komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 15 lipca 2020

Henryka, Wlodzimierza

Narodowe Święto Niepodległości - obchody w Łagiewnikach

wtorek, 12.11.2019 12:00 , komentarze: 14 , odsłony: 4335
kategorie artykułu:

Święto Niepodległości – 101. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w Łagiewnikach zgodnie z naszą lokalną ukształtowaną przez 31 lat tradycją.


Gminne Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele p.w. św. Józefa w Łagiewnikach, której przewodniczył proboszcz ks. kan. Grzegorz Staniewski. We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe oraz delegacje władz samorządowych, instytucji i zakładów z naszej gminy. Po mszy św. poczty sztandarowe i uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci, gdzie po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i Apelu Poległych złożone zostały kwiaty, wieńce i zapalono znicze. Dodatkową oprawę uroczystości zapewnili kibice LKS „Zielonych” Łagiewniki, którzy w czasie hymnu rozwinęli transparent z nazwą klubu oraz zapalili kolorowe race. Uroczystość pod pomnikiem prowadził Komendant Hufca im. Synów Pułku w Łagiewnikach hm. Ryszard Gacek wraz z kadrą Hufca hm. Andreą Wilk i pwd. Przemysławem Kucharkiem oraz harcerzami z I-go Szczepu „Światłocień”. Po uroczystościach pod pomnikiem za pocztami sztandarowymi zebrani udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu w Łagiewnikach na część artystyczną, której to przewodnim hasłem było „WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM”. Pierwszym punktem było zaprezentowanie na scenie uczestniczących pocztów sztandarowych. Hm Ryszard Gacek przedstawił poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Jaźwiny i Łagiewniki, Związku Kombatantów Gminy Łagiewniki, Szkoły Podstawowej im Janusza Korczaka z Olesznej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Szkoły Podstawowej im Adama Mickiewicza w Jaźwinie, Hufca ZHP im. Synów Pułku w Łagiewnikach. Po prezentacji z ust komendanta padło hasło: do hymnu. Na Sali rozległ się Hymn Polski śpiewany przez wszystkich uczestników. Po komendzie „spocznij” na mównicy zabrała głos Wioleta Wawrzyniak, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Łagiewnikach, która powitała gości. Po słowach powitania Jarosław Tyniec Wójt Gminy Łagiewniki w krótkim wystąpieniu przypomniał historię Niepodległej Polski. Po części oficjalnej poczty opuściły scenę na której to zagościli nasi młodzi artyści. Część artystyczną rozpoczęli dzieci z przedszkola „Na Akacjowym Wzgórzu” w Łagiewnikach. Mogliśmy usłyszeń piosenkę Młodego Patrioty czy zobaczyć świetnie wykonany taniec z flagami do utworu Mariage d'Amour oraz taniec do piosenki Wielkie Święto. Tradycyjnie już od lat przedszkolni artyści dostają dużo braw i podziękowań. Następnie na scenie zagościli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Łagiewnikach tańcząc poloneza przy muzyce z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” recytowali:
Dzisiaj wielka jest rocznica-
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to, bowiem zawdzięczamy
Wolność-polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony,
W Łagiewnikach flagi rozwinięto….
I me serce się raduje,
Że obchodzę Polski święto
Czyż jest piękniejsze słowo?
Niech każdy to przyzna:
Najczulsze, najsłodsze, najmilsze-ojczyzna.
W czarnych ziemi okruchach
historia jest zapisana,
a w sercach każdego Polaka -
Ojczyzna ukochana…..

Po pięknie wykonanym montażu słowno-muzycznym przez uczniów łagiewnickiej szkoły na scenie zagościli ubiegłoroczni absolwenci szkoły oraz najmłodsi wykonawcy ze szkoły podstawowej. Na zakończenie wójt p. Jarosław Tyniec wraz z dyrektor GOK-u p.Wioletą Wawrzyniak podziękowali wykonawcom i ich opiekunom za udział i przygotowanie tej pięknej i wzruszającej uroczystości. Tak jak wójt powiedział: jaka młodzież taka przyszła Polska.

Występ dzieci z Przedszkola „Na Akacjowym Wzgórzu” w Łagiewnikach został przygotowany przez Magdalenę Witek i Elżbietę Warchoł. Patriotyczny występ uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach przygotował zespół nauczycieli: scenariusz, reżyseria i dobór muzyki Alina Kowalska, koordynator Wenancjusz Kowalski, reżyseria Beata i Leszek Sobczyńscy, choreografia i przygotowanie absolwentów Joanna Kwiędacz i Wioleta Patyk, taniec Agnieszka Juraszek. Kotyliony wykonały dzieci pod opieką Jolanty Paluszkiewicz i Marzeny Smolarskiej. Rodzicom występujących dzieci dziękujemy za troskę, opiekę, obecność na próbach oraz poczęstunek dla młodych artystów i ich nauczycieli. Podziękowania za pięknie udekorowaną salę należą się pracownikom GOKBiS a p.Robertowi Bronowickiemu za nagłośnienie uroczystości. Dziękuję również naszym mieszkańcom za tłumne przybycie na uroczystość. Sala naszego Domu Kultury już dawno nie widziała tylu osób.

Zdjęcia i tekst: Tadeusz Szot, Moja Gmina Łagiewniki.

 

Wasze komentarze

zieloni patrioci - jak tak ma wyglądać uczczenie pamięci tego...
środa, 13.11.2019 18:02 autor: niezielony
no slabe to było !!! po co oni tam przyszli...
środa, 13.11.2019 13:51 autor: Alex
dzisiaj, 1 godz temu
wczoraj, 15 godz temu
poniedziałek, 13.7.2020 14:25
15
poniedziałek, 13.7.2020 11:43
3
poniedziałek, 13.7.2020 11:19
poniedziałek, 13.7.2020 09:00
piątek, 10.7.2020 20:36
piątek, 10.7.2020 16:30
59
piątek, 10.7.2020 15:33
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny