XX Dzień Kresowiaka w Gminie Łagiewniki [ZOBACZ WIDEO, FOTO]

poniedziałek, 1.3.2021 09:00 8429 18

W niedzielę 28 lutego w Łagiewnikach odbył się XX Dzień Kresowiaka. Wydarzenie rozpoczęto mszą świętą w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Podczas eucharystii zamiast homilii odbył się koncert pieśni kresowych w wykonaniu chóru "Canzona". Po wspólnej modlitwie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikami: Kresowian i Pamięci Narodowej. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo oraz zdjęć.

Cały koncert chóru "Canzona"

Relacja Tadeusza Szota

28 lutego 2021 roku w gminie Łagiewniki odbyły się uroczystości upamiętniające Kresowiaków i 81. rocznicę masowej wywózki Polaków na Sybir, która rozpoczęła się 7 lutego 1940 roku. W roku bieżącym, jaki i w poprzednim z powodu panującej pandemii koronawirusa uroczystości były bardzo skromne i ograniczyły się do Mszy Świętej i złożenia kwiatów pod pomnikiem Kresowiaków. W roku bieżącym uroczystości miały szerszy wymiar, bowiem dnia następnego 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku.

O godzinie 11-tej rozpoczęła się uroczysta Msza Święta transmitowana online za pomocą internetu, której przewodniczył proboszcz ksiądz kanonik Grzegorz Staniewski. Modlił się wraz z wiernymi w intencji Kresowiaków i żołnierzy Wyklętych. Ksiądz na wstępie serdecznie przywitał parafian, kresowiaków i zaproszonych gości. W czasie mszy chór Canzona z Olesznej wykonał kilka pieśni religijno-patriotycznych. Tak jak zawsze chór swoim śpiewem przeniósł widzów i słuchaczy do innej, lepszej rzeczywistości. Swój koncert pod kierunkiem Pauliny Pyckiej rozpoczął pieśnią „Polskie kwiaty”, aby coraz bardziej wprowadzać nas w zadumę i uniesienie poprzez utwory: „Co ojczyzna”, „Tarczo”, „Modlitwa obozowa”, „Włóczęga”, „Modlitwa Okudżawy”, „Orlątko”, „Jest takie miejsce”, Gałąź brzózki”, „Modlitwa o pokój” a kończąc wzruszającym wykonaniem „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego. Podziękowaniem dla naszych artystów były gorące brawa słuchaczy.

Po mszy św. pod Pomnikiem Kresowiaków delegacje gości złożyły kwiaty i znicze. Jako pierwsi kwiaty i znicze złożyli Wójt Gminy Łagiewniki Jarosław Tyniec ze swoim zastępcą Jackiem Mikusem a następnie: senator Aleksander Szwed i poseł Marcin Gwóźdź, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa i Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza Jarosław Węgłowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Kresowian z Dzierżoniowa, Przewodnicząca Rady Gminy Łagiewniki Dobromiła Szachniewicz ze swoim zastępcą Tomaszem Roszakiem, dyrektor GOKBiS w Łagiewnikach Wioleta Wawrzyniak z Aliną Zamęcką, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Emilia Ćwik i Joanna Kwiędacz oraz dyrektorka Przedszkola „Na Akacjowym Wzgórzu” w Łagiewnikach Dorota Zarzycka.

Następnie zebrani przeszli pod pomnik Pamięci Narodowej przy kościele pw. św. Józefa, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada następnego dnia tj. 1 marca 2021 r.

W związku, że w gminie Łagiewniki Dzień Kresowiaka obchodzony jest po raz dwudziesty przytoczę Państwu kilka zdań o historii powstania tego wydarzenia na podstawie książki „Gmina Łagiewniki – Przewodnik po miejscach obecnych i nieobecnych” autorstwa Izabeli Beno, Tadeusza Szota i Iwony Wochnik:

„Na terenach gminy Łagiewniki osiedlili się mieszkańcy z dawnych terenów Polski wschodniej, południowo-wschodniej i centralnej, a także reemigranci z Rumunii. Pozostały tu również nieliczne rodziny niemieckie.

