komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 20 września 2021

Filipiny, Eustachego

Pierwsza w Polsce „Pocovidowa ścieżka zdrowia” otwarta w Polanicy-Zdroju

piątek, 23.7.2021 15:50 , komentarze: 0 , odsłony: 721
kategorie artykułu:

To specjalna trasa dla osób, które wracają do zdrowia po przebytym koronawirusie. Gościem specjalnym otwarcia ścieżki była czterokrotna olimpijka w skoku o tyczce, związana od lat z miastem, Monika Pyrek. „Pocovidowa Ścieżka Zdrowia” składa się z dwóch tras – łatwiejszej i trudniejszej. 

- Nie ma się co obawiać obu, to na pewno nie jest trasa tylko dla olimpijczyków – mówi z uśmiechem Pyrek. - Mam nadzieję, że ta ścieżka będzie taką zachętą, by zadbać o własne zdrowie. Te  trudne czasy pokazały nam, że ta dbałość o zdrowie powoduje, że nasza odporność rośnie. Ćwiczenia na tej specjalnej trasie w Polanicy-Zdroju, dedykowanej chorym po koronawirusie, są tak stworzone, że każdy może z nich skorzystać. Można sobie zrobić nawet taki wewnętrzny sprawdzian, zacząć od łatwiejszej, później przejść na trudniejszą i samemu zobaczyć, jak ta kondycja wzrasta – dodaje światowej sławy tyczkarka. 

Krótszy szlak, ma swój początek za sanatorium Wielka Pieniawa, w Parku Józefa, którego nazwa pochodzi od źródła bijącego w tym miejscu. Ścieżkę tworzą cztery tablice, na których Monika Pyrek prezentuje ćwiczenia, do ich prawidłowego wykonania potrzebne będzie wykorzystanie drzewa lub ławki. 

Dłuższa trasa składająca się z dziesięciu tablic zlokalizowana jest w Parku Leśnym, którego charakterystycznym punktem jest figura niedźwiedzia. Tutaj również ćwiczenia należy wykonać przy pomocy znajdujących się na miejscu ławek i drzew. Połączenie obu tras przebiega urokliwymi ścieżkami zabytkowego Parku Zdrojowego m.in. w pobliżu skupiny różaneczników, będących pomnikiem przyrody.

Autorkami „Pocovidowej Ścieżki Zdrowia” są dr hab. Alicja Rutkowska-Kucharska i dr hab. Małgorzata Sobera z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. - Te ćwiczenia są tak pomyślane, żeby angażowały kolejne grupy mięśni, również niektóre z nich są ćwiczeniami rozciągającymi, zwłaszcza na tej długiej ścieżce. W ten sposób podeszłyśmy do sprawy, rozumiejąc od strony gimnastyki również kwestie wydolności czy sprawności osób, które są rekonwalescentami układu oddechowego – zaznacza Małgorzata Sobera. 

Ze ścieżki, zaraz po otwarciu, skorzystali pierwsi mieszkańcy Dolnego Śląska, a także turyści. Burmistrz Polanicy-Zdroju Matusz Jellin zdradził, że ma za sobą inauguracyjną partię skłonów: - Testowałem, naprawdę jest wspaniała, nie wymagająca aż tak bardzo, dla każdego łatwa i dla każdego dostępna – podkreśla Jellin. 

To pierwsza tego typu trasa w Polsce, która powstała we współpracy Polanicy-Zdroju, AWF we Wrocławiu, Fundacji Moniki Pyrek i Uzdrowisk Kłodzkich PGU.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
piątek, 17.9.2021 17:30
1
piątek, 17.9.2021 17:00
piątek, 17.9.2021 14:27
piątek, 17.9.2021 10:00
piątek, 17.9.2021 09:12
2
czwartek, 16.9.2021 13:40
14
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius