorowego obywatelstwa, dlaczego nie postarają się o odebranie honorowego obywatelstwa Adolfowi Hitlerowi - przyznanego w Reichenbachu? - grzmiała radna Irena Bukalska (PiS).

O rozszerzenie porządku obrad o projekt uchwały pozbawiającej nieżyjącego już ks. kardynała Henryka Gulbinowicza honorowego obywatelstwa Dzierżoniowa wniósł przewodniczący rady Andrzej Darakiewicz.

- 6 listopada 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała komunikat dotyczący byłego metropolity Archidiecezji Wrocławskiej kard. Henryka Gulbinowicza. Mamy taki nieprzyjemny moment, kiedy musimy pozbawić naszego honorowego obywatela tego zaszczytnego tytułu. Sytuacja niestety tego wymaga – uzasadniał Darakiewicz.

W komunikacie opublikowanym na stronie Nuncjatury Apostolskiej poinformowano, że „w wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich".

Większością głosów radni przyjęli projekt pod obrady, przeciwko byli radni z klubu PiS. Przed głosowaniem nad uchwałą radni Prawa i Sprawiedliwości uzasadniali swoje stanowisko.
Zbigniew Zeń (PiS) odczytał w całości artykuł opublikowany w listopadzie ubiegłego roku w Rzeczpospolitej „Sprawa kard. Gulbinowicza. Dowody zamiast pomówień” Krzysztofa Bramorskiego, w którym autor pisze między innymi: „Bardzo wiele wskazuje bowiem na to, iż decyzje personalne podjęte wobec kardynała Gulbinowicza nie są sensu stricto karami. Analizując na podstawie dziś dostępnych informacji ich charakter, za wysoce uprawdopodobniony trzeba uznać wniosek, że wbrew powszechnej opinii, do której powstania przyczyniło się także wielu duchownych, kardynał Gulbinowicz nie został przez Stolicę Apostolską ukarany w takim rozumieniu, jak zwykło się to odnosić do osoby skazanej wyrokiem”.

- Warto się zastanowić, czy nie odłożyć tej uchwały na czas późniejszy, kiedy wyjdą nowe fakty lub po prostu zaniechać tego. O umarłych mówi się albo dobrze, albo wcale – przekonywał radnych Zbigniew Zeń.

- Jako były opozycjonista systemu antykomunistycznego jestem zbulwersowana, że wymyślono właśnie taką uchwałę – mówiła z kolei radna Irena Bukalska (PiS). - Przypomnę tym, którzy nie pamiętają i tym, którzy może nie wiedzą, że dzięki staraniom i decyzji biskupa Gulbinowicza w Dzierżoniowie przy parafii Maryi Matki Kościoła w mrocznym okresie komunizmu, po stanie wojennym powstało duszpasterstwo ludzi pracy, gdzie mogliśmy wyjść z podziemia, spotykać się i działać w sposób półlegalny. To właśnie dzięki biskupowi nasz duchowny ks. Araszczuk z tej parafii, zdekonspirowany przez ubecką bezpiekę - wtykę w duszpasterstwie, uszedł represjom po decyzji biskupa o przeniesieniu i rozpoczął studia na KUL-u. Tyle zrobił biskup dla Dzierżoniowa. A teraz mam pytanie do autorów tej uchwały. Jeżeli tak skrzętnie optują za tym, żeby pozbawić biskupa Gulbinowicza honorowego obywatelstwa, dlaczego nie postarają się o odebranie honorowego obywatelstwa Adolfowi Hitlerowi - przyznanego w Reichenbachu, który rozpętał najokrutniejszą II wojnę światową? Może byśmy się tu zastanowili – pytała zdenerwowana radna.

- Nie naszą rolą jest odbieranie honorowego obywatelstwa Adolfowi Hitlerowi, bo nie my je nadawaliśmy. Argumentacja stanowiska klubu PiS została uszczuplona. Wiemy, że niecnych czynów kardynała, niegodnych honorowego obywatelstwa Dzierżoniowa było więcej – argumentował przewodniczący Darakiewicz.

