Przedszkole Montessori Bliska Przystań w Dzierżoniowie [wideo]

piątek, 10.3.2023 09:16 4270

To jedyne takie przedszkole w Dzierżoniowie - Przedszkole Montessori Bliska Przystań

Niepubliczne Przedszkole Montessori Bliska Przystań to miejsce dedykowane wszystkim zainteresowanym alternatywną formą edukacji. W przedszkolu docelowo mają funkcjonować dwie grupy, liczące po 20 dzieci, w wieku od 3 do 6 lat. Łączone wiekowo grupy pozwalają młodszym uczyć się od starszych, a starszym opiekować się i dbać o młodszych kolegów.

Placówka ma kameralny charakter i prawdziwie rodzinną atmosferę. W edukacji bazuje na metodzie zaproponowanej i stworzonej ponad 100 lat temu przez włoską lekarkę i pedagoga – Marię Montessori. Głównym jej założeniem jest podążanie za dzieckiem, za jego naturalną potrzebą rozwoju, ciekawością świata i chęcią eksplorowania go. Dzieci mają przestrzeń do bycia sobą, do realizacji własnych zainteresowań oraz do nieskrępowanego rozwoju. Mogą w pełni rozwijać swój potencjał. Nikt nie jest oceniany i krytykowany. Każdy jest przyjmowany taki, jakim jest.

Edukacja w przedszkolu Montessori różni się od tradycyjnego przedszkola tym, że opiekunowie podążają za dzieckiem, a nie za własnymi wizjami, ambicją i rozbudowanymi programami. Pomocą w realizacji tych zamierzeń są materiały Montessori oraz inne kreatywne pomoce. Otoczenie jest dostosowane do dziecka i wizualnie bardzo różni się od tradycyjnego wystroju sal przedszkolnych. Kolory są stonowane, meble niskie – tak, by dziecko mogło samodzielnie sięgać po pomoce. W przedszkolu nie ma zbyt wielu typowych zabawek, za to jest bardzo dużo pomocy rozwojowych – sensorycznych, matematycznych, przyrodniczych i językowych. Znajdziemy tu także zestaw do sprzątania podłóg, czyszczenia butów, pielęgnacji kwiatów, mycia naczyń, czyszczenia sztućców, prania czy zapinania i sznurowania butów. Stosuje się ograniczoną liczbę bodźców, włącznie z elementem ciszy, tak, by nie przeszkadzać dzieciom w koncentracji.

Dzieci pracują samodzielnie z tym, z czym w danej chwili chcą, jak chcą i potrzebują oraz w miejscu, w którym jest im dobrze. Ten czas pracy własnej pozwala dzieciom ćwiczyć nowe umiejętności zgodnie z ich zainteresowaniami. Praca w grupie jest dowolna. Wszystko dzieje się tak, by nie przeszkadzać innym. Ogród przedszkolny nie jest zwykłym placem zabaw. To teren, gdzie wszystko jest z naturalnych materiałów. Indywidualnie projektowane urządzenia pobudzają naturalną potrzebę ruchu i samodzielnych działań. Rozbudzają wyobraźnię i stymulują sensorycznie dzieci. Znajdziemy tutaj kuchnię błotną, góry ziemi, tunel i piaskownicę. A to wszystko w otoczeniu owocowych drzew. Wszystko jest wykonane zgodnie z najwyższymi normami bezpieczeństwa.

Rola nauczyciela jest dyskretna. To dziecko jest najbardziej aktywne w procesie nauczania. Dzieci zachęcane są do pomagania sobie nawzajem i do wzajemnej współpracy. Bardzo ważnym elementem pedagogiki Montessori jest obserwacja dzieci przez nauczyciela. U podstaw takiego działania leży ciekawość dziecka. Nauczyciel poprzez obserwowanie widzi, co interesuje dzieci, na jakim są etapie rozwoju i gdzie ewentualnie należałoby zainterweniować.

Misja przedszkola opiera się o trzy podejścia.

- Porozumienie bez Przemocy – pomaga nam zrozumieć nas samych i tych, z którymi rozmawiamy; pomaga spojrzeć na słowa i czyny przez pryzmat naszych potrzeb, wspiera mówienie o ważnych dla nas rzeczach oraz utrzymuje bliskość i szczerość w relacjach, na których nam zależy.

- Rodzicielstwo Bliskości u podstaw którego leży zaufanie do dziecka. To styl bycia z dzieckiem – delikatny, pełen miłości, ciepła i czuły na potrzeby dziecka i swoje. To intuicja, która mówi nam, czego nasze dziecko potrzebuje.

- Metoda Montessori, w której nauczyciel niczego nie narzuca, nie rozkazuje, a raczej pełni rolę obserwatora – stoi obok dziecka, gotowy do pomocy. Dzieci zaś, posiadając różne możliwości i odpowiednie otoczenie, wybierają, czego chcą się uczyć, z czym chcą pracować, według własnych chęci i zainteresowań. Są wolne i swobodne, spokojne i nieskrępowane, spontaniczne i prawdziwe.

Wszystkich zainteresowanych ofertą przedszkola zapraszamy do kontaktu:

www.bliskaprzystan.pl/przedszkole/

FB: PrzedszkoleMontessoriBliskaPrzystanDzierzoniow

Telefon: +48 729 923 899

E-mail: przedszkole@bliskaprzystan.pl