Policja apeluje zarówno do pieszych jak i kierowców o rozwagę i wzajemny szacunek

środa, 30.11.2022 14:30 968 6

W ostatnim czasie doszło do kilku potrąceń na przejściach dla pieszych. Pamiętajmy, aby w porze gdy ograniczona jest widoczność, posiadać elementy odblaskowe.

Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Pośpiech, rozmowa lub pisanie smsów na telefonie, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia się na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych to zachowania, które najczęściej doprowadzają do zdarzeń drogowych z udziałem pieszego, niejednokrotnie także do jego śmierci. Kierujący jak i piesi muszą dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności, tak aby unikać tego typu zdarzeń. Poprzez stosowanie elementów odblaskowych przez pieszego w bardzo dużym stopniu zwiększa się jego bezpieczeństwo i możliwość uniknięcia potrącenia w szczególności w porze nocnej.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Fakt korzystania z wyznaczonego przejścia, nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Od pieszego również wymagana jest szczególna ostrożność. Istotnym w tym twierdzeniu jest fakt, iż do większości potrąceń pieszych dochodzi na przejściach dla pieszych w szczególności znajdujących się w obrębie skrzyżowań oraz przy niewłaściwym poruszaniu się po jezdni lub poboczu (poza obszarem zabudowanym). Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych są nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, czy wejście na jezdnię zza innego pojazdu lub przeszkody.

Apelujemy zarówno do pieszych jak i kierowców o rozwagę i wzajemny szacunek.

nadkom. Marcin Ząbek
   KPP Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

środa, 30.11.2022 18:52
Policja robi kontrole kierowców niech raz zrobi kontrole pieszych jak...
środa, 30.11.2022 19:20
Akurat dziś stalem przed zebrą, chciałem przejść ale dwa samochody...
Meg środa, 30.11.2022 14:57
Piesi powinni dostawać mandaty za przechodzenie przez przejscie pisząc smsy,patrząc...
Lilkaa środa, 30.11.2022 14:59
Dokladnie! Policja APELUJE ale nic z tym nie robi a...
Pierwszeństwo dla pieszych zawsz środa, 30.11.2022 16:23
Ja kierowca proszę ,żeby pieszy przechodził przez zebrę wtedy kiedy...
środa, 30.11.2022 15:41
Niech piesi noszą odblaski wieczorem i popatrzą w lewo I...