komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 23 kwietnia 2021

Jerzego, Wojciecha

Ołówek i pędzel w rękach przyszłej lekarki

czwartek, 8.4.2021 14:55 , komentarze: 8 , odsłony: 1426
kategorie artykułu:

W Oknie artystycznym dzierżoniowskiego ratusza można podziwiać pracę Aleksandry Krakowiak. To 20-letnia studentka kierunku lekarskiego z wielkim zamiłowaniem do sztuki. Uwielbia szkic, ale pędzlem posługuje się równie sprawnie.

Od najmłodszych lat pani Aleksandra uwielbiała rysować, chociaż pasję do szkicowania portretów rozwinęła w gimnazjum. Od tego czasu zużyła wiele szkicowników, próbując udoskonalić swój warsztat, jednak jako perfekcjonistka zawsze potrafi wskazać mankamenty swoich prac. Jest samoukiem, nigdy nie uczestniczyła w dodatkowych zajęciach ze sztuki, a w liceum jako rozszerzenie wybrała przedmioty ścisłe, co pozwoliło jej dostać się na wymarzone studia.

Malować farbami olejnymi zaczęła dzięki swojej mamie, która pokazała jej, jak ich używać i pożyczyła własne zasoby do stworzenia pierwszej pracy, która trafiła na ścianę gimnazjalnej klasy. Przyznaje, że nigdy nie była przekonana do malowania, zawsze zwracała się mimo wszystko w stronę rysunku; od tamtego momentu jednak nie może rozstać się z farbami olejnymi, a sztalugę pokrywa warstwa zaschniętych wielobarwnych farb.

- Jestem raczej chaotyczna jeżeli chodzi o malarstwo - kiedy zaczynam nową pracę, muszę postawić sztalugę i farby na płachcie materiału, jako że zawsze udaje mi się ubrudzić podłogę. Sama zresztą też nie wychodzę z tego boju czysta - śmieje się.

Większość prac powstała w czasie, kiedy uczęszczała do liceum we Wrocławiu, skąd wracała do domu na weekendy i święta. Ograniczona ilość czasu, jaką mogła tygodniowo spędzić nad płótnem nie ochłodziła jej zapału do pracy.

- Maluję emocje, nie martwe portrety - pomogło mi to zmierzyć się z trudnymi chwilami, sztuka stała się moim sposobem na wyrażanie tego, co tak naprawdę czuję. Jest moją małą odskocznią od życia i nauki, której nie jest mało. Potrafię malować przez całą noc, słuchając muzyki i wszechogarniającej ciszy ma przemian.

Pani Aleksandra nie lubi ujawniać, co kryje się za jej pracami, dużą radość sprawia jej słuchanie interpretacji innych osób, uważa, że w sztuce każdy powinien widzieć ułamek siebie, odnaleźć elementy swojego ego. - Nie chcę wymuszać kierunku, w jakim powinno iść tłumaczenie znaczenia ukrytego za obrazem, chciałabym żeby ludzie poczuli to, co widzą, doświadczyli w pewien sposób uczuć, które widzą w formie obrazu - mówi.

Inspiracją młodej artystki są przede wszystkim uczucia, część prac opiera też na zdjęciach, fascynuje ją warsztat Beksińskiego, van Gogha, znaczenie ukryte za obrazami Marka Rothko.

UM Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

Czy można kupić te obrazy?
czwartek, 08.04.2021 22:13 autor:
Jak najbardziej :)
piątek, 09.04.2021 09:58 autor: Aleksandra
Piękny warsztat Pani Olu! Prosimy o więcej :)
sobota, 10.04.2021 00:34 autor: N-el
A czy powstały już obrazy pt. "Nerka z Monte Karło",...
czwartek, 08.04.2021 21:51 autor: NajlepszeObiadyZjeszWKaprysie
Dzięki za portret
czwartek, 08.04.2021 21:01 autor: Jurek z G-2
Jestem z Ciebie dumny córeczko❤❤❤❤
czwartek, 08.04.2021 19:52 autor: Jurek
wczoraj, 15 godz temu
środa, 21.4.2021 16:30
środa, 21.4.2021 15:40
środa, 21.4.2021 14:35
2
środa, 21.4.2021 11:04
1
poniedziałek, 19.4.2021 12:45
8
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Mobilna Myjnia Parowa
Mobilna Myjnia Parowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec