komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

wtorek, 19 stycznia 2021

Henryka, Mariusza

Sentymentalne wędrówki po gminie Łagiewniki

niedziela, 10.1.2021 14:00 , odsłony: 1893
kategorie artykułu:

Książka "Gmina Łagiewniki. Przewodnik po miejscowościach obecnych i nieobecnych" cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Autorami publikacji są: Izabela Beno, Tadeusz Szot, Iwona Wochnik.

Książka jest bardzo bogato ilustrowana, dwujęzyczna, polsko-niemiecka. To nie tylko publikacja, którą każda rodzina w gminie Łagiewniki powinna mieć w domu, ale to doskonały materiał promujący gminę. Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią, która jest dostępna już w internecie.

                                                     KLIKNIJ W OBRAZEK

                                                  INFORMACJE O PUBLIKACJI
Otwierając przygotowany album o Gminie Łagiewniki, jako autorzy, a może właściwiej byłoby napisać kronikarze, czujemy się każdorazowo jak w podróży po „sentymentalnych ogrodach”. Wzrusza nas bogactwo tego miejsca oraz nieodkryty jego potencjał, który zaklęty jest w budynkach i wspomnieniach mieszkańców. To stanowi również o osobistym naszym wrażeniu, że publikacja ta jest wyjątkowa – nie historyczna, nie naukowa, ale właśnie sentymentalna – oparta na dostępnych źródłach, a przede wszystkim wartościująca wspomnienia, opowieści i legendy związane z tym miejscem.

Po II wojnie światowej do Gminy Łagiewniki przyjechali nowi mieszkańcy, zajmując gospodarstwa i domostwa rodzin niemieckich, które opuściły ziemię dzierżoniowską w 1947 r. Wspólne życie nowej społeczności, choć niełatwe, ukształtowało wyjątkową kulturę, w której każdy odnalazł siebie. Taką Gminę znamy – różnorodną, otwartą, nowoczesną, ale jednocześnie szanującą przeszłość, dorobek kulturowy i obyczajowy.

Kilka lat współpracy z mieszkańcami i mieszkankami Gminy Łagiewniki wywołało u mnie potrzebę opowiedzenia historii tego regionu (obejmującą okres do 1950 r.). Pierwszy pomysł powstał, kiedy ówczesna dyrektorka, GOKBiS w Łagiewnikach, Izabela Beno podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2017 r. wylicytowała widokówkę z kolekcji Ryszarda Gacka, przedstawiającą panoramę obecnej ulicy Słowiańskiej w Łagiewnikach. Pomysł Pani Izabeli był taki, że przygotowany w oparciu o takie materiały spacer po Gminie byłby niesamowity i, niewątpliwie, wyjątkowy. Kiedy nadarzyła się sposobność zrealizowania tego pomysłu, bez zastanowienia podjęła się wyzwania, zapalając do niego jednego z najbardziej zaangażowanych dokumentalistów życia społecznego Gminy, Tadeusza Szota oraz społeczniczkę i germanistkę, Iwonę Wochnik. Jej udział w projekcie okazał się nieoceniony, również z uwagi na fakt nawiązania i odświeżenia kontaktów z dawnymi mieszkańcami z Niemiec, którzy w znaczący sposób zasilili merytorycznie karty publikacji. Ukłonem w stronę tego kulturowo-historycznego doświadczenia jest przygotowanie publikacji w języku polskim i niemieckim, co mamy nadzieje wpłynie również na rozwój promocji regionu i turystyki.

Wiosną 2018 roku, kiedy Stowarzyszenie „Ślężanie - Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Sobótce ogłosiło nabór na granty. W jego zakres wpisał się pomysł wydania „Mapy i przewodnika turystycznego po swojej gminie”. Ówczesna dyrektorka, GOKBiS w Łagiewnikach, Izabela Beno wiedząc, że jako instytucja nie może się ubiegać o taki grant zaproponowała mi udział w projekcie. We wrześniu 2018 dowiedzieliśmy się, że grant na wydanie przewodnika został nam przyznany. Dość dużo upłynęło czasu do podpisania umowy z LGD. W tym okresie wiele się zmieniło w gminie i naszym prywatnym życiu. Największym zagrożeniem na powodzenie realizacji pomysłu mógł mieć fakt, że Pani Izabela Beno i Iwona Wochnik zmieniły miejsce swojej pracy i przeniosły się do Wrocławia. Późną wiosną zdecydowaliśmy się, pomimo przewidywanych wielkich trudności w realizacji projektu, na podpisanie umowy. Czasu było mało, a nasz materiał do książki powiększał się z każdym dniem. Szkoda było każdej informacji, każdej nowej widokówki, rysunku czy zdjęcia. Kolejne spotkania z mieszkańcami inspirowały i zagrzewały do poszukiwań. Czasami otrzymywane informacje były tak różne i wykluczające się, że ich weryfikacja była niezwykle trudna, czasami wręcz niemożliwa.

Karolina Klimek, kustoszka Muzeum Piernikarni Śląskiej w Niemczy, w swojej recenzji podsumowuje, że: „prezentowana publikacja to propozycja idealna dla każdego, kto chciałby zacząć swą przygodę z poznawaniem naszej lokalnej historii. Uzupełnia poważna lukę w rodzimej literaturze regionu o Łagiewnikach i okolicy, będąc pierwszą tego rodzaju książką. Dzięki temu m.in. album ma szansę pozyskać szeroki krąg odbiorców, ale i stanowić otwarcie do dalszych poszukiwań i odkryć”.

Zwiększenie zakresu prac nad książką stanowiło duże wyzwanie wydawnicze. Cieszy nas fakt, że pomimo finansowania projektu tylko przez LGD, publikacja została wydana w tak obszernym kształcie. Podziękowania należą się Prezesowi Stowarzyszenia LGD Ślężanie, p. Elżbiecie Pasławskiej, która wspierała nas na każdym etapie realizacji zadania, specjalistom, którzy w dużej części wolontaryjnie pracowali nad wydaniem publikacji oraz przyjaciołom – bez nich niewiele udałoby się osiągnąć.

Książka dostępna jest w szkołach, bibliotekach, stowarzyszeniach i u wielu osób, którzy pomogli, aby wydanie książki mogło być zrealizowane.

Izabela Beno, Tadeusz Szot, Iwona Wochnik

Wersja polsko-niemiecka dostępna jest na:
http://www.it.slezanie.eu/…/GMINA%20LAGIEWNIKI

 
poniedziałek, 11.1.2021 10:08
poniedziałek, 4.1.2021 13:36
sobota, 5.12.2020 00:00
poniedziałek, 30.11.2020 09:24
poniedziałek, 23.11.2020 14:09
piątek, 13.11.2020 12:05
wtorek, 10.11.2020 11:59
czwartek, 5.11.2020 10:00
czwartek, 29.10.2020 11:24
piątek, 23.10.2020 14:16
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS