komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 23 stycznia 2021

Ildefonsa, Rajmunda

Rok po Noblu: Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza do pisania herstorii w Wikipedii, ogłasza nowy konkurs literacki

czwartek, 10.12.2020 21:25 , komentarze: 1 , odsłony: 792
kategorie artykułu:

W czwartek, 10 grudnia, podczas obchodów „czułej rocznicy” we Wrocławiu odbyło się jedyne w tym roku spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół jej najnowszej książki. Fundacja Noblistki ogłosiła również wyniki konkursów literackich i zapowiedziała kolejne działania. Wikipedia zostanie wzbogacona m.in. o herstorie pisarek, artystek oraz laureatek Nagrody Nobla, a 13 grudnia odbędzie się kolejna debata z cyklu #Zezwierzęcej, poświęcona tzw. „Piątce dla zwierząt”. Ruszył także konkurs na mowę noblowską dla szkół ponadpodstawowych.

Pisarki, poetki, artystki – noblistki! Herstorie w Wikipedii

W dniu rocznicy przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla (10 grudnia) Fundacja Olgi Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasada Szwecji ogłosiły konkurs pt. „Pisarki, poetki, artystki – noblistki!”, którego celem jest wzbogacenie zasobów Wikipedii o herstorie pisarek, artystek, laureatek Nagrody Nobla, a także rozwijanie tematów związanych bezpośrednio z twórczością Olgi Tokarczuk. Konkurs potrwa do 31 grudnia. W tym czasie uczestniczki i uczestnicy są zaproszeni do tworzenia i rozbudowywania w Wikipedii treści dotyczących biografii pisarek, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla, haseł powiązanych z pisarkami, ich życiem i twórczością oraz artykułów powiązanych z twórczością i życiem kobiet nagrodzonych Nagrodą Nobla. Na najaktywniejsze edytorki i edytorów czekają nagrody książkowe od Wydawnictwa Literackiego, ułożone w kolekcje-niespodzianki. Laureatki i laureaci będą mogli wybrać kolekcję „bizarną”, „ekscentryczną”, „dysocjacyjną”, „dzienną/nocną” i „czułą”; otrzymają także unikatowe zakładki ze ścinków taśmy światłoczułej, na której utrwalono twórczość Tokarczuk zdeponowaną niedawno w Światowym Archiwum Arktycznym. Jury konkursu przyzna nagrodę specjalną w postaci książki z osobistą dedykacją od Olgi Tokarczuk. Wśród wszystkich osób, które dodadzą treści dotyczące szwedzkich pisarek dodatkowo rozlosowane zostaną nagrody od Ambasady Szwecji w Polsce. Szczegóły konkursu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pisarki,_poetki,_artystki_–_noblistki!

Konkursy literackie – wyniki i kolejne wyzwanie dla uczniów

Pod hasłem „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury oraz Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO, zrealizowany został pierwszy konkurs literacki mający na celu promocję czytelnictwa, a przede wszystkim zachęcanie młodych ludzi do podejmowania prób literackich i czerpania przyjemności z literatury. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiej bajki lub opowiadania inspirowanych tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Na konkurs wpłynęło aż 307 prac. W grupie wiekowej 4–5 klasa najlepsza okazała się Michalina Hrynkiewicz, II miejsce przypadło ZoiMalkogiorgos, III miejsce – Filipowi Kuderewiczowi, została również wyróżniona Alicja Focik. W starszej grupie wiekowej, 6–8 klasa,  I miejsce zajęła Alicja Grudzień, II miejsce – Julia Krzyżanowska oraz przyznane zostały dwa trzecie miejsca: Amelii Króliczewskiej oraz Ewelinie Kwaterczak. Równolegle odbywał się konkurs organizowany z Wydawnictwem Muchomor na rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?“. Nagrodę główną zdobył siedemnastoletni Jakub Kloza z Białegostoku, a wyróżniony został Wiktor Litwin z V LO we Wrocławiu.

To nie koniec wyzwań. Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury ogłosiły kolejny konkurs, który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki. Przyświecają mu słowa Olgi Tokarczuk: „To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie siebie jako laureatek lub laureatów Nobla i przygotowanie mowy noblowskiej o objętości do 6 tysięcy znaków (ze spacjami). „Nie stawiamy żadnych ograniczeń w zakresie tematu mowy, zależy nam, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie ważny” – czytamy w opisie konkursu. Krótkie formy literackie można przesyłać do 26 lutego 2021 r. na adres: konkurs@domliteratury.wroc.pl, wpisując w tytule: „Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół ponadpodstawowych”. Konkurs na mowę noblowską ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac. Wyniki zostaną ogłoszone 31 marca 2021 roku na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl, gdzie znajdują się także regulamin konkursu oraz specjalnie przygotowane, bezpłatne scenariusze lekcji do wykorzystania i przeprowadzenia podczas zajęć w szkołach ponadpodstawowych, jak również materiały wideo, które mogą być pomocne w przygotowaniu się uczniów do konkursu. Nagrodami w konkursie są książki z autografem Noblistki i zaproszenie do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które odbędą się w pierwszej połowie 2021 roku.

#Zezwierzęcej: z perspektywy zwierząt

Już 13 grudnia o godz. 17:00 Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza na kolejną debatę z cyklu #Zezwierzęcej, podczas której goście spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wpłynął na perspektywę poprawy losu zwierząt w Polsce. „Piątka dla zwierząt” wywołała mnóstwo kontrowersji: z jednej strony protesty wielu rolników i producentów futer, z drugiej entuzjazm, ale i krytykę organizacji prozwierzęcych. Rozmawiać będą Katarzyna Topczewska, adwokatka specjalizująca się w sprawach dotyczących praw zwierząt i Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!. Dyskusję poprowadzi Ludwika Włodek. Spotkanie odbędzie się gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie i będzie transmitowane na Facebooku Fundacji Olgi Tokarczuk.

Więcej informacji:

www.facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk,
www.literatura.wroclaw.pl ,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pisarki,_poetki,_artystki_–_noblistki

 

Wasze komentarze

Ja wohl! Frau Olga!
czwartek, 10.12.2020 21:38 autor:
wczoraj, 15 godz temu
poniedziałek, 11.1.2021 10:08
poniedziałek, 4.1.2021 13:36
sobota, 5.12.2020 00:00
poniedziałek, 30.11.2020 09:24
poniedziałek, 23.11.2020 14:09
piątek, 13.11.2020 12:05
wtorek, 10.11.2020 11:59
czwartek, 5.11.2020 10:00
czwartek, 29.10.2020 11:24
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe