STGGS spotkało się z leśnikami

piątek, 20.3.2015 08:14 1980 1

17 marca 2015 roku w bielawie odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich. Tym razem poświęcone było dwóm bardzo istotnym zagadnieniom.

W pierwszej części podsumowania działań podjętych przez Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety w 2014 roku dokonał pan Prezes Janusz Pawłowski, wspomagany przez członków Zarządu pana Ireneusza Rogalskiego i Łukasza Pokorskiego. Przedstawiciele tego Stowarzyszenie odnieśli się również do bieżących działań a także planów na rok 2015.

Druga część posiedzenia Zarządu STGGS poświęcona była współpracy z Nadleśnictwami i ustaleniem działań które są możliwe do zrealizowania w roku 2015. Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich przedstawiło w punktach kilka bardzo ważnych zagadnień skierowanych do omówienia dla każdego z Nadleśnictw z osobne. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich czterech Nadleśnictw posiadających swoje obszary w Górach Sowich, czyli: Wałbrzych, Jugów, Bardzo Śląskie i Świdnica a reprezentowane były one w osobach Nadleśniczych.

Nadleśniczy Gabriel Grobelny z Wałbrzycha przedstawił sytuację na dziś dotyczącą parkingu na Przełęczy Walimskiej. Zwrócił uwagę że być możliwe będzie poszukanie nowego operatora dla tego terenu który zaproponuje turystom niską opłatę i czysty, sukcesywnie sprzątany parking. Poruszył również sprawę budowy dwóch nowych wiat w tym roku, w lokalizacjach zaproponowanych przez STGGS chodzi o Grządki i Jabłonki. Nadleśnictwo jak najbardziej widzi taką potrzebę więc jest duża szansa że one w tym roku powstaną. Nadleśnictwo Wałbrzych poruszyło również sprawę budowy tarasu widokowego usytuowanego blisko szlaku żółtego na zboczu Małej Sowy. Sprawa również jest możliwa do realizacji w tym roku. Stowarzyszenie zapytało o możliwość poszerzenia szlaku niebieskiego w jego początkowym etapie tuż przy Przełęczy Walimskiej w celu polepszenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów a i również szersza droga daje nowe możliwości szczególnie po wybudowaniu wyciągu na Wielką Sowę. Tu również decyzja była pozytywna, jest szansa że temat zostanie rozpoczęty i zakończony już wiosną.

Nadleśniczy Andrzej Palmowski z Jugowa pozytywnie odniósł się do propozycji postawienia wiaty na Górze Żmij która służyłaby przede wszystkim paralotniarzom a także postawienia do wiaty na Lisich Skałkach, gdzie od niedawna koncentrują się trasy narciarstwa biegowego, MTB oraz szlak pieszy. Poruszona została również sprawa budowy parkingu czy też miejsca postojowego na Przełęczy Woliborskiej. Nadleśnictwo już w ubiegłym roku zapisało to sobie w planach inwestycyjnych, a obecnie jest na etapie poszukiwania środków finansowych. Negatywnie jednak Nadleśniczy odniósł się do zaadoptowania „autostrady” biegnącej od Bielawskiej Polany do Przełęczy Woliborskiej jako trasę do narciarstwa biegowego ze względu na prowadzone tam zwózki drewna. Temat jest jednak na tyle ważny w koncepcji utrzymania tras biegowych, że Stowarzyszenie jeszcze do niego powróci i będzie negocjować z Nadleśnictwem. Kolejną kwestią było poszerzenie narciarskiej trasy „Sowa” począwszy od miejsca powyżej Schroniska Sowa aż prawie do Koziego Siodła w miejscach gdzie będzie to niezbędne. Chodzi o to aby miał tam możliwość wjazd ratrak wyposażony we frez co zdecydowanie podniesie jakość tej trasy. Nadleśniczy zaproponował że będzie potrzebne spotkanie w terenie aby dokładnie określić miejsca do poszerzenia, obie strony w niedługim czasie takie spotkanie odbędą wraz z operatorami ratraków.

Nadleśnictwo Bardo Śląskie reprezentował pan Nadleśniczy Antoni Bańdura. Stowarzyszenie podnosiło kwestię braku jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej czyli miejsc do odpoczynku (wiaty, ławeczki, stoły) począwszy od Przełęczy Woliborskiej do Przełęczy Srebrnej. Zaproponowało kilka lokalizacji tj. Przełęcz pod Szeroką, Przełęcz pod Gołębią, okolice Chochołu Wielkiego oraz Przełęcz Srebrna. Nadleśnictwo zna sprawę, problem jednak jest brak zapisanych stosownych funduszy w budżecie, będzie jednak czynić starania aby potrzebne środki znaleźć i choć w części sprawę rozwiązać być możliwe że ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. STGGS również sugerowało postawienie wiaty na Górze Czeszka która służyłaby paralotniarzom, a także turystom pieszym bo przypomnijmy szczyt ten jest liczony do odznaki turystycznej „Znam Góry Sowie”. Prawdopodobnie wiatę tę postawi Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich.

Nadleśniczy Jan Dzięcielski ze Świdnicy zaproponował że Nadleśnictwo przeprowadzi remont Kroackiej Studzienki, oczywiście po wcześniejszym zgromadzeniu odpowiednich środków finansowych. Poruszono również kwestię odnowienia wieży na Kalenicy. Nadleśnictwo nie ma obecnie środków przewidzianych na tą inwestycję i najchętniej przekazałoby samą wieżę Gminie Bielawa. Nadleśnictwo spróbuje określić wartościowo taki remont i do sprawy wróci. Padła również propozycja ze strony PTTK i STGGS aby przedłużyć szlak czerwony tzw. Brzeżny. Obecnie ten szlak kończy się na Rozdrożu pod Kokotem, w tej propozycji chodzi o to aby skomunikować z Potoczkiem Lasocin/Rościszów, Kamionki, Pieszyce i Bielawę. Propozycja przebiegu takiego szlaku po dokonaniu jednej zmiany została przez pana Nadleśniczego zaakceptowana. Sprawę przejmie PTTK Strzelin który w sposób zgodny z procedurami dokona wytyczenia tego szlaku. Ostatnim tematem była sprawa postawienia wiaty na Starej Jodle, ten temat zostanie sfinansowany ze środków STGGS prawdopodobnie jeszcze przed otwarciem sezonu turystycznego.

Było to kolejne, cykliczne spotkanie Stowarzyszenia z gospodarzami terenów jakim są Nadleśnictwa. Poza nielicznymi wyjątkami w czasie roku kalendarzowego to na takich właśnie spotkaniach obie strony ustalają co mogą zrobić, jak i kiedy. Zarząd Stowarzyszenia podkreśla że tylko pełna, zgodna współpraca z Lasami Państwowymi może dać pozytywne efekty i taką właśnie ścieżkę proponuje i realizuje. Zarząd STGGS zwraca również szczególną uwagę że kontakty z pracownikami Lasów Państwowych należą do gatunku takich które charakteryzują się wysokim profesjonalizmem i zrozumieniem tematów turystycznych poruszanych przez Stowarzyszenie.

Ireneusz Rogalski
 Biuro STGGS

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

piątek, 20.03.2015 15:39
Dobrze, dobre informacje!