komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 20 września 2021

Filipiny, Eustachego

Rewitalizacja zabytkowego pałacu wraz z zagospodarowaniem terenu wsi Kiełczyn

wtorek, 3.8.2021 15:25 , komentarze: 1 , odsłony: 932
kategorie artykułu:

Pałac w Kiełczynie stanowi obiekt o dużym potencjale w zakresie dziedzictwa kulturowego lokalnej społeczności a także odgrywa niebagatelne znaczenie w historii gminy Dzierżoniów. Dlatego też gmina od wielu lat starała się o zachowanie dziedzictwa historycznego oraz kulturowego niniejszego pałacu, w konsekwencji czego zostały podjęte działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją budynku oraz jego otoczeniem.

Przed przystąpieniem do prac związanych z rewitalizacją pałacu gmina Dzierżoniów zapewniła wszystkim dotychczasowym mieszkańcom budynku nowe miejsce zamieszkania, w większości w budynku w Tuszynie nr 39.

Pierwszy etap realizacji inwestycji obejmował wykonanie dokumentacji projektowej, która wyznaczyła późniejsze ramy dla przeprowadzonych prac wykonawczych w obiekcie. Z uwagi na fakt, że budynek jak i jego otoczenie są wpisane do rejestru zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wszelkie prace - koncepcyjne jak i budowlane - musiały odbywać się w uzgodnieniu ze służbami konserwatorskimi oraz pod ich ścisłym nadzorem.

W I półroczu 2019 roku dokonano wymiany dachu, którego stan techniczny był zły i powodował postępującą destrukcję pałacu. Dodatkowo na parterze wymieniono stolarkę okienną. W roku 2020 prowadzono całościowe prace budowlane na parterze pałacu, w ramach których wykonano posadzki, roboty izolacyjne i konstrukcyjne, tynki, odtworzenie balkonu oraz wymianę stolarki drzwiowej. Ponadto została położona nowa instalacja elektryczna, system sygnalizacji pożaru a także ogrzewanie centralne, dla którego źródłem ciepła jest piec na pellet. W ramach przeprowadzonej inwestycji uzyskano pozytywne opinie odbiorowe Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Powiatowego Nadzoru Budowlanego oraz Państwowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Realizacja prac rewitalizacyjnych nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia zewnętrznego. W ramach inwestycji pozyskano dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach operacji "Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego" realizowanego w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" w wysokości 500 000,00 zł. Ponadto w 2020 r. uzyskano dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 353 834,00 zł, które zostało wydatkowane na przełomie lat 2020 i 2021.

Gmina Dzierżoniów w dalszym ciągu stara się pozyskać środki finansowe na dokończenie rewitalizacji składając wnioski o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Fundacji MOST THE MOST.

UG Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

Palac w Kielczynie trzy zdjecia. Drzewo spadlo na mercedesa w...
środa, 04.08.2021 07:37 autor: Jozek z Uciechowa. Jeszcze 100 l
dzisiaj, 1 godz temu
piątek, 17.9.2021 17:30
1
piątek, 17.9.2021 17:00
piątek, 17.9.2021 14:27
piątek, 17.9.2021 10:00
piątek, 17.9.2021 09:12
2
czwartek, 16.9.2021 13:40
14
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Mati Autogaz
Mati Autogaz
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status