Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

poniedziałek, 20.1.2020 12:00 6249 5

W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

Medal wręczyli Andrzej Darakiewicz - przewodniczący Rady Miejskiej i Dariusz Kucharski - burmistrz Dzierżoniowa, który wnioskował o nadanie medalu tej wyjątkowej postaci do Kapituły Medalu.

Zbigniew Czendlik pochodzi z polskich Beskidów. Ukończył studia teologiczne w Katowicach i w Warszawie. W 1989 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a dwa lata później został wysłany do Czech. Swój pierwszy rok posługi spędził jako wikariusz parafii w Nachodzie. Następnie trafił do Lanškroun, partnerskiego miasta Dzierżoniowa, gdzie został wikariuszem.

W 1997 r. udało mu się ukończyć remont kościoła św. Wacława, który był zniszczony. W 2005 r., po kilku latach starań, udało mu się rozpocząć działalność Rodzinnego Domu Dziecka w Žichlínek na terenie odnowionej parafii i jej nowo wybudowanych budynków gospodarczych. W 2008 roku został mianowany proboszczem. Pełniąc tę posługę stał się nieodzowną, ważną i cenioną częścią społeczności Lanškroun.

Jest postacią ciekawą i barwną, znaną niemal wszystkim Czechom i wielu Polakom. Występował w licznych programach telewizyjnych, prowadzi również swój program w Czeskiej Telewizji. To telewizyjny talk-show „Uchem jehly” (Przez ucho igielne). Jest także dobrze znany ze swoich przyjaznych stosunków z wieloma znaczącymi politykami i showbiznesem. Jest też aktywnym sportowcem - pasjonatem piłki nożnej, nad którą przedkłada jedynie golf. Czeski Kardynał Duka miał kiedyś powiedzieć, że jeśli w czeskim Kościele zdarzy się jeden Czendlik, „to jeszcze nie problem, ale dziesięciu takich Czendlików oznaczałoby spore kłopoty”. Skąd takie słowa? Opowiedz na nie można znaleźć m.in. w jego książce „Bóg nie jest automatem do kawy”.  „Ta książka to spotkanie z duszpasterzem ludzkim i trochę szalonym. Oto ksiądz otwarty, zgodnie ze słowami św. Pawła: aby stać się „wszystkim dla wszystkich”. Mimo słabości i trudności ks. Czendlik stara się być wiernym tej wizji kapłaństwa. Zbigniew nie chce wypalać kąkolu, jeśli miałby na tym ucierpieć choć jeden kłos pszenicy, który jest przecież w każdym z nas. Nie chce bowiem doprowadzić się do stanu, w którym spełniałby obrzędy bez dostrzegania ich sensu. Ksiądz z Polski w zlaicyzowanych Czechach może wiele nauczyć swoich polskich współbraci, coraz bardziej zagubionych w podobno bardzo katolickiej ojczyźnie – tak o tym wydawnictwie napisał ks. Andrzej Luter.

Związki i relacje księdza Zbigniewa Czendlika z Dzierżoniowem i jego mieszkańcami sięgają samych początków posługi w Lanškroun. Dzisiaj, po wielu latach współpracy, Zbigniew Czendlik jest jednym z jej najważniejszych filarów i jak nikt inny łączy Dzierżoniów i Lanškroun oraz Polskę i Czechy.

W uznaniu za te zasługi oraz za promocję Dzierżoniowa w Republice Czeskiej kapituła nadała Zbigniewowi Czendlikowi Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa.

UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Aa niedziela, 26.01.2020 08:09
Jakie zasługi dla Dzierżoniowa? Chyba tyko to, że podobał się...
Wiedżmin - k poniedziałek, 20.01.2020 21:09
Co UM może wiedzieć o zagubionych owieczkach w naszym mieście...
piątek, 24.01.2020 20:13
Tak robi teraz tzw. ciemnogród
środa, 22.01.2020 06:51
a czym ten ksiadz zasluzyl sie dla Dzierzoniowa- nastepna...
wierny środa, 22.01.2020 17:15
A tym, że prowadzi parafialną gospodę " U pastyrza "...