Szkoły Niepubliczne w Bielawie: edukacja dla obronności i bezpieczeństwa

czwartek, 5.3.2015 22:08 2341 2

Szkoły Niepubliczne w Bielawie już na trwałe wpisały się w krajobraz oświaty w powiecie dzierżoniowskim. Wyraźnie zaznaczyły swoją odrębność na powiatowym rynku edukacyjnym i mimo bardzo dużej konkurencji, przy coraz bardziej odczuwalnym niżu demograficznym, rozwijają się dynamicznie, wciąż tworząc nowe kierunki kształcenia i poszerzając swoją ofertę. Oferta skierowana jest do odbiorców o różnych możliwościach intelektualnych i rozmaitych potrzebach. Jest także odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby rynku usług edukacyjnych.

Obecnie wśród absolwentów gimnazjów popularnością cieszy się Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Bielawie o profilu wojskowym. Szkoła kieruje swoje usługi edukacyjne do osób zainteresowanych nie tylko maturą i możliwością studiowania na dowolnie wybranym kierunku, ale także posiadających sprecyzowane zainteresowania związane z służbami mundurowymi. Potencjalnych klientów szkoły przyciąga ciekawa oferta edukacyjna, która poza standardowymi treściami wynikającymi z podstawy programowej liceum, proponuje dodatkowe zajęcia specjalistyczne dostarczające wiedzy i umiejętności z dziedziny wojskowości, m.in. z zakresu technik strzeleckich, elementów samoobrony i pierwszej pomocy przedlekarskiej. Dzięki temu uczniowie uzyskują możliwość nie tylko dobrego przygotowania do matury, ale również dodatkową wiedzę i takie umiejętności, które w sposób zdecydowany zwiększają możliwość zatrudnienia na rynku pracy oraz umożliwiają studiowanie na wybranych kierunkach wojskowych. Dodatkowe umiejętności okażą się również przydatne w życiu codziennym.

Atrakcyjność szkoły zwiększa możliwość uczestniczenia w alternatywnym programie wychowania fizycznego realizowanym pn. „Aktywne formy turystyki” – programie łączącym w sobie elementy edukacji prozdrowotnej, ekologicznej i regionalnej. Przewiduje on różne formy zajęć, w tym turystykę pieszą, rowerową, autokarową, „zielone szkoły”, paintball, obozy przetrwania i rajdy. Organizowane są także wycieczki edukacyjne do różnych atrakcyjnych miejsc w ramach projektu edukacyjnego „Z przeszłości nauka”. Kolejna, szósta już edycja projektu, zakłada wędrówki śladami Łodzi wielokulturowej, filmowej i włókienniczej, aby w czasie wycieczki edukacyjnej poznać nieodległą przeszłość.

Kolejną atrakcją dla uczniów jest możliwość udziału w realizowanym we współpracy z jednostką wojskową z Wrocławia programie „Żołnierska Pamięć”, który zakłada uczestnictwo w wycieczkach, spotkaniach, uroczystościach patriotycznych czy konkursach wiedzy o Wojsku Polskim. W ramach podpisanego porozumienia o współpracy z dwiema jednostkami wojskowymi we Wrocławiu organizowane są również inne wspólne przedsięwzięcia.

W niezwykle interesujący sposób prowadzona jest edukacja obywatelska, m.in. poprzez wycieczki do Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, wycieczki do miejscowych urzędów, policji, sądu. W czasie tych wizyt uczniowie poznają strukturę urzędów, mogą przyjrzeć się pracy urzędników, zobaczyć jak przebiega rozprawa sądowa, a nawet poznać warunki panujące w areszcie.

Istotnym elementem programu pracy szkoły jest wychowanie patriotyczne organizowane poprzez udział uczniów w różnego rodzaju wydarzeniach i uroczystościach o charakterze patriotycznym. Przedstawiciele uczniów wraz z pocztem sztandarowym reprezentują szkołę na wszystkich ważnych obchodach nie tylko w mieście i powiecie, ale również na uroczystościach o zasięgu wojewódzkim. Nieodległym przykładem takich działań był udział reprezentacji szkoły wraz z pocztem sztandarowym w uroczystych obchodach 152 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, zorganizowanych przez Związek Piłsudczyków – oddział Wrocław i Dolnośląską Kurator Oświaty.

Uczniowie uczą się ponadto elementów ceremoniału patriotycznego, odbywają ćwiczenia z musztry indywidualnej i zespołowej. Zainteresowaniem cieszą się zajęcia z technik samoobrony, co skutkuje sukcesami w różnych prestiżowych zawodach, nawet na szczeblu ogólnopolskim.

Szkoła cieszy się coraz większym zainteresowaniem odbiorców, kolejny już rok młodzi ludzie znajdują tu szansę na podwyższenie własnych kompetencji i ukończenie wyższego stopnia edukacji. Placówka ze względu na niepowtarzalny klimat wychowawczy i tworzoną na co dzień atmosferę cieszy się dobrą opinią uczniów i rodziców. Z anonimowego badania przeprowadzonego wśród uczniów i rodziców wynika m.in., że „zajęcia są bardzo ciekawie prowadzone”, a „szkoła swoim niezwykłym wystrojem różni się od innych”. W badaniu zwrócono również uwagę na inne istotne kwestie: „mimo iż jest to szkoła niepubliczna, nauka jest tu darmowa”, „jestem tu szanowany i zachęcany do rozwijania swojej wiedzy”, „dopłaty do wycieczek oraz ciekawe wyjazdy”, „bardzo dobry język angielski”, „darmowe śniadania w szkole dla wszystkich”, „wyjścia do interesujących miejsc”, „ciekawy sposób spędzania czasu z klasą”, „nauczyciele są bardzo życzliwi i wyrozumiali”, „bardzo różnorodne formy zebrań z rodzicami”, „szybko można poprawić każde zagrożenie z pomocą nauczycieli”, „stypendium za wyniki w nauce”, „zawsze uśmiechnięci uczniowie oraz nauczyciele”, czy „stypendium za frekwencję otrzymywane każdego miesiąca”.

Przytoczone opinie dają nauczycielom duże poczucie satysfakcji i dopingują ich do jeszcze lepszej realizacji misji placówki oraz zapewnienia uczniom jak najwyższej jakości kształcenia i wychowania. Skłaniają również do coraz większego wysiłku na rzecz rozwoju ucznia i są niepowtarzalnym dowodem na to, że uczniowie i ich rodzice darzą szkołę zaufaniem.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

piątek, 06.03.2015 12:01
Kasa z budżetu się liczy, a reszta to.......
Nike piątek, 06.03.2015 08:04
Elementem szkolenia jest prezentacja ilustrująca to jak własną piersią można...