Powojenne lata były niełatwe dla wszystkich. Część budynków i domów została zdewastowana, a w późniejszym czasie również zniszczona przez szabrowników. Jednak mimo niepewności i ograniczonych zasobów ludzie podjęli wysiłek budowania społeczności tego miejsca, które jak się później okazało stało się ich drugą Ojczyzną. Po latach zacierały się uprzedzenia do sąsiadów. Coraz częściej widzieliśmy wycieczki Niemców oglądających dawne miejsca zamieszkania swoich rodziców czy dziadków. Zanikały wzajemne podejrzenia i wrogość. Również obecni mieszkańcy gminy Łagiewniki coraz częściej wyjeżdżali na wschód, by odwiedzić miejscowości i domy młodości, które stawiali ich rodzice i dziadkowie. Jedna z nauczycielek w łagiewnickim gimnazjum, mieszkanka Ligoty Wielkiej, widząc jak bardzo jej rodzice tęsknią za swoją dawną Polską, chciała zorganizować w swojej miejscowości spotkanie ludzi z Kresów oraz wystawę pamiątek z ich rodzinnych domów. Planowane spotkanie nie odbyło się, jednak o swoim pomyśle, Pani Zofia Dąbrowska-Guzdek, bo o niej mowa, opowiedziała w pokoju nauczycielskim. Pomysł ten wzbudził duże zainteresowanie i pytanie dlaczego chcesz zorganizować takie spotkanie tylko dla mieszkańców Ligoty Wielkiej, a nie Kresowian z całej gminy Łagiewniki?

Inicjatywa zapaliła do działania. Współpracę przy wydarzeniu zadeklarowali p. Alina i Wenancjusz Kowalscy, p. Beata i Leszek Sobczyńscy, p. Stanisława Stefanowska, p. Maria Lenarczyk i p. Emilia Ćwik. Do współpracy zaproszono ks. proboszcza Bogdana Czemplika, plastyczkę, dyrektorkę Domu Kultury p. Alinę Kuźniecowską i technika, dźwiękowca p. Roberta Bronowickiego oraz jeszcze kilka innych osób. Dzięki temu Zespołowi oraz zaangażowanym nauczycielom, uczniom, mieszkańcom, a także władzom samorządowym, w roku 2002 odbył się I Dzień Kresowiaka w Gminie Łagiewniki. Po mszy św. w kościele goście przenieśli się do łagiewnickiego Domu Kultury, aby zobaczyć przedstawienie w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły oraz przedszkolaków. Od samego początku w uroczystościach uczestniczy Komendant Hufca im. Synów Pułku hm. Ryszard Gacek wraz z harcerzami oraz poczty sztandarowe szkół, OSP i organizacji społecznych. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnia chór „Canzona” z Olesznej.

Każdego roku to spotkanie jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Zmieniają się występujący, goście, ubywa Kresowiaków, ale pamięć o historii ludzi i miejsca pozostaje i jest przekazywana młodym pokoleniom. Pamiętajmy o nich i ich trudnych życiowych przejściach. Jesteśmy IM to winni”.

Tadeusz Szot

Foto.: Doba.pl

Przeczytaj komentarze (18)

Komentarze (18)

sołtys wtorek, 02.03.2021 09:29
mam nadzieje że SANEPID w Dzierżoniowie wyjasni sytuacje czy były...
wtorek, 02.03.2021 11:01
Wczoraj był Dzień Żołnierzy Wyklętych. Poczytaj to dowiesz się co...
sobota, 06.03.2021 15:29
Kilkutygodnowe niemowlaki, kilkumiesieczne czy kilkuletnie dzieci wraz ze swoimi matkami...
autor wtorek, 02.03.2021 11:16
Każdy artykuł szeroko komentowany przez tych którzy nie uczestniczą w...
sobota, 06.03.2021 15:26
Dziesiatki milionów ludzi przezylo komune i nikt z nich nie...
oleszanin wtorek, 02.03.2021 11:26
a czemu tych co teraz są licznie na tej uroczystości...
autor wtorek, 02.03.2021 14:30
pudło co roku jestem na uroczystościach ,ten popis który urządzili...
autor wtorek, 02.03.2021 13:44
Ludzie mówią, psy szczekają.
Pisoff wtorek, 02.03.2021 07:29
Jarek w kościele? Szkoda że tylko służbowo
sobota, 06.03.2021 15:10
Dlaczego nikt nie organizowal obchodów zbrodniarzy nazywanych zolnierzami wykltymi? Dawniej...
Xxx wtorek, 02.03.2021 18:59
Jarek nie tylko służbowo chdzi do kościoła. Jest prawie zawsze...
yyy czwartek, 04.03.2021 07:23
żeby być katolikiem to trzeba chodzić do kościoła? Wielu...
zzz czwartek, 04.03.2021 08:56
nowróceni... wcześniej uczestnicy stadionów WKS pierwszy rząd wśród kiboli ...
;/ czwartek, 04.03.2021 10:14
ZZZ dobrze mówisz, ta cała klika ma poszanowanie tyko dla...
autor czwartek, 04.03.2021 15:12
żeby być katolikiem to trzeba chodzić do kościoła ? gdybyś nim...
gall ano wtorek, 02.03.2021 08:22
Canzona niezawodna !!! Super
arka wtorek, 02.03.2021 08:04
delegacji z ZUKu nie było przed pomnikiem ?
jurek wtorek, 02.03.2021 08:02
chór bez maseczek, ci w maseczkach :D la kabaret...