Za życia kanclerza III Rzeszy, Adolfa Hitlera ok. 4000 miast w Niemczech przyznało jemu oraz innym nazistom godność honorowego obywatela, w tym Breslau czy Reichenbach. We Wrocławiu ustalono jednak, że nazistowskim zbrodniarzom nie trzeba odbierać honorowego obywatelstwa. Utracili je na mocy różnych aktów prawnych począwszy od wyroków Trybunału w Norymberdze. Zostali pozbawieni wszelkich praw obywatelskich i tytułów. Wygląda na to, że dzierżoniowska rada miejska nie miałaby tytułu prawnego, by przegłosować taką uchwałę.
Na liście honorowych obywateli miasta, do których należą Jan Lityński, Sylwester Chęciński, Wanda Chotomska, ks. prałat Stanisław Majda, Paweł Sibik, Marian Kowal, Jacek Mickiewicz, Tadeusz Nestorowicz, Lucjan Węgiel, Grażyna Orłowska-Sondej, ks. prałat Sylwester Irla, ks. Stanisław Araszczuk, Mariusz Drapikowski, ks. Tadeusz Chlipała i biskup Ignacy Dec nie ma Adolfa Hitlera.

- Panie przewodniczący, to wielka hipokryzja, jeśli Gulbinowiczowi można odebrać honorowe obywatelstwo, a Hitlerowi nie. Dlaczego pan się nie chce tym zająć, bo to zbyt odległe? Może byśmy się tym zajęli, bo to jest wstyd i hańba – kontynuowała radna Bukalska.

Ostatecznie uchwała została przyjęta. „Za” głosowało trzynastu radnych, „przeciwko” pięcioro radnych PiS: Roman Kowalczyk, Małgorzata Mamełka, Kazimierz Szabat, Irena Bukalska oraz Zbigniew Zeń.

APK

 

Wasze komentarze

Dzięki kościołowi i JP II Polska odzyskała wolność.W czasie Solidarności i w stanie wojennym wszyscy opozycjoniści chodzili po pomoc do kościoła .Tej pomocy udzielał także biskup Gulbinowicz.A teraz jak odzyskaliśmy wolność to nie dość ,że nikt komunistów nie rozliczył.To jeszcze wielu z tych co było w stanie wojennym w Solidarności i po stronie kościoła ,stanęli teraz po lewej stronie .Po stronie tych z którymi niby walczyli i którzy teraz atakują kościół i księży.Komunizm upadł .A wrogie ludzkości komunistyczne ideologie ,z których nic dobrego nigdy nie było ,szerzące zło i śmierć po całym świecie pozostały .
wtorek, 27.04.2021 11:51 autor:

A pandemia jest do dziś
wtorek, 27.04.2021 22:52 autor:





W końcu głos prawdy .
wtorek, 27.04.2021 21:29 autor: ***** ***

wroga prowincjonalna gazetka
piątek, 30.04.2021 12:52 autor:

Konkretny rzetelny komentarz.Cała prawda!
środa, 28.04.2021 07:25 autor: Zgadzający się


