Narodowe Czytanie w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Edukacja i Rodzina” w Dzierżoniowie

poniedziałek, 5.9.2022 21:01 755 0

200 lat temu w Wilnie ukazały się ,,Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Tomik zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Od stycznia w naszym kraju zrealizowano dużo projektów, odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych oraz popularnonaukowych, dzięki którym poznawaliśmy bliżej realia doby romantyzmu, utwory ze zbioru „Ballady i romanse", ich znaczenie dla literatury polskiej i europejskiej.

W sobotę 3 września spotkaliśmy się na kolejnym projekcie związanym z obchodami Roku Romantyzmu Polskiego – na Wielkim Narodowym Czytaniu ,,Ballad i romansów”. Rozpoczęliśmy od prezentacji filmowej miniatury, którą stworzyli nasi uczniowie w ramach powiatowego konkursu na filmową adaptację wybranej ballady Adama Mickiewicza. Zdobyli zaszczytne I miejsce wśród uczestników szkół ponadpodstawowych i uczestników dorosłych.

Następnie czytano… Usłyszeliśmy „Świteziankę” w interpretacji dyrektor szkoły Małgorzaty Sądej; balladę „Pierwiosnek” deklamowali babcia z wnukiem – Zofia Gendasz i Szymon Gendasz. Nie mogło zabraknąć „Romantyczności”, „Rybki” i „Powrotu taty”w wykonaniu uczniów klas szóstej i ósmej. Z wielką estymą zaprezentowano „Panią Twardowską” i „Lilije”. Nasze wspólne czytanie podsumowała p. Jadwiga Jonas, polonistka w naszej szkole, nastrojową recytacją ballady „Świteź”.

Klasy 1 – 3 również wzięły udział w Narodowym Czytaniu. Ponadto uczniowie klasy 2 i 3 przygotowali własne inscenizacje utworów "Świtezianka" oraz "Powrót taty", a klasa 1 pochwaliła się pracami plastycznymi dotyczącymi ballady "Pierwiosnek". Wszyscy byli pod wrażeniem ich inwencji twórczej.

Podczas naszej uroczystości czytały osoby w różnym wieku, co pozwoliło spojrzeć na utwory Adama Mickiewicza z różnej perspektywy, w różnych wymiarach przeżywania, wyrażania emocji.

Adam Mickiewicz w Epilogu ,,Pana Tadeusza" napisał: ,,O, gdybym kiedy dożył tej pociechy,

Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy..."

Spełniło się marzenie poety – kolejne pokolenia czytały i do dziś czytają jego utwory, książki Adama Mickiewicza są prawie w każdym polskim domu.

Po ,,Wielkim Narodowym Czytaniu", na pamiątkę wydarzenia, pani dyrektor w przyniesionych przez uczniów książkach stawiała okolicznościowe pieczątki.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)