Rusza nowy rządowy program dla samorządów

poniedziałek, 5.7.2021 12:30 445 0

Dolnośląscy samorządowcy poznali dzisiaj założenia Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To nowy rządowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program polega na dofinansowaniu inwestycji realizowanych przez JST w całej Polsce. Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli dotacji na inwestycje,
m.in. winfrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne
i w gospodarowanie odpadami. W spotkaniu z samorządowcami wziął udział WojewodaDolnośląski Jarosław Obremskioraz członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński.

Ogromne potrzeby, ograniczone możliwości

Wyznacznikiem sytuacji samorządów jest nadwyżka operacyjna. To ona pokazuje czy JST będą
w przyszłości w stanie inwestować. W minionym roku nadwyżka ta spadła o ponad 11 proc. Samorządy zredukowały nakłady inwestycyjne o ponad 4 proc. Pieniądze z nowego programu pomogą samorządom zrealizować inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom i odbudować gospodarkę.

Drogi, przedszkola, kanalizacja i inne inwestycje są potrzebne we wszystkich regionach Polski, ale samorządom brakuje pieniędzy na ich sfinansowanie. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne samorządów. Korzyści z tego programu będzie czerpać społeczeństwo i cała gospodarka – powiedział na spotkaniu we Wrocławiu członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Tomasz Robaczyński.

Rządowy Fundusz Polski Ład to jakościowa zmiana we współpracy rządu i samorządów, a także fundament rozwoju, który znacząco wpłynie na dziedziny życia społecznego i gospodarczego. Te bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych, które realizowane będą przez jednostki samorządu terytorialnego w całej Polsce, w tym na Dolnym Śląsku, mają na celu zrekompensowanie wszelkich deficytów III RP – dodał Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Priorytetowe inwestycje

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu, pierwszą uruchomił 2 lipca.Pilotażowe nabory pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetamisą
m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Wierzę, że dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków, którzy będą mogli korzystać z bezpiecznej, nowoczesnej infrastruktury. Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jesteśmy dumni, że zrealizujemy program, który pomoże gospodarce, lokalnym społecznościom, a wiele z dofinansowanych inwestycji przyczyni się do budowania bardziej zrównoważonej gospodarki - powiedział na spotkaniu we Wrocławiu członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Tomasz Robaczyński.

Na programie skorzystają też przedsiębiorcy. Realizacja wielu inwestycji przypadnie lokalnym firmom. Rządowy program pomoże im w rozwoju biznesu, będzie też stymulował powstawanie nowych miejsc pracy.

Zasady programu

W pierwszej - pilotażowej edycji programu każdy samorząd może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie inwestycji. Proces odbywa się w pełni elektronicznie – w specjalnie przygotowanej aplikacji programu.

Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o dofinansowanie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby JST mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).

Informacje o szczegółach programusą dostępne na stronie internetowej banku www.bgk.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)