komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

wtorek, 7 lipca 2020

Cyryla, Estery

Maria Paszyńska w bibliotece w Mościsku

piątek, 18.10.2019 15:21 , komentarze: 2 , odsłony: 715
kategorie artykułu:

Jak należy rozpocząć tydzień? Oczywiście z książką w ręku! Najlepiej z taką, która dodatkowo wniesie w naszą codzienność nieco optymizmu, garść wiedzy i pobudzając wyobraźnię zachęci do dalszego poszukiwania śladów przeszłości, smaków i zapachów.

Takie właśnie książki wychodzą spod pióra, a raczej w tym wypadku ołówka, Marii Paszyńskiej. Pisarka, z urodzenia Dolnoślązaczka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka odwiedziła w poniedziałek 14 października Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku. Jej znakiem rozpoznawczym stały się powieści z historią w tle, o której opowiadała z niezwykłą swadą, wiedzą i zapałem.

Autorka zadebiutowała w 2015 roku powieścią "Warszawski niebotyk", która znalazła się w finale I edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. Powieść "Owoc granatu. Dziewczęta wygnane" została nominowana w plebiscycie portalu Lubimy czytać do miana Książki Roku 2018 w kategorii "Powieść historyczna".

Podczas naszego spotkania skupiliśmy się na książkach, w których spod fikcji literackiej wyzierają na światło dzienne poruszające historie ludzkich losów. Mada Walter, czy Antonina i Jan Żabińscy to postaci, o których należy mówić jak najczęściej, przypominając, w jaki sposób ratowały od wojennej pożogi pojedyncze światy. Odszukiwanie materiałów, porównywanie, uzyskiwanie zgód na dostęp do dokumentów historycznych to spora część pracy autorki serii "Owoc granatu". Rzetelnie zbierane dane powodują, że książki Marii Paszyńskiej stają się kolejnym świadectwem przedstawianych przez nią kartek z kalendarza naszej historii.

W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz jego zastępca Jolanta Zarzeka, którzy z radością słuchali ciepłych wspomnień autorki z dzierżoniowskiego podwórka, gdzie królował trzepak i niezgłębiona piaskownica.

Znakomita większość tytułów, którymi mogą się w naszych bibliotekach cieszyć czytelnicy to dar pisarki, za który jeszcze raz, tym razem osobiście, mogliśmy podziękować. Na naszych półkach bibliotecznych pojawiły się także najnowsze tytuły autorki, po które zapraszamy, życząc pisarce kolejnych zrealizowanych pomysłów literackich.

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta

Źródło: UG Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

WYDARZENIE NA MIARE DOBY
niedziela, 20.10.2019 00:02 autor:
Tłumy! wszyscy z nagonki! I dawanie zarobic rodzinie jolki
sobota, 19.10.2019 15:52 autor: Aligator
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
niedziela, 5.7.2020 22:45
2
niedziela, 5.7.2020 12:00
2
sobota, 4.7.2020 11:00
169
piątek, 3.7.2020 22:00
czwartek, 2.7.2020 14:00
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS