komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

czwartek, 23 maja 2019

Iwony, Dezyderego

Podsumowanie działań OSP gminy Dzierżoniów w roku 2018

piątek, 19.4.2019 11:45 , komentarze: 0 , odsłony: 425
kategorie artykułu:

W I kwartale 2019 r. odbyły się walne zebrania sprawozdawcze we wszystkich jednostkach OSP działających na terenie gminy Dzierżoniów. Podsumowano podczas nich działalność jednostek i zarządów OSP za rok 2018.

Na terenie gminy Dzierżoniów funkcjonuje 5 jednostek OSP: Mościsko, Ostroszowice, Roztocznik, Tuszyn oraz Piława Dolna. Aż 3 z nich włączone są do KSRG - OSP Mościsko, Ostroszowice, a od jesieni 2018 r. również OSP Roztocznik.

Gminne OSP zrzeszają w swoich szeregach 118 członków czynnych, 5 członków wspierających oraz 7 członków honorowych. Przy 4 jednostkach OSP prężnie działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze:

 • MDP Ostroszowice zrzeszająca 41 członków,
 • MDP Mościsko - 10 członków,
 • MDP Piława Dolna - 20 członków,
 • MDP Roztocznik zrzeszająca 10 członków.

Frekwencja na walnych zebraniach wyniosła około 75%. W zebraniach uczestniczyli: członkowie OSP - 87, przedstawiciele ZOSP RP: szczebla gminnego - 6; szczebla powiatowego - 4; przedstawiciele PSP - 5; przedstawiciele samorządu gminnego - 5.

Ważniejsze zagadnienia jakie poruszano na zebraniach:

Działania ratownicze
W roku 2018 jednostki OSP z terenu gminy brały udział w 135 działaniach ratowniczo-gaśniczych: 57 przy gaszeniu pożarów oraz 74 przy likwidacji miejscowych zagrożeń. Zanotowano również 4 wyjazdy do fałszywych alarmów. Udział strażaków przy gaszeniu pożarów - 234 druhów, przy miejscowych zagrożeniach - 318 druhów. Ponadto jednostka OSP Mościsko 31 razy była dysponowana w celu zabezpieczenia operacyjnego powiatu podczas prowadzonych przez JRG Dzierżoniów działań ratowniczo-gaśniczych poza miejscem stacjonowania.

Finansowanie jednostek
W ubiegłym roku na zadania związane z bezpośrednim zapewnieniem gotowości bojowej jednostki OSP otrzymały z gminy Dzierżoniów dotację celową w wys. 10 9500 zł, której podziału w drodze stosownych uchwał dokonywał Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP. Niniejsze opracowanie nie zawiera w swej treści pozostałych kosztów ponoszonych przez gminę Dzierżoniów związanych z zapewnieniem właściwej ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy (ubezpieczenia, modernizacje obiektów remiz, opłaty za energię itp.).

Jednostki OSP z terenu gminy otrzymały również wsparcie od różnych organizacji i instytucji: Ministerstwa Sprawiedliwości, MSWiA, Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu, KG PSP, Rad Sołeckich oraz zakładów pracy. Uzyskane środki finansowe pozwoliły na wspólny zakup całej gamy sprzętu i wyposażenia.

Remonty obiektów remiz

 • OSP Ostroszowice - wykonano schody oraz oddano do użytku świetlicę w obiekcie remizy.
 • OSP Piława Dolna - rozpoczęto rozbudowę obiektu remizy.
 • OSP Roztocznik - zmodernizowano bramę wjazdową, docieplono ściany i strop remizy w ramach termomodernizacji obiektu ogólnoużytkowego.
 • OSP Tuszyn - wykonano prace malarskie pomieszczeń oraz oddano do użytku pomieszczenie kuchenne.

Szkolenie
W ramach prowadzonych przez Powiatowy Ośrodek Szkolenia OSP w Dzierżoniowie kursów dla członków OSP w 2018 r. przeszkolono kolejną grupę druhów z terenu gminy Dzierżoniów w zakresie szkolenia podstawowego strażaka, warsztatów na temat pożarów wewnętrznych i ratownictwa lodowego (12 druhów).

Ćwiczenia i manewry
W ubiegłym roku w ćwiczeniach i manewrach uczestniczyli również druhowie z terenu naszej gminy: manewry ratownicze - 5 druhów, międzynarodowe ćwiczenia strażaków - 6 druhów.

Zawody sportowo-pożarnicze
W czerwcu w Piskorzowie zostały rozegrane XX Powiatowe Zawody OSP w sporcie pożarniczym. Najwyżej spośród naszych jednostek uplasowała się OSP Ostroszowice, zajmując 4 miejsce na 10 startujących drużyn.

Popularyzacja ochrony przeciwpożarowej
W marcu na terenie szkół podstawowych gminy Dzierżoniów przeprowadzono eliminacje szkolne w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Laureaci tych zmagań wzięli czynny udział w organizowanych przy współudziale Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Komendy Powiatowej PSP w Dzierżoniowie eliminacjach powiatowych OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Godny odnotowania pozostaje również fakt zajęcia I oraz II miejsca w I kategorii wiekowej (szkoły podstawowe klasy I-VI) oraz II miejsca w II kategorii wiekowej (klasy VII-VIII i szkoły gimnazjalne) przez dzieci i młodzież z terenu gminy Dzierżoniów. Zwyciężczyni I kategorii wiekowej - uczennica Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach Wiktoria Kucharczyk zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich.

W maju w Ostroszowicach odbył się II Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W sierpniu OSP w Ostroszowicach była organizatorem letniego obozu dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu dzierżoniowskiego. Młodzież wypoczywała szlifując strażackie rzemiosło w Ośrodku "Strażak" w Turawie pod okiem wykwalifikowanej kadry i ratownika medycznego. W obozie wzięło udział 50 osób.

8 grudnia 2018 r. jednostka OSP Ostroszowice była organizatorem mikołajek dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu dzierżoniowskiego.

Inne działania podejmowane przez OSP
Do najważniejszych działań podejmowanych w ubiegłym roku przez ochotników z gminy Dzierżoniów można zaliczyć: uczestnictwo w uroczystościach o charakterze religijnym, państwowym i strażackim, pomoc w organizacji różnego rodzaju imprez na terenie gminy, współpracę z lokalnymi organizacjami i inne.

Ważniejsze zadania przewidziane do realizacji w roku 2019:

 • OSP Mościsko - zakup łodzi ratowniczej wraz z silnikiem
 • OSP Ostroszowice - dalsze prace przy obiekcie remizy oraz zagospodarowanie terenu
 • OSP Tuszyn - kontynuacja prac remontowych w obiekcie remizy
 • OSP Piława Dolna - rozbudowa remizy
 • OSP Roztocznik - wymiana silnika w samochodzie Star 266 GBA

Wiele z przedstawionych inicjatyw i dokonań nie byłoby możliwych bez pomocy licznych instytucji i organizacji, w tym sympatyków OSP. Oczywiście osiągnięcia w pracy nie byłyby możliwe bez pełnego zaangażowania społecznego samych członków OSP. Dlatego też wyznacznikiem tak dużego zaangażowania w pracę społeczną zarządów oraz członków OSP był fakt udzielenia wszystkim zarządom absolutorium za miniony rok.

Na każdym spotkaniu zaproszeni goście podkreślali, jak ważne dla wszystkich mieszkańców naszej gminy są działania i zaangażowanie ochotników, jak ważna i odpowiedzialna jest ich praca - praca społeczników, którzy niejednokrotnie narażają swoje życie ratując innych.

W imieniu strażaków chciałbym serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, organizacjom samorządowym oraz pozarządowym za bardzo daleko idącą pomoc, jaką okazali jednostkom OSP w realizacji ich celów statutowych w 2018 r.

Komendant Gminny ZOSP RP w Dzierżoniowie
Krzysztof Kot

UG Dzierżoniów

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
3
dzisiaj, 4 godz temu
1
dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
1
dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
środa, 22.5.2019 15:30
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Tomograf3D
Tomograf3D
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
KOLONIE nad morzem
KOLONIE nad morzem
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie