komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 4 sierpnia 2021

Dominika, Protazego

Polska 2050 w powiecie dzierżoniowskim. Ruch blisko ludzi

środa, 16.6.2021 15:25 , odsłony: 6941
kategorie artykułu:

Polska 2050, ruch zainicjowany przez Szymona Hołownię rozwija się także w powiecie dzierżoniowskim. O tym, co wpłynęło na ich włączenie się do ruchu, co chcą osiągnąć i jak działają, opowiadają lokalni członkowie Polski 2050.

Dlaczego zdecydowaliście się dołączyć do ruchu Polska 2050?

Magdalena Ziubrak (koordynator wolontariatu PL2050 na Dolny Śląsk, przewodnicząca koła dzierżoniowskiego): Po przegranych wyborach Szymon Hołownia nie zrezygnował z ludzi, którzy społecznie zaangażowali się w kampanię, co się niestety często zdarza. Postanowił ich zagospodarować. Uznał, że jest to potencjał, który trzeba wykorzystać. Skoro są ludzie, którzy chcą zmian, to o te zmiany można walczyć nawet nie będąc u władzy. Zdecydowanie to, co robi Szymon Hołownia jest także zgodne z naszym D.N.A. Uważamy, że aby coś zmienić, trzeba zakasać rękawy, zacząć od siebie i wokół siebie. Drobnymi krokami można zmienić coś realnie. 

A co konkretnie Panią ujęło w tym, co mówi Szymon Hołownia?

M.Z.: Nastawienie na człowieka. Spojrzenie na jego problemy. Skupienie się na problemach realnie ludzkich, a nie medialnych. Na to, co jest rzeczywiście ważne. To, że władzę ma społeczeństwo dlatego tak ważne jest budowania samorządu oddolnego.

Co chcielibyście osiągnąć dzięki zaangażowaniu w ruch Polska 2050?

Adam Domagała (członek zarządu koła dzierżoniowskiego stowarzyszenia PL2050, radny powiatowy): Przede wszystkim chcemy przełamać istniejący duopol PiS–PO. Pokazać, że można wspólnie działać ponad podziałami, a politykę prowadzić prospołeczną, a nie upartyjnioną. Chcemy budować Polskę demokratyczną, solidarną, zieloną, nowoczesną i obywatelską. Taką, w której jest mniej hejtu, mniej zawiści i arogancji, a więcej życzliwości, empatii i tolerancji. Dlatego organizujemy m.in. różne akcje ekologiczne, pomocowe, charytatywne (np. bezpłatne korepetycje dla dzieci z ubogich rodzin). Staramy się bardzo szeroko działać dla dobra mieszkańców.

Opowiedzmy, jakie konkretnie akcje przeprowadzacie?

Elżbieta Sędzimir (lider powiatu dzierżoniowskiego ruchu PL2050): Przede wszystkim trzeba podkreślić, że nikt nas nie finansuje. To co uda nam się zrobić jest wynikiem naszej ludzkiej pracy, poświęconego czasu oraz dobrej woli sympatyków. Dlatego nie są to sprawy głośne medialnie. Jedną z takich akcji była zbiórka środków pierwszej potrzeby dla bezdomnych w noclegowni. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Urząd Miasta Dzierżoniów wyposaża domy dla bezdomnych, aby przywrócić ich do społeczeństwa i brakuje im sprzętu AGD. Włączyliśmy się więc spontanicznie w tę akcję. Myślę, że wypadła bardzo dobrze, bo trochę tego sprzętu udało nam się zebrać. Ponadto prowadzimy akcję bezpłatnych korepetycji dla uczniów z rodzin dysfunkcyjnych w jednej z bielawskich szkół. Dowiedzieliśmy się też, że mimo istniejącego wsparcia i tak wszystkich uczniów nie stać na wyprawki szkolne. Dlatego prowadzimy zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów szkolnych na ten cel. Akcja właśnie dobiega końca i zebrane rzeczy przekażemy do szkoły. 

Reagujemy na wszelkie informacje dotyczące trudnych sytuacji i potrzeb wsparcia innych. W bielawskiej szkole dla niepełnosprawnych dzieci Auxilium uczą się dzieci dowożone nawet ze Świdnicy. Pani dyrektor postanowiła zebrać środki na kupno busa dla uczniów i zaprosiła nas do współpracy. Zbieramy fanty, uczestniczymy w licytacjach. Mamy w planie także włączyć się w przygotowanie festynu charytatywnego na ten cel. Ponadto piekliśmy ciasta dla seniorów Domu Opieki w Bielawie, rozdawaliśmy nasiona roślin miododajnych oraz własnoręcznie robione domki dla owadów. Wspieramy zbiórkami i pracą schroniska dla zwierząt. Uczestniczyliśmy również w zbiorkach dla szpitali psychiatrycznych we Wrocławiu i Złotoryi. 

Prowadzimy akcje na miarę swoich możliwości i środków jakimi dysponujemy i jakimi dysponują ludzie, którzy nas wspierają. Zaobserwowaliśmy, że bardzo chętnie we wszelkie akcje włączają się młodzi ludzie. Dla nich liczy się konkretne działanie.

Co ruch proponuje młodym ludziom? Co daje im uczestniczenie w działaniach Polski 2050?

Tomasz Starzycki (członek stowarzyszenia PL2050): Młodzi ludzie bardzo często mają dość pustych słów i obietnic. Woleliby zająć się realnym działaniem, które przynosi konkretne owoce. My, jako ruch jesteśmy w stanie właśnie to im zaproponować. Dla młodego pokolenia niezwykle ważnym tematem jest ekologia, bo oni jeszcze przez wiele lat będą funkcjonować w tym świecie i nie jest im obojętne jaki on będzie. Ponadto istotne dla młodych jest to, że ich głos dzięki nam może być usłyszany i mogą mieć wpływ na oddolne tworzenie samorządu.

Jak rozwija się ruch na Dolnym Śląsku i w powiecie dzierżoniowskim?

M.Z.: Na terenie Dolnego Śląska jest ponad 8.000 sympatyków, ponad 800 wolontariuszy i 11 kół powiatowych. Skupieni jesteśmy na  budowaniu struktur w tych rejonach, w których jeszcze mało się dzieje lub działo się jedynie w czasie wyborów. W powiecie dzierżoniowskim jest 20 wolontariuszy i członków stowarzyszenia PL2050, ale mamy też wielu sympatyków.

Różne jest podejście ludzi. Niektórzy na przykład popierają eko-spacery, ale sami wstydzą się w nich uczestniczyć. Jednak gdy zobaczą osoby z zarządu, które ubierają rękawice i zbierają śmieci o wiele chętniej  się przyłączają rozumiejąc, że dbamy o nasze miejsce na ziemi. Wszystko odbywa się na zasadzie „kropli drążącej kamień”. Staramy się edukować drobnymi krokami. Pomysłów mamy bardzo wiele. Brakuje tylko rąk do pracy, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.

Jakie pomysły na najbliższą przyszłość?

E.S.: Dalszy etap współpracy z Auxilium. Ponadto mamy pomysł na zbiórkę książek dla szpitala w Pieszycach. Mamy też plan rozwinięcia naszej struktury w Niemczy. Chcielibyśmy tam zaistnieć może jakimś eko-spacerem, ale również wspierając Ośrodek Pomocy Społecznej. Chcemy pokazać, że jesteśmy ruchem, który jest blisko ludzi. W przygotowaniu jest również cykl otwartych spotkań z ciekawymi ludźmi z powiatu dzierżoniowskiego. 

Jak można Was znaleźć?

M.Z.: Na siedzibę nas na razie nie stać. Na facebooku funkcjonuje profil dolnośląski pod adresem:  facebook.com/Polska2050Dolnośląskie. Dodatkowo mamy naszą grupę na facebooku Polska 2050 Ekipa Dzierżoniów: https://www.facebook.com/groups/547456445928068. Jest to jednak grupa zamknięta i aby widzieć posty należy do niej dołączyć. 

A jak zostać wolontariuszem bądź członkiem ruchu?            

E. S.: Zostanie wolontariuszem jest niezwykle proste – wystarczy skontaktować się z nami przez nasz facebookowy profil dzierżoniowski lub dolnośląski. Można też kontaktować się bezpośrednio z którymkolwiek z nas. Członkostwo w stowarzyszeniu jest możliwe po trzech miesiącach aktywnego wolontariatu. Nie ukrywam, że nowe osoby są u nas mile widziane - wciąż rodzą nam się nowe pomysły, tyle jeszcze chcemy zrobić i potrzebujemy rąk do pracy. Na osłodę dodam, że satysfakcja z pomocy innym, nawet drobnej – jest ogromna.

 
dzisiaj, 3 godz temu
1
wtorek, 3.8.2021 10:00
18
poniedziałek, 2.8.2021 07:00
14
niedziela, 1.8.2021 19:05
14
sobota, 31.7.2021 16:30
10
piątek, 30.7.2021 11:45
10
piątek, 30.7.2021 11:30
27
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Sprzęt rehabilitacyjny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Teatralna
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Radiotaxi BIS
Sushi Dzierżoniów
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autocentrum JOL-LAK
Mati Autogaz
Studio Językowe Status