komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 4 kwietnia 2020

Izydora, Waclawa

Terytorialsi po raz pierwszy przysięgają we Wrocławiu

czwartek, 20.2.2020 09:15 , komentarze: 0 , odsłony: 319
kategorie artykułu:

„Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej, ani życia nie szczędzić…”

Pierwsza przysięga Terytorialsów z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W najbliższą niedzielę 23 lutego br. o godzinie 12.30 na wrocławskim Rynku żołnierze 16 DBOT wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej. Będzie to pierwsza przysięga dolnośląskich terytorialsów, którzy przeszli 16-to dniowe szkolenie podstawowe na poligonie w Żaganiu.

Ten ważny dla dolnośląskich Terytorialsów dzień rozpocznie się o godz. 12.30 na Placu Gołębim we Wrocławiu. Przysięgę na sztandar 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży ponad 100 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe i rozpoczynają tym samym 3-letni okres szkolenia. Uroczystość poprzedzi msza święta o godzinie 10.00, która  odbędzie się w intencji żołnierzy i ich rodzin w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety.  Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 16 DBOT.

Po zakończeniu oficjalnej części, przybyłych gości zapraszamy na żołnierską grochówkę oraz na pokaz sprzętu, którym na co dzień posługują się żołnierze z 16 DBOT. Ponadto będzie to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o szkoleniu i wrażeniach, jakie im towarzyszyły. Składający przysięgę żołnierze OT zasilą 161 batalion lekkiej piechoty we Wrocławiu.

16 Dolnośląska  Brygada OT liczy już ok. 250 Terytorialsów, w tym 20 kobiet.

Brygada opiera swój potencjał na żołnierzach  - ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. 

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 24 000 żołnierzy, w tym ponad 21 000  ochotników oraz ok 3 000 żołnierzy zawodowych.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych.  WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

 

Wasze komentarze

piątek, 3.4.2020 20:59
piątek, 3.4.2020 16:29
2
piątek, 3.4.2020 15:49
piątek, 3.4.2020 15:46
3
piątek, 3.4.2020 15:27
3
piątek, 3.4.2020 15:19
piątek, 3.4.2020 14:40
piątek, 3.4.2020 14:24
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny