Tuszyn: żywa lekcja edukacji obywatelskiej

piątek, 8.5.2015 10:57 1895 0

W dniach 17 i 18 kwietnia 2015 roku czterdziestoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie (klasy II-VI) uczestniczyła w wycieczce do Warszawy.

Atrakcją pierwszego dnia było zwiedzanie Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Po obu salach oprowadził uczniów i był ich przewodnikiem senator Stanisław Jurcewicz. Po prawdziwej lekcji historii zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na tle wystawy o Janie Pawle II, która właśnie prezentowana była w kuluarach Sejmu. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane przez senatora płytami CD zawierającymi informacje o Senacie.

Kolejnym ważnym i interesującym celem tego dnia była wizyta w Centrum Nauki "Kopernik". Na pobyt tam przeznaczyliśmy 3 godziny i nie był to nudny czas. Uczniowie mogli tam między innymi sprawdzić odczuwalność przez człowieka trzęsienia ziemi czy zobaczyć efekty działania elektryczności - stawanie włosów na głowie. Bardzo ciekawa była obserwacja iskry w czasie próby podawania sobie rąk, obserwacja tworzenia się trąby powietrznej i wybuchu wulkanu. Mogliśmy poznać zasady działania wielu mechanizmów wykorzystywanych przez człowieka w życiu codziennym.

W tym dniu sprawdziliśmy też na własnej skórze, jak jeździ jedyne w Polsce warszawskie metro, robiąc sobie przejażdżkę po kilku stacjach. Nic dziwnego, że po tych wrażeniach próby zaśnięcia w Schronisku Młodzieżowym, gdzie zamówione były noclegi, nie były do końca skuteczne. Wspaniale za to spisali się uczestnicy wycieczki, samodzielnie przygotowując śniadanie w dniu następnym - organizacja pracy, estetyczne podanie i czynności porządkowe po jego konsumpcji zasługiwały na medal.

Kolejny dzień - 18 kwietnia - to głównie zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta. Wspaniały przewodnik w interesujący sposób pomógł wycieczkowiczom zapamiętać kilka istotnych faktów i dat związanych z ww. obiektem. Poznaliśmy architekturę i wystrój komnat za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz ważne fakty historyczne związane z dążeniem do niepodległości państwa polskiego. Zwiedziliśmy również katedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie odbywały się koronacje królów Polski.

Potem podjechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, a tam czekał nas wjazd na trzydzieste piętro i podziwianie stolicy prawie z lotu ptaka. Możemy się pochwalić, że byliśmy na najwyższym obiekcie Polski.

Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i pozwoliła na poznanie się w innych niż szkolne okolicznościach.

Dziećmi opiekowały się nauczycielki Elżbieta Tokarska, Elżbieta Szczepańska i Elżbieta Sakowicz, a organizatorem wycieczki było Stowarzyszenie "WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE", które dostało dofinansowanie z gminy Dzierżoniów. Wejście do Centrum Nauki "Kopernik" ufundował senator Stanisław Jurcewicz.

Źródło: UG Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)