Są zdecydowani - nie boją się trudnych warunków, kolejna grupa ochotników wyjechała na poligon w Żaganiu

niedziela, 17.1.2021 10:45 1504 0

To będzie wyjątkowe szkolenie, bo zima nie ułatwi przeprowadzenie zaplanowanych zajęć, ale na szczęście, w przeciwieństwie do koronawirusa, ich nie odwoła. Kolejna grupa ochotników wyjechała właśnie na poligon do Żagania, na swoje pierwsze w życiu wojskowe szkolenie.

To styczniowe, będzie pierwszym zorganizowanym w roku 2021 i pierwszym w tak trudnych warunkach atmosferycznych od początku istnienia 16 DBOT. Grupa 40 ochotników pojawiła się 16 stycznia br. o godz. 7:00 rano w siedzibie 16 DBOT przy ul. Hallera we Wrocławiu. Po zaewidencjonowaniu, przeszkoleniu z zasad bhp, zajęciach z obsługi broni, odebraniu mundurów, bielizny termicznej, śpiworów zimowych, kamizelek taktycznych, hełmów, czapek, rękawic i broni, przemieścili się na obiekty poligonowe w Żaganiu. Tam zostali podzieleni na plutony, sekcje i zakwaterowani na terenie obozowiska, oczywiście w ogrzewanych domkach. Warunki będą jednak bardzo trudne. Zimno i śnieg to będzie jeden z największych wrogów dla młodych żołnierzy. Zajęcia taktyczne prowadzone są głównie w plenerze, na terenach leśnych i na strzelnicach poligonowych usytuowanych w otwartym terenie. Tutaj żołnierze będą musieli wykazać się nie tylko rzetelnością w przyswajaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale też tężyzną fizyczną. Mróz i śnieg będą nieco utrudniać poruszanie się po lesie, zakładanie obozowisk, a nawet odpoczynek.            

Każdy z 16. dni jakie spędzą w Żaganiu będzie niby taki sam a jednak inny, bo bogatszy o nowe doświadczenia, emocje i zdobytą wiedzę. Pobudka o 5:50 rano. Zbiórka, potem rozruch, czyli bieg na ok. 1 kilometr lub gimnastyka. Śniadanie 6:30 rano. Po śniadaniu wymarsz na poligon i kolejne etapy szkolenia. I tak przez 16 dni wyglądać będzie nauka działań taktycznych, strzelanie oraz przyswajanie zasad udzielania pierwszej pomocy na zasypanym śniegiem polu walki.

Tradycyjnie ostatnim etapem szkolenia będzie tzw. pętla taktyczna, czyli egzamin z nabytych umiejętności. Ci, którzy zdadzą ten test pomyślnie, będą mogli spokojnie przygotowywać się do uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się 31 stycznia w Świętoszowie. Po tym wyjątkowym dla każdego żołnierza wydarzeniu, pozostanie już tylko pakowanie rzeczy osobistych, powrót do jednostki. Tym samym żołnierze rozpoczną 3 letnią naukę w formie e-learningowej, zakańczanej testami ze zdobytej wiedzy.

Po tym podstawowym szkoleniu poligonowym, żołnierze 16 DBOT będą również mogli uczestniczyć we wsparciu dolnośląskiej służby zdrowia, Policji, instytucji rządowych i pozarządowych, czyli do dalszej walki z Covid-19 oraz objęciem opieką seniorów i osób potrzebujących wsparcia.  

Jest nas już ponad 700, a w tym roku planujemy powołać co najmniej drugie tyle. W 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaplanowano pięć szkoleń podstawowych i wyrównawczych na rok 2021 dla ochotników, którzy chcą służyć Ojczyźnie i społeczeństwu w szeregach Terytorialsów.

Oprócz trwającego odbędą się jeszcze 4 szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Kolejne szkolenia zaplanowane są w dniach 7-23 maja, 3-18 lipca, 11-26 września i 13-28 listopada. Terminy dobrane są tak, aby jak największej grupie kandydatów umożliwić wstąpienie do 16 DBOT.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)