komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

Problem z kotami na ogródkach działkowych

środa, 8.7.2020 11:30 , komentarze: 147 , odsłony: 12227
kategorie artykułu:

Dzierżoniowianie poprosili naszą redakcję o interwencję w sprawie kotów, które przebywają na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Zwierzęta są dokarmiane i zostawiają odchody na grządkach oraz trawie. Prawdopodobnie najbardziej jest to odczuwane na terenie ogródków działkowych "Panorama".

Jak się okazuje koty zamieszkujące tereny ogrodów działkowych są zwierzętami wolno żyjącymi, a tym samym nie są zwierzętami bezdomnymi, ponieważ urodziły się w stanie dzikim i nigdy nie miały właściciela. Dokarmianie kotów wolno żyjących i ich przebywanie w altanach ogrodowych nie skutkuje tym, że osoba dokarmiająca jest ich właścicielem i można od niej żądać usunięcia zwierząt.

- W związku z interwencjami dotyczącymi kotów wolno żyjących przebywających na terenach ogrodów działkowych Panorama informuje, że zwierzęta te są zwierzętami wolno żyjącymi i zgodnie z obowiązującym prawem próby usuwania ich z ich naturalnego środowiska są działaniami bezprawnymi. Na terenie wielu nieruchomości w Dzierżoniowie, a także na wszystkich terenach ogrodów działkowych zamieszkują koty wolno żyjące. Zwierzęta te są elementem ekosystemu miejskiego i mają prawo do przebywania w przestrzeni miejskiej na takich samych prawach, jak inne zwierzęta wolno żyjące. W myśl ustawy o ochronie zwierząt koty zamieszkujące tereny ogrodów działkowych są zwierzętami wolno żyjącymi, a tym samym nie są zwierzętami bezdomnymi, ponieważ urodziły się w stanie dzikim i nigdy nie miały właściciela. Nigdy nie były udomowione, a jedynie dokarmiane są przez człowieka. Sam fakt dokarmiania kotów wolno żyjących, czy też umożliwienie im przebywania na danym terenie np. poprzez udostępnienie pomieszczeń gospodarczych, czy też altan ogrodowych nie skutkuje tym, że osoba ta staje się właścicielem zwierząt i można od niej żądać usunięcia zwierząt. Pomoc kotom wolno żyjącym to także nie jest prowadzenie hodowli zwierząt i nie może być traktowane jako łamanie prawa, czy też regulaminu ogrodów działkowych. Naturalnym środowiskiem kotów wolno żyjących są nasze ulice, przydomowe podwórka, opuszczone nieruchomości, piwnice, czy też ogrody działkowe i nie wolno ich z tego środowiska usuwać. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Tak więc wyłapywanie kotów wolno żyjących w celu ich przesiedlenia, płoszenie, bicie lub straszenie ich jest prawnie zabronione. Nie można także ograniczać możliwości zdobycia pożywienia lub schronienia. Wszelkie przejawy okrucieństwa i niehumanitarnego traktowania mogą stać się przedmiotem postępowania karnego wobec osób, które nie przestrzegają praw zwierząt. Należy także zwrócić uwagę, że koty wolno żyjące są najważniejszym naturalnym ogniwem w ograniczaniu populacji gryzoni, co jest bardzo istotne w przypadku funkcjonowania ogrodów działkowych. Obecność kotów w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni, takich jak myszy i szczury, które są niepożądane na Państwa działkach. W celu ograniczania niekontrolowanego rozmnażania się kotów wolno żyjących, od wielu lat w Dzierżoniowie prowadzony jest program sterylizacji kotów wolno żyjących. Także koty przebywające na terenie ogrodów działkowych są sterylizowane, tak więc w sposób humanitarny stale ograniczana jest ich populacja. Reasumując powyższe, bezprawnym działaniem jest usunięcie ze środowiska kotów wolno żyjących. Wszystkie przejawy znęcania się nad kotami wolno żyjącymi, w szczególności bicie, trucie, płoszenie, zakładanie wnyków, itp. proszę zgłaszać do Straży Miejskiej w Dzierżoniowie, Komendy Powiatowej Policji lub do Urzędu Miasta w Dzierżoniowie - czytamy w oświadczeniu Straży Miejskiej Dzierżoniowa i Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miasta Dzierżoniów.

Apelujemy o poszanowanie praw zwierząt wolno żyjących, ale również nie zapominajmy o zdrowiu działkowców i ich interesie prawnym. Liczymy, że zostanie wypracowany konsensus, w którym życie zwierząt nie będą zagrożone, a działkowcy będą mogli korzystać ze swojego terenu bez niemiłych niespodzianek.

