MRGD i uczniowie z Tuszyna na Szkolnej Konferencji Klimatycznej we Wrocławiu

niedziela, 19.3.2023 12:35 574 0

W dniach 16 - 19 marca 2023 roku odbyła się we Wrocławiu na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego Szkolna Konferencja Klimatyczna zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Wrocław i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Konferencja miała charakter naukowy i odbywała się pod nazwą „Odpowiedzialność za klimat. Partycypacja młodzieży w zrównoważonym rozwoju planety Ziemi”. Wykładowcami byli w tym roku m. in. Johnny Dąbrowski, Laura Kwoczała, Cezary Grochowski, a ze świata nauki m.in. dr hab. Bożena Ryszawska z UEWr, dr hab. Inż. Tomasz Kowalczyk z UPWr, czy dr hab. Marcin Napiórkowski. Prelegenci rozmawiali m.in. o podstawach mechanizmu zmian klimatu, uchodźstwie klimatycznym, klimatycznym storytellingu, istotności bagien, wodzie, retencji i lasach.
Dla uczestników przygotowano obszerny program, który poruszał większość bieżących spraw związanych ze zmianami klimatu.

W piątek 17 marca na cykl wykładów udała się do Wrocławia Młodzieżowa Rada Gminy Dzierżoniów w składzie: Maja Polejańczyk, Emilia Szustka, Hania Horoszkiewicz, Julia Błażkiewicz, Paulina Kubicz, Wiktoria Gajda, Michał Sochalski oraz Piotr Magda wraz ze swoim opiekunem, p. Jarosławem Pawlaczkiem oraz klasą 7 ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie. Byliśmy uczestnikami niezwykle interesujących wykładów: Dlaczego ludzie nie wierzą w zmianę klimatu. Spojrzenie filozoficzne”, „Niezły dramat – polska edukacja klimatyczna i jej przyszłość”, „Wrocław w Unii Europejskiej – polityka klimatyczna”. Szczególnie ciekawy był wykład na temat edukacji klimatycznej w szkołach, a w zasadzie jej braku lub niedoskonałości. Zdobyta wiedza jest dla nas bardzo cenna, bo w dużej mierze od młodych ludzi zależy, czy przyszłe pokolenia będą się jeszcze cieszyć zieloną planetą.

Z pewnością nie będą to jedyne działania podjęte w tym kierunku przez Młodzieżową Radę Gminy Dzierżoniów, ponieważ już w poniedziałek 20 marca weźmiemy udział w akcji sadzenia drzew.

Po wykładach był jeszcze czas na zwiedzanie Wrocławia – rynku, Placu Solnego oraz najwyższego kościoła w mieście - św. Elżbiety, gdzie weszliśmy na wieżę. Stąd mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę Wrocławia.

Opracował: Jarosław Pawlaczek

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)