Katotalibowy cymbał jesteś i nic wiecej! W Polsce były rozruchy w latach 50, 60 i 70 i komuna co chciała to robiła bezmozgowy cymbale! Gdyby Gorbaczow nie zdecydował o wycofaniu żołnierzy rosyjskich to by w roku 89 nic sie nie zmieniło! Gorbaczow był zaprzyjaźniony z kanclerzem Kohlem i to oni zadecydowali ze żelazna kurtyna prżeztanie istnieć! Dziesiątki tysiecy osób z ówczesnej NRD wyjechało do Węgier i stamtąd zezwolono im na wyjazd pociągami do BRD! Wszystko to miało miejsce późnym latem w 89 roku i kilka tygodni później rzą ówczesnej NRD zadecydował otworzyć bramy i szlabany miedzy Berlinem Wschodnim i Berlinem Zachodnm oraz wzdluż granicy NRD - BRD! Setki tysiecy radzieckich żołnierzy otrzymał rozkaz nie wtrącania sie w wewnętrzne sprawy i zaistniałą sytuację miedzy dwoma państwami niemieckimi! Znajdujący się wówczas z wizytą w Polsce niemiecki kanclerz Kohl z całym rządem niemieckim opuścił wtedy Po,skę i udał sie do Berlina! Gdyby sytuacja miała miejsce rok wcześniej to doszło by do tego do czego doszło w 1968 roku w Czechosłowacji gdzie Czesi chcieli demonstrować i spowodować rozruchy i wojska Układy Warszawskiego najechały na Czechosłowację! Tylko dzieki temu że Gorbaczow był mądrym i inteligentnym człowiekiem, przestał istnieć Układ Warszawski gdy postanowił dać państwom i ludności w krajach Układu Warszawskiego wolność! Rok wcześniej ówcżesny prezydent USA Ronald Reagan przebywając w Berlinie zachodnim zwrócił się do Gorbaczowa ze słynnym apelem Mister Gorbaczow! Open the Door! Na papieża, kościół i kler w Polsce Rosjanie hooy kładli wtedy tak jak kładli hooy przez kilkadziesiąt lat wcześniej!
środa, 28.04.2021 18:32 autor:

NIECH TO SIĘ JUŻ SKOŃCZY .
niedziela, 02.05.2021 14:15 autor:

P. Bukalska uczyła j.polskiego, ale robiła błędy ortograficzne pisząc na tablicy.
środa, 28.04.2021 22:01 autor:

nadal je czyni
piątek, 30.04.2021 18:20 autor:

kto cie nauczyl tej nienawisci
piątek, 30.04.2021 02:13 autor: montreal

tylko tyle zapamietales
piątek, 30.04.2021 02:15 autor:

Pisowska sekta
wtorek, 27.04.2021 13:02 autor: ***** ***

Same sekty powstają a kler panuje
środa, 28.04.2021 23:15 autor:

***** ***
wtorek, 27.04.2021 21:15 autor: autor

rynsztok
piątek, 30.04.2021 12:34 autor:

Doba wymazuje komeniarze gdzie tu demokracja?
czwartek, 29.04.2021 13:57 autor:

W kaście PiS
czwartek, 29.04.2021 13:58 autor:

czytasz w moich myslach?
czwartek, 29.04.2021 14:02 autor:

Czy nasi radni PIS nie powinni być zbadani psychiatrycznie.Co ma uchwała radnych z Reichenbach sprzed stu lat do dzisieszych czasów?
środa, 28.04.2021 09:52 autor:

Ta pełnia władzy w oczach musi się skończyć.Troche pokory.Ci państwo nie zauważyli,że czasy się zmieniają.
czwartek, 29.04.2021 15:42 autor:

Dla mnie jako katolika i chrześcijanina obrazą jest konkordat, fundusz kościelny, pycha "kapłanów" i ich greckie pasje.
czwartek, 29.04.2021 04:05 autor:

Nie daj Boże, żeby jakas ofiara molestowanie stanęła na drodze tego towarzystwa..
czwartek, 29.04.2021 06:18 autor:

To nie radni wydali wyrok.
Stolica Apostolska była autorem tej decyzji. Papież musiał mieć dowody.
Czy ktoś z PiS ma takie kompetencje aby to podważać?
Wydaje mi się że księża muszą, powinni ufać, wierzyć swojemu zwierzchnikowi - papieżowi. Ufać i respektować zdanie Stolicy Apostolskiej. Księża chyba nie poddają w wątpliwość decyzji Papieża?
czwartek, 29.04.2021 04:22 autor:

Dlaczego w XXI wieku, w środku Europy, zacofane państwo przeznacza miliardy złotych i miliardy euro rocznie na utrzymanie szamanów i spełnianie ich zachcianek, a rodzice ciężko chorych dzieci muszą żebrać o zbiórkę pieniędzy na operacje ratujące ich życie, bo NFZ odmawia ich finansowania? Zajrzyjcie na stronę siepomaga pl i zobaczcie czyim kosztem odbywa się finansowanie Głodziów, Rydzyków, Jędraszewskich i innych druidów. Referendum: Czy jesteś za wprowadzeniem podatku wyznaniowego na wzór niemiecki, zakazem finansowania jakichkolwiek religii ze środków publicznych i opodatkowaniem kościelnych nieruchomości na zasadach ogólnych? To najwyższy czas i najlepszy moment.
środa, 28.04.2021 00:42 autor:





PISowi obrońcy Gulbinowiczs.
Uważacie się za katolików a podważacie stanowisko Papieża?
Wy akceptujecie podwójną moralność? Czy w waszych szeregach jest były nauczyciel mający romans że swoją uczennica?
Czy w waszych szeregach ten sam były nauczyciel jeździł po pijanemu?
... I coś tam z pieniędzmi było nie tak?
Czy to prawda?
środa, 28.04.2021 19:11 autor:

Widzę, że niektórzy radni weszli w togi i udają sędziów.
środa, 28.04.2021 19:40 autor:

Sprawę załatwił Watykan.
środa, 28.04.2021 20:21 autor:

RADNI PIS TO TYPOWY PRZYKŁAD ZGNILIZNY MORALNEJ SEKTY KATOLICKIEJ,BRONIĄ PEDOFILA,CZY OBROŃCĘ PEDOFILI GWAŁCĄCYCH POLSKIE DZIECI,KASA I WŁADZA TO CEL ICH ISTNIENIA NIE NAUKI JEZUSA CHRYSTUSA.SĄ PRZYKŁADEM JAK BARDZO PRZEGNIŁA MORALNIE JEST SEKTA KATOLICKA RZĄDZĄCA POLSKĄ.
środa, 28.04.2021 10:24 autor:

P.O.to samo zlo
środa, 28.04.2021 12:43 autor:

POSTKOMUNA ŻYJE, MA SIĘ DOBRZE i gdy wróci do władzy wszystkich WYDYMA.
środa, 28.04.2021 19:11 autor: CZERWONA totalna OPOZYCJA

tobie ja również z chęcią wystawiłabym mandat, a z pewnością czerwona kartkę. Sprawiedliwość dopadnie tego pisarza , który czepiania się komendanta, a myśli, że jest bezkarny.
środa, 28.04.2021 18:58 autor:

TYPOWA POLITYCZNA NAGONKA NA KOŚCIÓŁ - BARDZO DOBRZE ZNAŁAM Ks.GULBINOWICZA.... WSTYD MI ZA DZIERŻONIÓW , A PAN DARAKIEWICZ???- HIPOKRYTA! WSTYD - WYNOCHA Z KOŚCIOŁA - a miałam go za porządnego człowieka. DZIERŻONIÓW CAŁY CZAS DAJE ŚWIADECTWO. KTO TU RZĄDZI!!! ALE sPO KOjnie...ŻENADA !!! NAPRAWDĘ NIE MAJĄ SIĘ CZYM ZAJMOWAĆ -
wtorek, 27.04.2021 13:48 autor:

Wyłącz caps lock Irena!
wtorek, 27.04.2021 15:46 autor:

A CO TO JEST HONOROWE OBYWATELSTWO, JAKAŚ NASTĘPNA PATOLOGIA?
środa, 28.04.2021 12:16 autor: pierdu, pierdu

Jeśli Gulbi przed NAJWYŻSZYM jest O.K., mogą mu wszyscy skoczyć.
środa, 28.04.2021 12:22 autor: doraźne polityczne manipulacje

Budka na PREZYDENTA.
środa, 28.04.2021 12:34 autor: Szajba

Ta sytuacja jakoś mnie nie dziwi...!!! Dewastatorzy mojej Ojczyzny-Polski,członkowie tzw. ,,dobrej zmiany,, która dobra jest tylko dla nich i ich idola-Obajtka bronią barbarzyńcy,z obrzydliwych rąk którego otrzymywali do swojego otworu gębowego komunię świętą(a feee...!!!).Filozofia tych okropnych istot człekokształtnych jest taka...,oni robili źle to my też możemy...!!! Pewnie ta nauka pochodzi od pedofila Gulbinowicza...!!! Gratulacje...!!!
środa, 28.04.2021 13:07 autor: y

Nazwac nastepne rondo rondem Hitlera!
środa, 28.04.2021 10:03 autor:

kolejny kandydat do psychiatryka
środa, 28.04.2021 10:05 autor:

Byłoby najlepiej dla mieszkanców Dzierżoniowa,aby radni PiS-u zajeli się naprawde istotnymi problemami miasta!To my zatrudniamy ich do pracy i niech pracuja na rzecz nas.Mieszkanców.A Gulbinowicza moga wielbic prywatnie.Nikomu nic do tego,papież go ocenił. I wystaczy.Teraz Gulbinowicz juz jest w innym miejscu.
środa, 28.04.2021 10:18 autor: autorka

Do pani Bukalskiej nie dotarła jeszcze zmiana epok i upływ czasu ? Nie zauważyła, że czas Reichenbachu minął z rokiem 1945 ? I nie ma tu ciągłości zdarzeń przeszłych w odniesieniu do dnia dzisiejszego? Porównanie postaci Hitlera i kardynała Gulbinowicza w kontekście nadawania i odbierana " HO ", bo drugiemu tak a pierwszemu nie, jest co najmniej nie stosowne. Dziwne,że radna nie rozumie prostej zasady: ten może odbierać co nadawał. Bo tylko on ma takie prawo. I po drugie, najbardziej istotne. Stawianie postaci kardynała Gulbinowicza pomimo jego ohydnych moralnie przewinień w jednym szeregu z Hitlerem jest pomimo wszystko dla kardynała bardzo uwłaczające. I pod każdym względem niedopuszczalne. Czasami dobrze jest pomyśleć, tym bardziej jak się jest Radną, nie ważne z jakiej opcji.
środa, 28.04.2021 06:37 autor: wyborca

Bukalska i Zen powinni sami zrezygnowac bycia Radnym
środa, 28.04.2021 06:51 autor: AUTOR

JAK NISKO TRZEBA UPAŚĆ,JAKĄ TRZEBA BYĆ MIERNOTĄ MORALNĄ BY PUBLICZNIE BRONIĆ PEDOFILA?
wtorek, 27.04.2021 19:07 autor: to obłuda i zakłamanie

Dokładnie
wtorek, 27.04.2021 19:55 autor:

nie rozumiem tego świata,o co tu chodzi
wtorek, 27.04.2021 21:59 autor:

może nie mają dzieci?
środa, 28.04.2021 05:42 autor:

Może doczekamy,że z przestrzeni publicznej znikną pomniki JPII?A wszystko na to wskzuje,że Polacy mają już coraz mniej zufania do koscioła i urzędników Pana Boga!To,co wyczyniaja hierachowie nie ma nic współnego z wiara w Boga. Dopiero,jak opustoszeją/a to się juz dzieje/koscioły ,na kler przyjdzie otrzezwienie.Nie ma dnia,abyśmy nie dowiadywali sie o kolejnych pedofilach w sutannach!Gratulacje dla radnych za decyzję,aby wyrzucić z listy zasłuzonych dla miasta H.Gulbinowicza!
wtorek, 27.04.2021 11:24 autor: autor


Wygrał zdrowo myślący
wtorek, 27.04.2021 19:48 autor:

Nie chcę nikogo obrazić ale uważam że połowa polskich biskupów to ateiści.Gdyby byli wierzący baliby się piekła.Jak wytłumaczyć zachowanie biskupa Wesołowskiego,Peatza i innych,jak wytłumaczyć chronienie gwałcących dzieci przez podległych im księży,czyżby nie byli świadomi że jest to ciężkim grzechem?Powołuję sie na ostatnie decyzje Papieża dotyczące polskich biskupów którzy zostali ukarani przez Stolicę Apostolską.
wtorek, 27.04.2021 11:32 autor:

To chyba co czytałam nie dzieje się naprawdę
wtorek, 27.04.2021 21:43 autor: Obiektywna

gulbinowicz był potworem
wtorek, 27.04.2021 18:51 autor: Eryk

Takie pytanie. Co mnie obchodzi nadanie komuś obywatelstwa przez Niemców w niemieckim mieście?
wtorek, 27.04.2021 20:00 autor: Re

Ciekawe porównanie.
wtorek, 27.04.2021 19:42 autor: Hmm

Pani Ireno, Hitlerowi honorowe obywatelstwo przyznali Niemcy, nie Polacy i tylko Niemcy maja prawo go pozbawić. Co w obecnej sytuacji jest nierealne. Myślałam, że pani to wie i tego typu pytanie jest po prostu śmieszne.
wtorek, 27.04.2021 13:35 autor:

Dokładnie
wtorek, 27.04.2021 19:53 autor:

Nie ma tzw. ciągłości prawnej.
wtorek, 27.04.2021 17:50 autor:

Pani Bukalska czas na emeryturę, bo z logicznym myśleniem jest problem i to bardzo duży. Reichenbach to było miasto Niemców i to Niemcy nadali Hitlerowi tytuł honorowego obywatela, Polacy o tym nie decydowali, więc co to ma wspólnego z polskim miastem, w którym Polacy uhonorowali KS. Gulbinowicza i jeżeli uznają to dzisiaj za błąd, mają prawo zmienić decyzję. Niemieckich mieszkańców nie ma w Dzierżoniowie od 75 lat, więc trudno żeby podejmowali jakiekolwiek decyzje nawet w sprawie Hitlera.
wtorek, 27.04.2021 18:47 autor: Mm

Jeszcze na nieszpory
wtorek, 27.04.2021 19:20 autor:

Racja
wtorek, 27.04.2021 19:18 autor:

Brawo dobra porada
wtorek, 27.04.2021 19:17 autor:

Niestety Wojtyła krył gwałcicieli dzieci .Dziwisz mu w tym pomagał.
wtorek, 27.04.2021 16:06 autor:

Szanowni radni z Pis-u! A może przeczytać jakąś ciekawą książkę,choćby fragment?Proponuję na początek ,,Przygody dobrego wojaka Szwejka,,Bohater zwykł mawiać ,gdy spotykał takich mędrców,jak wyżej:,,posłusznie melduję,że jestem idiotą,,I tego się trzymajmy! PiS przeminie.zdrowy rozsadek pozostanie.Na zawsze!
wtorek, 27.04.2021 18:29 autor: autor

Rada Miasta Białystok odebrała tytuł Honorowego Obywatela Miasta arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi - poinformował prezydent miasta. Żaden z radnych nie był przeciwny.
wtorek, 27.04.2021 17:47 autor:

Jak się to czyta, to na tej prowincji można umrzeć ze smiechu.... Terapia antydepresyjna w czasie pandemii..Parta rządząca dba o nasze nastroje..
W Białymstoku jednak nikt nie był przeciw....
wtorek, 27.04.2021 17:35 autor:

!!! PIS broni pedofila !!!!
wtorek, 27.04.2021 17:14 autor: !!! PIS broni pedofila !!!!

Radni PiS porównują kardynała do Hitlera? Czemu tak późno?
wtorek, 27.04.2021 16:54 autor:

Radnym z Pis-u ,którzy bronią kardynała-pedofila, proponuję autorefleksję.O ile to udzwigną!
wtorek, 27.04.2021 16:38 autor: autorka

Najwyższy czas na to aby wytępić tę zarazę z kościoła!Najgorsze jest to że pomimo niezbitych dowodów ci zepsuci do szpiku kości ludzie znajdują jeszcze obrońców.Coś w tym jest że są to bezmyślne osoby które wierzą tylko w tzw.przekazy dnia a nie opierają się na faktach.Wyplenienie tego zła potrwa długo ale bez tego nie da się oczyścić kościoła.Dla tych potworów bogiem jest mamona i sobiepaństwo.Doją te nasze coraz biedniejsze i zadłużone państwo jak tylko mogą a ludziom jest coraz gorzej.Trzeba odciąć im te ich nienażarte ryje od koryta bo wyssają nas do cna.Trzeba im pokazać kim powinien być sługa boży i że ma żyć przykładnie ,skromnie i świecić przykładem.
wtorek, 27.04.2021 13:50 autor:

ostro
wtorek, 27.04.2021 14:07 autor:

Jak mawiała Pani Profesor Wojtal :"lepiej milczeć i sprawiać wrażenie idiomy, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości"
Tyle mozna powiedzieć w tym temacie Pani Bukalskiej. Wszyscy widzą problem tuszowania pedofilii poza radnymi PiS. Gdzie to prawo i gdzie ta sprawiedliwość z nazwy Waszej partii?
wtorek, 27.04.2021 13:30 autor: Anonim

"Wrażenie itioty" oczywiście miało być
wtorek, 27.04.2021 13:31 autor: Anonim

,,idioty,,wina chochlika drukarskiego!
wtorek, 27.04.2021 13:41 autor: autorka

Radni nie mają większych zmartwień? Teraz już wiem, że Gulbinowicz miał obywatelstwo Dzierżoniowa. Dotąd żyłem bez tej wiedzy i ani mnie to grzało ani ziębiło. Ot po prostu kolejny wydumany frazes dla potrzeb nie wiadomo czyich. Radni!!!! Zajmijcie się czymś produktywnym!!!!
wtorek, 27.04.2021 13:30 autor: M.

W Białymstoku nawet radni PiS nie bronili abpa Glodzia. Nasze miasto to jakiś ewenement!
wtorek, 27.04.2021 15:24 autor:

Wiara katolicka na sztandarach i bronienie takiej osoby...to jest rzeczywiście hipokryzja. Bo ma inne zasługi, w głowie się nie mieści. Niektórym jednak tak, smutne bardzo
wtorek, 27.04.2021 15:26 autor:

Hitler też nie miał procesu, bo nie dożył, to znaczy że chłop był ok? Oj Pani Ireno, Pani Ireno... w sumie to fajnie, że Pani jest, więcej osób tu na miejscu widzi jaki jest PiS. Serdecznie Pani za to dziękuję
wtorek, 27.04.2021 13:44 autor:

Ja tez- he,he,he...
wtorek, 27.04.2021 15:34 autor:

Czy naprawdę poslowie PiS-u nie są zdolni do jakiejkolwiek empatii?Przecież mają dzieci,wnuki! Jak mozna bronić kogoś,kogo osądził papież?To nie ,,totalna opozycja,,ani D. Tusk skazali Gulbinowicza.Zapracował sobie! Nie on jeden ,a i tak tyle lat mu się udawało. Zawsze mozna sobie w domu ołtarzyk z Gulbinowiczem postawić. I przestańcie się łasić do kleru!To jest po prostu niesmaczne!
wtorek, 27.04.2021 13:48 autor: autorka

Nie rozumiem. Piszecie o walce z komunizmem, wielkich ideałach społecznych, a gdzie w tym wszystkim jest zwykły człowiek? Dzieci, młodzi ludzie którym pedofila złamała życie? Cierpią w samotności i ciszy. Dlaczego udajecie, że nie istnieją? Szkoda że nie ma na tyle odwagi jeszcze społecznej ofiar, żeby zrobić wystawy w polskich miastach, okleić mury zdjęciami tych biednych ludzi, żeby wstrząsnąć mieszkańcami, a oni nie musieli się już nigdy wstydzić.
wtorek, 27.04.2021 12:09 autor:

"97-letni emerytowany metropolita wrocławski był oskarżany o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży. Film braci Sekielskich „Tylko niemów nikomu” ujawnił, że ks. Paweł Kania, u którego w 2005 r. policjanci znaleźli pornografię dziecięcą, uniknął aresztu dzięki poręczeniu kard. Gulbinowicza. Były metropolita został także oskarżony o molestowanie 16-latka pod koniec lat 80. Pół roku temu pokrzywdzony mężczyzna złożył oficjalne doniesienie do wrocławskiej kurii.

