Piękny uśmiech po pandemii – higienizacja zębów to podstawa

poniedziałek, 18.10.2021 10:44 4062

Z różnych przyczyn w czasie pandemii pacjenci rezygnowali z okresowych kontroli u dentysty, pomimo dolegliwości bólowych, stanu zapalnego czy niedokończonego leczenia. Lekarze stomatolodzy już widzą skutki przekładania lub odwlekania zaplanowanych wizyt – są to przede wszystkim powikłania endodontyczne, które nie pojawiłyby się, gdyby nie zaniedbania związane z absencją w gabinecie. W wielu przypadkach także leczenie ortodontyczne trzeba rozpoczynać od początku, co może wiązać się z dodatkowymi powikłaniami. 

Według zaleceń ekspertów, wizyty kontrolne, polegające na przeglądzie jamy ustnej, powinny odbywać się co pół roku. I choć pierwsze kroki powinniśmy skierować do lekarza dentysty, niezbędne jest także umówienie się na wizytę do dyplomowanej higienistki stomatologicznej. Na dobry stan zębów wpływa bowiem nie tylko niezbędne leczenie, ale także prawidłowa profilaktyka oraz codzienna higiena jamy ustnej. Tylko dzięki takim zabiegom można uniknąć nieprzyjemnych i bolesnych konsekwencji, takich jak pojawienie się próchnicy, kamienia nazębnego i paradontozy.

Profesjonalny zabieg higienizacji jamy ustnej polega na ściągnięciu kamienia nazębnego (scaling), piaskowaniu, którego celem jest usunięcie osadu nazębnego i płytkich przebarwień na szkliwie, polerowaniu zębów, a następnie zabezpieczeniu ich poprzez fluoryzację. Warto wspomnieć, że na takiej wizycie dyplomowana higienistka stomatologiczna dokładnie wytłumaczy również, jaką metodą szczotkować zęby, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę, oraz przekaże informacje o dodatkowych zabiegach, pozwalających uzyskać piękny, a co najważniejsze zdrowy uśmiech.

Należy uświadomić sobie, że właściwa higiena jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Pamiętajmy, aby na profesjonalnym zabiegu oczyszczania zębów przeprowadzanym przez higienistkę stomatologiczną pojawiać się co pół roku. Wyjątek stanowią pacjenci, którzy noszą aparaty ortodontyczne oraz osoby z chorobami przyzębia, u których wizyty powinny się odbywać co 3-4 miesiące.

Przed umówieniem się na wizytę, dużo pacjentów pyta, czy zabieg higienizacji jamy ustnej jest bolesny. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki nowoczesnym sprzętom i technologiom, którymi dysponujemy w przychodni stomatologicznej A2 Clinic Dzierżoniów, nie musimy bać się bólu. Nasi pacjenci często przekraczając progi do gabinetu są pełni obaw, a wychodzą z niego zaskoczeni i bardzo zadowoleni z efektów. Prawie za każdym razem słyszymy, że są także zdziwieni bezbolesną procedurą i żałują, że nie pojawiali się częściej na wizytach kontrolnych u higienistki, ponieważ mogliby uniknąć wielu przykrych i nieprzyjemnych konsekwencji.

Angelina Flisak,
dyplomowana higienistka stomatologiczna
w A2 Clinic Dzierżoniów

 

Dzierżoniów, os. Błękitne 30
Rejestracja pacjentów tel. 74 666 8 777
recepcjaddz@a2clinic.pl
www.a2clinic.pl