 

Wasze komentarze

A do kogo ci niedzielni działkowcy złożą protest na zniszczone...
środa, 15.07.2020 14:05 autor: działkowicz
bardzo trafnie !!!
środa, 15.07.2020 12:22 autor:
Lepszy Duda niz PO xd
piątek, 10.07.2020 06:05 autor: Xd
I po co mieszasz w to politykę?
środa, 08.07.2020 12:39 autor: Eol
wszystko jest polityką
środa, 08.07.2020 14:49 autor:
A Kaczyński tsk kocha kota!!!
środa, 08.07.2020 13:51 autor:
* tak
środa, 08.07.2020 13:52 autor:
Haha no wcale
środa, 08.07.2020 22:48 autor: Asica
Dokarmiane koty nawet nie spojrza na mysz A co tu...
środa, 08.07.2020 13:32 autor: I amen
No....ale się naklikałaś(eś)
czwartek, 09.07.2020 21:07 autor: Jares
Popieram
środa, 08.07.2020 13:41 autor: eny
W punkt!
środa, 08.07.2020 15:01 autor:
Serio ? Co za bzdury!! Mam kotkę domową, zadbaną lecz...
czwartek, 09.07.2020 19:48 autor: Pozdrawiam
Dokarmiane koty łapią gryzonie dla zabawy taka ich natura. U...
środa, 08.07.2020 17:49 autor: Kamila Świdnica
Lepiej że są na działkach A nie w blokach ...
piątek, 10.07.2020 15:08 autor: Ja
Z Kotami to do dzialaczek z Omczyka
piątek, 10.07.2020 06:08 autor: :-)
Oddam kota, za darmo.
piątek, 10.07.2020 00:33 autor: Farmer
Miasto powinno sterylizować koty za darmo
czwartek, 09.07.2020 23:38 autor: obserwator
Gdzie mogę bezpłatnie wysterylizowac kotke.Jak to załatwic?
czwartek, 09.07.2020 22:51 autor: kiwka
Idą kotki tup tup tup. Niosą w zębach z działek łup. A...
czwartek, 09.07.2020 03:05 autor: meow meow
Mam działkę właśnie w tym ogrodzie. Koty są, owszem. Czasem...
środa, 08.07.2020 15:49 autor: działkowiec
Zgadzam się w 100 % .Nic dodać nic ująć. .
środa, 08.07.2020 22:49 autor:
Nareszcie jeden z nielicznych mądrych wpisów.
środa, 08.07.2020 16:11 autor:
Brawo Racja w 100 %
środa, 08.07.2020 17:00 autor: taka prawda
Mam na działce kotkę ,którą dokarmiam od listopada , była...
środa, 08.07.2020 17:43 autor: Działkowiec
To sobie umyjesz tą marcheweczke!
środa, 08.07.2020 19:28 autor: Goni
A chwasty jak przeszkadzają!Rosną sobie gdzie chcą i atakują uprawy!Proszę...
czwartek, 09.07.2020 07:34 autor: Zagorzały Działkowiec
Mnie najbardziej w...ją biedronki
czwartek, 09.07.2020 07:53 autor: Stonka
koty mają zaraze i robią do doniczek
środa, 08.07.2020 13:15 autor: Kinka
Odchoty to zaraza.Od takich kotów robi się kowit
środa, 08.07.2020 21:47 autor: Lola
Kowit od takich jak Ty się robi.
czwartek, 09.07.2020 05:50 autor:
Jowita to od takich jak Ty się robi.
czwartek, 09.07.2020 05:48 autor:
Czy koty kradną , śmiecą, zostawiają butelki i puszki po...
środa, 08.07.2020 17:35 autor: Działkowiec
Wreszcie ktoś normalnie myślący.
środa, 08.07.2020 21:44 autor:
Coś się nie podoba to do kościoła
środa, 08.07.2020 18:06 autor: Ddz
Jestem ateistą ćwoku
środa, 08.07.2020 18:20 autor: Działkowiec
Są dwie Panie w ddz co się kotami chętnie zaopiekuja
środa, 08.07.2020 21:17 autor: Ja
Spuście psy ze smyczy
środa, 08.07.2020 19:23 autor:
Na ciebie , czubku..
środa, 08.07.2020 19:25 autor:
wreszcie mądry wpis
środa, 08.07.2020 17:48 autor:
Ocet wlać w butelki w te miejsca co robi nie...
środa, 08.07.2020 16:58 autor:
Precz z Dudą !!!!
środa, 08.07.2020 13:35 autor: Seba
Wreszcie mądry wpis!
środa, 08.07.2020 22:14 autor: Jares
Życie wam przeszkadza bezmózgie cyborgi!
środa, 08.07.2020 13:32 autor:
:€
środa, 08.07.2020 19:32 autor:
co za bzdury! skad w was ludzie tyle nienawisci?!
środa, 08.07.2020 16:55 autor: Diva
To nie nienawiść, to niestety ciemnogród.
środa, 08.07.2020 16:57 autor:
Smacznego. I duzo zdrowia
środa, 08.07.2020 16:33 autor:
A na ulicy Andersa, też pełno bezpańskich kotów, bo ludzie...
środa, 08.07.2020 12:18 autor: Nie prdegadasz
I co Ci kot przeszkadza na podwórku? -.-
środa, 08.07.2020 14:40 autor:
Jeden nie, ale nie 10!
środa, 08.07.2020 15:12 autor: Dowiedz sie
Koty szczają na was!
środa, 08.07.2020 15:13 autor: Jarek Niezdarek
Mimo wszystko,lepsze koty,jak szczury i myszy!
środa, 08.07.2020 14:56 autor: autorka
Powołajmy fundację pomocy kotom. Pomagam
środa, 08.07.2020 13:44 autor: HYCEL
czy to taki problem czasem sprzątnąć odchody??
środa, 08.07.2020 13:02 autor: senga