Orszak Trzech Króli w parafii Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie

niedziela, 9.1.2022 09:00 3164

Hasło Orszaku Trzech Króli 2022 brzmi: „Dzień dziś wesoły!”. Scenariusz tegorocznego Orszaku Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością.

Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest świętowanie. Podejmiemy refleksję nad dobrym przygotowaniem i głębokim przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia, czego konsekwencją jest radość w naszych sercach.

Kolęda przewodnia
Kolędą przewodnią Orszaku Trzech Króli 2022, będącą źródłem hasła tegorocznego orszaku, które wybrzmiewa w scenach, w hasłach konkursów czy w okrzykach rycerzy – jest kolęda „Z narodzenia Pana”. Kolęda powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura. Pierwsza wzmianka o tej radosnej kolędzie pochodzi z „Dodatku do śpiewnika kościelnego” wydanego w 1842 roku przez księdza Michała Mioduszewskiego. Wesoły, radosny nastrój przewija się przez kolejne zwrotki tej kolędy – pastorałki. W dalszych częściach śpiewamy, że „radość ludzi wszędzie słynie”, a w ostatnich zwrotkach: „odchodzą z Betlejem pełni wesela” czy „i my z pastuszkami dziś się radujmy”.

Źródło: orszak.org

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo "napisany" już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią, jasełka Orszaku Trzech króli odbywają się w parafiach podczas Mszy św.
W Dzierżoniowie przez ostatnie dziewięć lat braliśmy udział w tych pięknych, wystawianych w przestrzeni publicznej jasełkach i przemarszu do szopki w Rynku. Pandemia spowodowała, że nie możemy wzorem lat ubiegłych spotkać się w przy szopce, dlatego zaproponowaliśmy państwu udział w skromniejszym Orszaku Trzech Króli na trasie od szopki w Kaplicy im Św. Jana Pawła II do szopki w Kościele Parafialnym. Trzej królowie w rolę których wcielili się panowie: Bogdan Z., Wojciech L, Sławomir S. prowadzeni przez gwiazdora pana Kazimierza R. dotarli do szopki w kaplicy, gdzie oddali pokłon Dzieciątku Jezus. Zgromadzeni parafianie wraz ze swoimi dziećmi, śpiewając kolędy, przeszli w barwnym korowodzie do szopki w kościele oddając pokłon i hołd nowonarodzonemu Dzieciątku. Królowie złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Orszakowi przewodniczył proboszcz ks. Zygmunt Kokoszka wraz z wikarymi ks. ks. Karolem i Piotrem oraz ministrantami. Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci zostały obdarzone słodyczami.

Bardzo ważne jest, że orszak jest apolityczny i ma pozytywny przekaz. Nasz udział, pokazał że trzeba bronić oczywistego prawa do publicznej modlitwy, katechezy w szkole i udziału naszych rodzin w marszach, pochodach i procesjach, podczas których przyznajemy się do wiary oraz podkreślamy nasz patriotyzm i tożsamość. Orszak Trzech Króli łączy pokolenia i utrwala tradycję.

                                             Kazimierz M. Janeczko
Parafia Rzymskokatolicka pw. Królowej Różańca Świętego

Zdjęcia: Władysław Woźniak STF, Kazimierz M. Janeczko PO AK.