Komunikat nuncjatury „pokazuje, iż w przeszłości pewne osoby zostały poważnie skrzywdzone przez duchownego, który przewodził naszej diecezji – oświadczył rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski. – Tym ludziom należy się słowo: »przepraszam« i im ten wyrok się należał. "

https://www.tygodnikpowszechny

.pl/kardynal-osadzony-165537?gclid=EAI
aI
QobChMIgLbdm6Ge8AIVDqSyCh2iZgE-EAAYA
SAAE
gIgAPD_BwE
wtorek, 27.04.2021 12:56 autor:

Pani Ireno radna PiS-u, widziała Pani kiedyś oczy skrzywdzonego dziecka?

Jeśli ktoś ukrywał gwałcenie dzieci, a o to tu chodzi, to dla mnie jest to współudział.

Sprawiedliwość prawna już tego człowiek nie dosięgnie. To co zrobili rani, to przynajmniej cząstka, ułamek sprawiedliwości moralnej. Nikogo to nie uleczy ale tego wymaga zwykła przyzwoitość.

Pani Ireno, życzę długiego życia w zdrowiu, jest Pani wierząca, więc życzę też, bo po długim życiu w zdrowiu spotkała się Pani kiedyś z tym byłym już na szczęście honorowym obywatelem. Podejrzewam, że aniołów tam nie będzie.
wtorek, 27.04.2021 12:46 autor:

Dlaczego bronicie pedofilów , robią to ludzie którzy nie kochają Jezusa.
wtorek, 27.04.2021 12:16 autor: Lulek

Przerażająca interpretacja.Hitler został honorowym obywatelem miasta z nadania radnych z okresu nazizmu.Gulbinowiczowi nadano tytuł współcześnie i powinien zostać go pozbawionym !Trzeba pamiętać, że Watykan nie podał wszystkich powodów ukarania kardynała!!!Nie widzę powodów,żeby miał być honorowym obywatelem miasta,w którym mieszkam.
wtorek, 27.04.2021 11:50 autor:

Brawo radni!!!!
wtorek, 27.04.2021 11:53 autor:

Czy P. Darakiewicz wie, dlaczego wystąpił z takim projektem uchwały? , czy tylko żeby się czymś wykazać. .Gratulacje za pomysłowość. A może by tak pomyśleć o ludziach starszych , młodych niepełnosprawnych bez możliwości pracy, ludzi poruszających się na wózkach, gdzie bez pomocy drugiego człowieka sklepy dla nich są " pozamykane". Czy sprawa Ks. Kardynała już została wyjaśniona, najlepiej opluć A może lepiej pomódl się, bo też nie jesteś bez zmazy.
wtorek, 27.04.2021 11:39 autor: autor

Tak jak powiedział prowadzący obrady może PiS złożyć projekt uchwały jeśli są tak zbulwersowani. Podadzą podstawę prawną, uzasadnienie i będzie hit na cały kraj :D Prawie jak z Kraśnikiem.
wtorek, 27.04.2021 10:53 autor:

Ludzie czy Wam teraz nie wstyd, że głosowaliście na Zienia, Bukalską, Szabata i reazty szajki pis???
wtorek, 27.04.2021 11:25 autor:


Ot, z takim to sie wodki mozna napic!
wtorek, 27.04.2021 11:57 autor: Jozek z Uciechowa. Jeszcze 100 l

dzisiaj, 2 godz temu
2
wtorek, 15.6.2021 12:20
3