Twórcze wyzwanie dla dzieci na czas kwarantanny!

poniedziałek, 6.4.2020 11:15 1079 0

Gawędy o wilkach i innych zwierzętach, Ambaras, Lolek, Pajęczyna Charlotty, Zaopiekuj się mną, Saga o ryjówce i wiele wiele innych. Czy Wasze dzieci zaczytują się w powieściach i książkach o zwierzętach? Teraz same mają szansę opisać, co czują i myślą zwierzęta i zostać najmłodszymi pisarzami w Polsce! Ruszyła właśnie 4. edycja konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era.

Szkoły zamknięto w związku z zagrożeniem epidemicznym. Jednak przymusowa przerwa, czy konieczność ograniczenia wyjść z domu nie muszą oznaczać nudy i mogą zostać twórczo wykorzystane przez dzieci! Każdy uczeń szkoły podstawowej może w tym czasie podjąć wyzwanie i zostać prawdziwym pisarzem! 2 kwietnia ruszyła 4. edycja konkursu literackiego “Popisz się talentem” - w tym roku jury konkursowe zaprasza dzieci, by opisały co do powiedzenia mają nam zwierzęta! Nagrodą dla 30 laureatów z całej Polski będzie publikacja ich opowiadań w prawdziwej książce, która będzie miała premierę na jesieni.

Tekst tegorocznego zadania konkursowego brzmi następująco:

“Słynny naukowiec profesor Antoniusz Wścibinos skonstruował urządzenie tłumaczące mowę zwierząt. Nazwał je ZWIERZOFONEM. Urządzenie owo, z wyglądu przypominające połączenie trąby z dyktafonem, nie tylko tłumaczy, co mówią zwierzęta, lecz także nagrywa ich wypowiedzi. Pewnego dnia w czasie spaceru profesor zgubił owo urządzenie. Gdy je znalazł, pamięć urządzenia była całkowicie zapełniona. Małe i duże zwierzęta ponagrywały tam swoje zwierzenia! Jak myślisz, co chciały nam powiedzieć? Co je cieszy, co martwi, czego potrzebują? Co sądzą o nas, ludziach? Pomóż profesorowi spisać choć jedną opowieść nagraną na ZWIERZOFON. Dzięki Tobie cały świat może się dowiedzieć, co zwierzęta mają nam do powiedzenia!”

 

- Literatura to sztuka patrzenia na świat cudzymi oczami. Dlatego tak wspaniale jest pisać – można użyć wyobraźni, aby zrozumieć, co czują i jak widzą świat inni. I wcale niekoniecznie muszą to być ludzie… Zacznij od zadania sobie pytania: jakie codzienne radości i problemy może mieć zwierzak, o którym będziesz pisać? Jakie są jego relacje z człowiekiem i z innymi gatunkami? Jak wpływa na niego środowisko, w którym żyje? I najważniejsze: co by chciał powiedzieć, wyśpiewać, wyryczeć, wysyczeć… gdyby mógł? - radzi przyszłym młodym pisarzom Rafał Witek, autor powieści, wierszy oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży, a także juror konkursu Popisz się talentem. 

 

- Moim ukochanym zwierzęciem była mała suczka Kulka, którą znalazłem ranną na poboczu drogi. Byłem wtedy uczniem podstawówki. Dzięki Kulce z czasem nabierałem przekonania, że my, ludzie, nie różnimy się od zwierząt aż tak bardzo, jakbyśmy chcieli. Nie jesteśmy lepsi, mądrzejsi, nie mamy monopolu na uczucia czy nastroje. Kulka w pewnym sensie przewyższała ludzi - rozumiała, co do niej mówię, lecz ja nie byłem w stanie zrozumieć, co ona chciała mi powiedzieć. Uczyłem się więc odczytywać jej mowę. Była to kombinacja mimiki pyska, mowy ciała i różnych odgłosów - wspomina Marcin Kostrzyński, obserwator zwierząt, twórca filmów przyrodniczych, autor książki “Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” oraz ambasador 4. edycji “Popisz się talentem”. - Mała Kulka uchyliła przede mną drzwi do innego świata. Tak samo i dla Was udział w konkursie “Popisz się talentem” może być niepowtarzalną okazją, by wykorzystać zmysł obserwacji, empatię oraz wyobraźnię i dać głos zwierzętom! Może dzięki temu my - dorośli będziemy częściej zwracać uwagę na potrzeby naszych mniejszych braci - zachęca uczniów do udziału w konkursie znany przyrodnik.

