Szkoły Niepubliczne w Bielawie: kolejna podróż z „ANANASEM”

wtorek, 9.6.2015 13:22 3783 4

Działające w Szkołach Niepublicznych w Bielawie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „ANANAS” realizuje kolejną edycję programu edukacyjnego „Z przeszłości nauka”. Projekt zakłada udział młodzieży w zajęciach pozwalających w atrakcyjny sposób poznawać nowe miejsca, pogłębiać wiedzę historyczną o różnych wydarzeniach z przeszłości naszego kraju.

Etapem podsumowującym są wycieczki konfrontujące świeżo nabytą doświadczeniem wiedzę z wcześniejszymi wiadomościami. W tym roku temat przewodni to „Fenomen Łodzi wielokulturowej”. W dniach 27-29 maja uczniowie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego i Niepublicznego Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy w Bielawie oraz gościnnie uczniowie Gimnazjum Gminy Wiejskiej w Dzierżoniowie odwiedzili właśnie to miasto poznając jego najważniejsze zabytki oraz atrakcje turystyczne wędrując śladami dawnego imperium tekstylnego.

W pierwszym dniu podróży uczestnicy wycieczki odbyli kilkugodzinny spacer po najdłuższej w Europie i stanowiącej największą atrakcją turystyczną Łodzi ulicy Piotrkowskiej. Podczas spaceru mieli okazję obejrzeć zabytki architektury, sfotografować się na ławeczce Tuwima i przy Pomniku Misia Uszatka. Szczególną uwagę zwrócił Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci składający się z 13454 imiennych kostek z wygrawerowanymi nazwiskami (wg lokalnego przewodnika jest to jedyny tego typu pomnik na świecie). Uwagę uczestników zwróciła znajdująca się również przy ul. Piotrkowskiej Aleja Gwiazd, której pomysłodawcą był w 1996 roku Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda – dla aktora Andrzeja Seweryna– została wmurowana tu dwa lata później. Po stronie parzystej (wschodniej) są gwiazdy reżyserów, po stronie nieparzystej znajdują się płaskorzeźby aktorów.

W drugim dniu wycieczki zwiedzano m.in. Muzeum Kinematografii, które mieści się w Pałacu Karola W. Scheiblera. Finalny neorenesansowy wygląd budynek uzyskał w 1888 r. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli zgromadzone w Muzeum eksponaty związane z historią polskiej kinematografii. W ekspozycji stałej zaprezentowano urządzenia związane z rozwojem techniki filmowej. Obejrzeli wystawy czasowe poświęcane historii filmu, współczesnym polskim superprodukcjom, jak również polskiej fotografii i sztuce mediów.

W Muzeum znajduje się też interesująca wystawa poświęcona sztuce animacji i łódzkiego wkładu w tę dziedzinę filmu. Odwiedziny w Łódzkiej Szkole Filmowej były niezwykle interesujące, z uwagą wysłuchano opowieści przewodnika o historii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, która powstała w 1958 roku w wyniku połączenia dwóch łódzkich uczelni, które działały w mieście od 1948 - Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej (w 1954 przemianowanej na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Leona Schillera) i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. Słynnymi absolwentami szkoły byli m.in.: Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Juliusz Machulski, Piotr Sobociński. Łódzka Szkoła Filmowa kontynuuje polskie tradycje filmowe. W historycznych murach uczelni powstawały ważne produkcje filmowe takie jak Ziemia Obiecana, Czerwone Węże, Komisarz Alex. W Łodzi kręcony był również obsypany nagrodami film ”Ida”.

Uczestnicy wycieczki spacerowali historycznym szlakiem Księżego Młyna - gdzie mieściła się największa fabryka w mieście należąca niegdyś do Karola Scheiblera. Zabudowa stanowi przykład architektonicznego zespołu fabryczno-rezydencjonalnego unikatowego w skali Polski i Europy pod względem wielkości i zachowania oryginalnej tkanki. Monumentalne fabryczne budynki wielokrotnie stanowiły filmowe tło. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiła Manufaktura działająca obecnie jako centrum kultury, rozrywki i handlu. Unikalny na skalę światową projekt rewitalizacji obiektu, łączy w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na 20 ha znajduje się m.in. Rynek z kolorowymi fontannami – miejsce, gdzie odbywają się festyny, koncerty i imprezy plenerowe, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, restauracje, ponad 300 sklepów, dyskoteki, kręgielnia, ściana wspinaczkowa i multikino. Zainteresowanie zwiedzających wzbudziła interaktywna ekspozycja w Muzeum Fabryki Włókienniczej założonej przez Izraela Poznańskiego w XIX wieku, a szczególnie pokaz oryginalnych krosien tkackich oraz sposób powstania tkaniny krok po kroku.

W trzecim dniu wycieczki uczestnicy zwiedzali Cmentarz Stary – łączący ludzi różnych wyznań – katolików ,wyznawców prawosławia, i ewangelików. Na Cmentarzu tym spoczywają obok siebie wielcy fabrykanci, naukowcy, aktorzy, artyści, bohaterowie narodowi i księża.

Bardzo duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiły wielkoformatowe reklamy, kolorowe grafiki zdobiące ściany wielkich kamienic. Pierwsze łódzkie murale powstały w latach 60. XX wieku. Ich twórcy zaczęli je masowo malować w latach 70. i 80. Miały zamaskować potężne szare ściany i ożywić pejzaż miasta. Dziś przyciągają artystów z całego świata, którzy tworzą nowoczesne malowidła na ścianach kamienic, są atrakcją dla tysięcy turystów z całego świata, są też barwną wizytówką obecnej Łodzi.

Różnorodność atrakcji turystycznych, bogactwo wrażeń sprawiło. że udział w wyprawie nie tylko wzbogacił dotychczasową wiedzę i rozwinął zainteresowania, ale dostarczył niezapomnianych przeżyć co w sumie przyniesie niewątpliwe korzyści edukacyjne wszystkim uczestnikom wycieczki.

Realizacja zadania, w tym organizacja wycieczki stała się możliwa dzięki środkom finansowym pozyskanym z Urzędu Miasta Bielawa i Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. Finansowego wsparcia udzieliła także pani Daria Michalska, dyrektor Szkół Niepublicznych w Bielawie. Organizatorzy i uczniowie serdecznie dziękują za pomoc.

Opiekę organizacyjną i wychowawczą zapewniły p. Alicja Kossowska i Sandra Sawa, Alicja Woroch-Petrella.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Ananas”

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

wtorek, 09.06.2015 16:23
Pani Michalska promuje swoje szkoły i to trzeba jej bezwzględnie...
wtorek, 09.06.2015 13:50
Jeżeli jest tak obszerna informacja to proszę dodać ile konkretnie...
wtorek, 09.06.2015 15:20
Bardzo dobre pytanie. Przychylam się do prośby o podanie konkretnego...
Walu wtorek, 09.06.2015 13:54
Największym ananasem jest chyba p.Michalska