Nagroda dla Zdzisława Maciejewskiego

czwartek, 10.6.2021 08:25 578

Zdzisław Maciejewski w asyście zastępcy Burmistrza Miasta Pieszyce Krzysztofa Galiaka odebrał dziś z rąk Prezesa IPN w Warszawie Jarosława Szarka Nagrodę Honorową ŚWIADEK HISTORII.

Nagroda przyznana została na wniosek Burmistrza Pieszyc Doroty Koniecznej – Enozel w uznaniu szczególnych zasług w upamiętnianiu historii narodu polskiego. Na spotkaniu obecny był również m.in. Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa. Gratulujemy!

Opis zasług i osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki:
Zdzisław Maciejewski od przybycia dwadzieścia pięć lat temu do Pieszyc, natychmiast włączył się w życie społeczne i kulturalne miasta. Sprawując funkcję sekretarza pieszyckiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych prowadzi spotkania patriotyczne z dziećmi szkolnymi, przedszkolnymi, a także z osobami starszymi.

Jego pasją jest historia. Jest autorem książek dokumentujących dzieje wielu rodzin wysłanych przez radziecki reżim na Syberię, czy też w rozległe stepy Kazachstanu niemniej groźne dla nieprzyzwyczajonych do tak skrajnych warunków pogodowych zesłańców. W swoich książkach porusza również dzieje Polaków na Kresach Wschodnich obecnie mieszkających na ziemiach odzyskanych i ich dramatyczną sytuację związaną ze zbrodniczą działalnością ukraińskich nacjonalistów.

Jest laureatem wielu konkursów literackich i poetyckich o zabarwieniu patriotycznym. Był też inicjatorem konkursu przeprowadzonego pośród młodzieży szkolnej i dorosłych mieszkańców Pieszyc pod nazwą „Korzenie mojej rodziny”. Prace zostały wydane w almanachu pokonkursowym.

Opiekuje się Pieszycką Izbą Pamięci Narodowej imienia starszego ogniomistrza Kazimierza Piwowarczyka, pozyskując dla niej szereg nowych dokumentów i eksponatów historycznych. Z jego inicjatywy zbudowany został pomnik poświęcony patronowi izby oraz tablica upamiętniająca żołnierzy – wyzwolicieli z lat 1918 – 1920. Opiekuje się pomnikami kombatantów spoczywających na cmentarzu przy kościele pw. świętego Antoniego w Pieszycach, którzy nie pozostawili krewnych czy przyjaciół.

UMiG Pieszyce