Więcej porad dla młodych pisarzy, napisanych także przez Wojciecha Widłaka, Zofię Stanecką, czy Grzegorza Kasdepke można szukać na stronie konkursowej.

Opowiadania konkursowe (maksymalnie 2.800 znaków bez spacji) dzieci mogą zgłaszać (także przy pomocy rodziców) za pośrednictwem strony internetowej https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem do 26 kwietnia 2020 roku. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych - dla klas 1-4 oraz 5-8. 30 laureatów konkursu poznamy 4 czerwca, a na jesieni ukaże się książka ze zwycięskimi opowiadaniami. Jak co roku cały dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na rzecz wybranej organizacji - w tej edycji konkursu będzie to jedna z fundacji zajmujących się codziennym wspieraniem zwierząt w Polsce.

Wydawnictwo Nowa Era stworzyło konkurs Popisz się talentem w 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce.  Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych.

Jury konkursu Popisz się talentem 2020

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak „Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), „Wesoły Ryjek”, „Marta i ufoludek” czy serii „Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

***

Ambasador 4. edycji “Popisz się talentem”

Marcin Kostrzyński (ur. 1970) - autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanały na You Tubie “Marcin z lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Od 1994 roku pracował jako operator kamery oraz prowadzący programy o tematyce przyrodniczej dla nadawców telewizyjnych. Współautor wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Za filmy z cyklu “Dzika Polska” wraz z innymi twórcami otrzymał Nagrodę Popularyzator Nauki, Puchar Prezydenta RP, GRAND PRIX na III Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Sopocie w 2008 roku oraz GRAND PRIX X Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM. Zdobywca Medalu Polskiej Niezapominajki 2017, Pozytywki Dzień Dobry TVN 2018, Nagrody Esencja Natury 2018.

***

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN). 

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych „Świerszczyk” oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „National Geographic Odkrywca”. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: Królewicz Lupi, Lubię czytać ze Strzałką i KsiążkoGry.

***

Kilka krótkich rad dla młodych pisarzy od Rafała Witka

 - autora powieści, wierszy oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży, 

a także  jurora konkursu “Popisz się talentem”

 

  1. Jeśli piszesz dla swoich rówieśników, poobserwuj ich trochę – posłuchaj, o czym rozmawiają, co jest dla nich ważne, a co nudne. Zwróć uwagę, jakich słów, odzywek i powiedzonek używają.

  2. Ustal temat i plan tekstu – czyli zastanów się, o czym chcesz napisać i co się w tekście wydarzy, co będzie w nim najważniejsze; zanotuj swoje ustalenia w punktach.

  3. Stwórz bohatera lub grupkę bohaterów – pamiętaj, aby każdy z nich był nieco inny; ważne, aby Twój bohater lub bohaterowie budzili zainteresowanie i sympatię czytelnika.

  4. Inspiruj się prawdziwymi wydarzeniami – to świetny sposób na stworzenie historii, która będzie logiczna i wiarygodna, nawet kiedy piszesz „bajkę”.

  5. Używaj krótkich zdań – dzięki temu łatwiej sprawisz, że będą one klarowne i zrozumiałe dla czytelnika, a także dodasz swojemu tekstowi dynamiki.

  6. Nie stosuj wyrazów, których nie rozumiesz – jeśli chcesz zabłysnąć trudnym lub obcojęzycznym słowem, najpierw sprawdź jego znaczenie w słowniku.

  7. Pamiętaj o humorze – dowcipne dialogi, sytuacje, opisy i porównania sprawiają, że każdy tekst dużo lepiej się czyta, a przede wszystkim… że się chce do niego wracać!

  8. Wyrzuć z tekstu niepotrzebne informacje – zostaw tylko te, które mają bezpośredni związek z akcją i bohaterem / bohaterami.

  9. Pomyśl o zaskakującym zakończeniu – dzięki temu twój tekst będzie do samego końca ciekawy i da czytelnikowi do myślenia.

  10. Nie praw morałów – od tego są dorośli. :-)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)