Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim w Niemczańskim Ośrodku Kultury

piątek, 12.11.2021 10:00 622 0

Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim pod tytułem „WSPOMNIENIA Z WOŁYNIA” odbyło się 5 listopada w Niemczańskim Ośrodku Kultury. Ten polski pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz i publicysta urodzony w roku 1936 w miejscowości Hnilcze koło Podhajec na Kresach Wschodnich, będąc siedmioletnim chłopcem był świadkiem zbrodni ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Owe straszne wydarzenia stały się motywem przewodnim wielu jego utworów literackich. Część została przedstawiona w filmie ”Wołyń”, którego konsultantem był właśnie Stanisław Srokowski. Scenariusz filmu oparty był na książce pt. Nienawiść autorstwa Stanisława Srokowskiego.

Spotkanie przebiegało w dwóch etapach. W pierwszym autor prelekcji przedstawił przybyłym uczestnikom historię Kresów, znaczenie Kresów dla rozwoju naszej kultury, ich roli w kształtowaniu tożsamości wielu pokoleń Polaków i to nie tylko tych z Kresów. Przedstawił także strukturę i obyczaje mieszkańców zamieszkujących Kresy. Prelegent naświetlił historię stosunków polsko-ukraińskich na tych terenach oraz korzenie narastającego konfliktu etnicznego pomiędzy tymi dwoma narodowościami.

W drugiej części spotkania uczestnicy mogli zadawać pytania prelegentowi. W trakcie trwającej dyskusji nie udało się uniknąć bardzo emocjonalnych wypowiedzi i zapytań na temat byłych i obecnych stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą. Głos zabrał obecny na spotkaniu Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza Jarosław Węgłowski. W swoim wystąpieniu, tonując gorące wypowiedzi niektórych uczestników podkreślił, że historia Kresów to nie tylko historia okrutnej zbrodni na Polakach, o której należy oczywiście pamiętać, ale także historia wszystkich narodowości tam zamieszkujących i ich obyczajów.

Na koniec spotkania Burmistrz Jarosław Węgłowski serdecznie podziękował prelegentowi za merytoryczne i bardzo emocjonalne przedstawienie historii Kresów, a uczestnikom za przybycie i aktywny udział w spotkaniu.

Spotkaniu stowarzyszała wystawa IPN-u przygotowana przez pracownicę NOK Renatę Kukułę o zbrodni ludobójstwa na Kresach. Całość zorganizował i prowadził dyrektor NOK Jan Grynienko.

Uczestnicy mogli zakupić książki Stanisław Srokowskiego oraz otrzymać jego autograf i dedykację. Spotkanie zakończyło się w bardzo przyjacielskiej atmosferze oraz długo trwających jeszcze wspomnieniach i wymianie poglądów uczestników ze Stanisławem Srokowskim.

UMiG Niemcza

Dodaj komentarz

Komentarze (0)