komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 25 września 2020

Aurelii, Wladyslawa

Wrocławska klinika już gotowa na zakończenie epidemii

czwartek, 6.8.2020 15:26 , komentarze: 0 , odsłony: 555
kategorie artykułu:

Jako jedna z pierwszych okulistycznych placówek zdrowia wprowadziła w związku z ogłoszeniem stanu epidemii najnowsze standardy bezpieczeństwa zarówno dla pacjentów, jak i pracowników. To pozwoliło na kontynuację niezbędnych umówionych i potwierdzonych wcześniej wizyt oraz zabiegów, których nie można było odwołać z powodu stanu oczu. Pacjenci cały czas mogli też korzystać z telefonicznych porad lekarzy. Wrocławska klinika Eye – Laser Center tak przeorganizowała działalność, aby nikt z chorych nie został bez opieki. To już teraz zapewnia pełną gotowość do ponownego przyjmowania wszystkich pacjentów.

Według aktualnych danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia od początku pandemii w naszym kraju przebadano ponad 2 mln osób. Liczba zarażonych koronawirusem przekroczyła 45 tysięcy, ale ponad 2/3 z nich już wyzdrowiało. Liczba zmarłych z powodu epidemii SARS – CoV – 2 sięga 1700 osób.

– Końca epidemii jeszcze nie widać. Wirus wciąż przenoszony jest przez wielu ludzi. Zdarza się, że przypadków jest mniej, jednak zaczyna się pojawiać problem ze skupiskami ludzi w kurortach, uzdrowiskach, hotelach czy restauracjach. W Polsce podatnych na ciężkie zachorowanie wciąż jest około dziewięć i pół miliona ludzi – pokolenie po sześćdziesiątce, gdzie większość ma wielochorobowość. Dla nich COVID wciąż jest wielkim niebezpieczeństwem. Żeby noszenie maseczek było skuteczne, to każdy musi je nosić – przekonywał w lipcu prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce wykryto 4 marca. Pierwszy zgon z powodu SARS – CoV – 2 potwierdzono natomiast 12 marca. Według nieoficjalnych szacunków codzienne zastosowanie środków zaradczych w placówkach zakaźnych zwiększyło się od 5 do 15 procent, w pozostałych ośrodkach, publicznych i prywatnych, wzrost odnotowano na poziomie od 30 do nawet 70 procent.

Błyskawiczna reakcja

Już w marcu wszystkie osoby korzystające z usług Wrocławskie Eye – Laser Center we Wrocławiu, poproszone zostały o dostosowanie się do obowiązujących standardów bezpieczeństwa. Dla ogólnego dobra pacjentów, którzy podejrzewają, że mieli bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, zmagających się z infekcją, stanem podgorączkowym, kaszlem czy złym samopoczuciem, sugerowane jest odwoływanie wizyt. Pacjent może zrobić to w prosty sposób na przykład za pośrednictwem sms o lakonicznej treści „NIE” w odpowiedzi na wiadomość o terminie wskazanej wcześniej wizyty. Jeżeli u pacjenta stwierdzono stan podgorączkowy, klinika proponuje pacjentowi konsultację telefoniczną z lekarzem prowadzącym.

Dodatkowo w klinice przy ulicy Oławskiej wprowadzono między innymi dezynfekcję rąk, niezwłocznie po wejściu do ośrodka; poddanie się kontrolnemu, bezdotykowemu pomiarowi temperatury ciała; wypełnienie ankiety bezpieczeństwa dotyczącej stanu zdrowia; zakładanie maseczek ochronnych wydawanych pacjentom w foliowych woreczkach w rejestracji; zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów – około 2 metry. Na terenie placówki obowiązuje także zakaz przebywania osób towarzyszących pacjentowi (za wyjątkiem opiekunów osób niepełnosprawnych lub małoletnich). Przy stanowisku recepcyjnym może przebywać tylko jedna osoba, a zalecane są płatności bezgotówkowe. Ośrodek rozpoczął produkcje własnych maseczek z filtrem 95 – 99 oraz specjalnych maseczek dla pacjentów.

Dla dobra ogółu

– Z uwagi na stan epidemii, momentalnie podjęliśmy wiele czynności minimalizujących zagrożenie, a jednocześnie zrobiliśmy wszystko, aby nadal prowadzić konsultacje u pacjentów poniedawno wykonanych w klinice zabiegach operacyjnych oraz u pacjentów kontynuujących terapię przy pomocy zastrzyków na AMD, a także tych w trakcie ortokorekcji bądź ze stożkiem rogówki. Dodatkowe procedury bezpieczeństwa są wprowadzone w całej klinice, w każdym dziale, nie tylko na bloku operacyjnym. Te starania przyniosły pozytywne efekty dla naszych pacjentów, ponieważ klinika jako jedna z niewielu w kraju cały czas pozostaje otwarta dla pacjentów i każdy może liczyć na naszą bezpośrednią lub zdalną pomoc – tłumaczy dr Oxana Borissova, współzałożycielka kliniki.

W połowie marca wszyscy pracownicy kliniki odbyli dodatkowe szkolenie z zasad zachowania się podczas zagrożenia epidemicznego, które było wzmocnieniem dotychczas prowadzonych regularnie szkoleń z zakresu wdrażania i przestrzegania procedur bezpieczeństwa zgodnie z obowiązkiem zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych.

Biorąc pod uwagę zalecenia konsultanta krajowego ds. okulistyki w sprawie prowadzenia działalności leczniczej w związku z epidemią, placówka podjęła też decyzję o przeniesieniu części wizyt ambulatoryjnych, w przypadkach gdzie było to możliwe, szczególnie u osób powyżej 60. roku życia, na późniejszy termin, albo zamianę tych wizyt na konsultacje telefoniczne. Zmieniono metody badań w części przypadków wymagających bardzo bliskiego kontaktu optometrysty bądź lekarza z pacjentem. We wszystkich gabinetach w ośrodku zainstalowano specjalne zasłonki przy lampach szczelinowych, odgradzające pacjenta od lekarza, co zmniejszyło ryzyko aspiracji przez personel okulistyczny wydychanego przez pacjenta powietrza, potencjalnie zawierającego cząsteczki wirusa.

Bezpieczeństwo najważniejsze

W Eye – Laser Center wprowadzono też dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Wszyscy medycy przebywający na sali operacyjnej są wyposażeni w gogle, maseczki, podwójne rękawiczki, czepek i podwójne ubranie ochronne. Podobne standardy wraz z posiadaniem przyłbic ochronnych stosują pracownicy obsługi i recepcji. Mycie rąk i dezynfekcja wszelkich powierzchni wewnątrz gabinetów następują po każdym kontakcie z pacjentem. Sami pacjenci, po przejściu wstępnej procedury w obrębie recepcji, przed wejściem na oddział zakładają jednorazowe ubranie ochronne – buty, czepek, fartuch, maseczkę chirurgiczną. Personel kliniki prosi pacjenta o umycie a następnie kolejny raz dezynfekcję rąk. Dopiero po tych czynnościach pacjent może wejść na salę operacyjną. Po wykonanym zabiegu ponownie prosi się pacjenta o umycie i dezynfekcję rąk.

Osoby, które wymagają niezbędnych kontroli okulistycznych po wykonanych zabiegach operacyjnych – usunięcia zaćmy czy witrektomii, cały czas mogli też liczyć na opiekę i kontynuacje badan kontrolnych. Chorzy, którzy nie mogą stawić się na wizytę mają umożliwione telefoniczne konsultacje z lekarzem okulistą.Pacjenci, którzy posiadają pakiety badań kontrolnych po zabiegach laserowej korekcji wzroku, uprawniające do nieodpłatnych wizyt kontrolnych do 3 miesięcy od zabiegu, zachowali także prawo do ich realizacji nawet po upływie tego czasu.

W ośrodku nadal realizowane są zgodnie z obowiązującymi zaleceniami zabiegi, których niewykonanie zagraża nieodwracalnej utracie widzenia. To między innymi iniekcje doszklistkowe stosowane przy schorzeniu AMD w ramach Programu Lekowego Leczenia Wysiękowej Postaci AMD związanej z wiekiem. Brak podania leku w odpowiednim czasie może skutkować całkowitą i szybką utratą wzroku.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 9 godz temu
9
dzisiaj, 12 godz temu
czwartek, 24.9.2020 17:15
czwartek, 24.9.2020 17:04
czwartek, 24.9.2020 17:00
czwartek, 24.9.2020 16:55
czwartek, 24.9.2020 08:45
11
czwartek, 24.9.2020 08:25
czwartek, 24.9.2020 08:15
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS