komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

niedziela, 20 czerwca 2021

Diny, Bogny

Zakasaj rękawy i policz się z ciśnieniem

piątek, 14.5.2021 20:45 , komentarze: 0 , odsłony: 462
kategorie artykułu:

Każdego roku ok. 10 milionów ludzi na świecie umiera z powodu nadciśnienia tętniczego. Jako jedna z najczęstszych chorób układu krążenia jest ono najsilniejszym pojedynczym czynnikiem ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Niestety blisko połowa pacjentów z nadciśnieniem nie jest nawet świadoma tego, że na nie choruje. Nazywane cichym zabójcą nie daje często objawów, zaś nieleczone – może prowadzić nawet do zgonu. Dlatego ciśnienie, bez względu na stan zdrowia, warto kontrolować nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także samodzielnie w domu. W jaki sposób prawidłowo wykonać pomiar?

U większości osób nadciśnienie tętnicze przez długi czas przebiega bezobjawowo, zwłaszcza w początkowym jego stadium. Dolegliwości, które mogą towarzyszyć rozwijającej się chorobie są niejednoznaczne i przypisywane wówczas innym schorzeniom.Jak przyznaje lek. Małgorzata Kiljańska, Dyrektor Medyczny Opieki Ambulatoryjnej LUX MED,nadciśnienie tętnicze diagnozowane jest często przypadkowo, dopiero przy okazji rutynowej kontroli u lekarza rodzinnego. Dlatego warto mierzyć je regularnie w domu. 

Systematyczne, samodzielne pomiary ciśnienia tętniczego są niezwykle istotnym elementem profilaktyki. Taki nawyk pozwala wcześnie wykryć chorobę i rozpocząć właściwe leczenie, dlatego przy okazji maja, ogłoszonego przez Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego Miesiącem Mierzenia Ciśnienia, szczególnie przypominamy pacjentom o tym, by mierzyli ciśnienie nie tylko w gabinecie lekarskim, ale również samodzielnie w domu, a wyniki zapisywali i przedstawiali je przy okazji wizyty u lekarza rodzinnego – dodaje lekarka.

Pomiar ciśnienia wykonuj zawsze na tym samym ramieniu

Nieprawdą jest, że ciśnienie krwi należy mierzyć wyłącznie na lewym ramieniu, od strony serca. Pomiar wykonywany jest zwyczajowo na kończynie mniej dominującej, czyli w przypadku osób praworęcznych – na lewym ramieniu, a leworęcznych – na prawym.Poza sytuacjami, w których wykonanie pomiaru ciśnienia nie jest możliwe (w przypadku obecności przetoki do dializ), strona, po której mierzymy ciśnienie, nie ma większego znaczenia. Należy jednak zachować konsekwencję przy wyborze kończyny lewej lub prawej. W jaki sposób należy samodzielnie mierzyć ciśnienie?

Przed pomiarem, odpocznijmy minimum 5 minut. Jeśli jesteśmy krótko po posiłku, warto odłożyć zmierzenie ciśnienia na około godzinę po nim. Usiądźmy przy stole w cichym pomieszczeniu, opierając plecy o krzesło i stawiając obie stopy swobodnie na podłodze. Podczas samodzielnego mierzenia ciśnienia w domu powinniśmy pamiętać o prawidłowym ułożeniu ręki w trakcie pomiaru.Ramię powinno być podparte, umieszczone na wysokości serca, a mięśnie ręki rozluźnione. Podwijamy rękaw, ponieważ mankietu ciśnieniomierza nie należy zakładać na odzież, tylko na nagie ramię, około 2 cm nad łokciem. Pamiętajmy jednocześnie o tym, żeby w trakcie pomiaru nie rozmawiać i nie poruszać się.Najbardziej właściwe wartości to ciśnienie skurczowe 120 mmHg lub poniżej i rozkurczowe równe lub poniżej 80 mmHg. O nadciśnieniu mówimy, gdy w co najmniej 2 pomiarach otrzymujemy wartości ciśnienia skurczowego 140 mmHg lub powyżej i/lub rozkurczowego 90 mmHg lub powyżej. Ciśnienie zawsze lepiej mierzyć mniej więcej o tej samej porze, najlepiej zaraz po przebudzeniu, zanim przyjmiemy leki i zjemy śniadanie orazdrugi raz w ciągu dnia. Osobom, które rozpoczynają regularne, samodzielne mierzenie ciśnienia, zalecam zawsze wykonanie dwóch pomiarów, po jednym na każdej ręce, a następnie powtórzenie pomiaru na tej, przy której ciśnieniomierz wskazał wyższą wartość. – tłumaczy lek. Małgorzata Kiljańska, Dyrektor Medyczny Opieki Ambulatoryjnej LUX MED.

Należy jednocześnie pamiętać o tym, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą i nie da się go wyleczyć jednorazową terapią. W celu jego unormowania lekarz zaleca zwykle przyjmowanie leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie) oraz docelową zmianę trybu życia na zdrowszy – z większą ilością ruchu, racjonalną dietą,ograniczeniem spożywanego alkoholu i rzuceniem palenia, o ile ktoś jest palaczem. Ponieważ w ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba coraz młodszych osób chorujących na nadciśnienie, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ciśnienie jest rutynowo sprawdzane podczas badań profilaktycznych w każdej grupie wiekowej, także u dzieci.

Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (International Society of Hypertension - ISH) od 2017 roku prowadzi inicjowaną corocznie w maju, światową kampanię May Measurement Month (MMM) - Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia krwi. W trosce o zdrowie i życie pacjentów, ale także uwzględniając społeczną odpowiedzialność spoczywającą na podmiotach opieki medycznej i biznesu, Grupa LUX MED wraz z polskimi Towarzystwami Naukowymi i innymi Partnerami kampanii MMM zdecydowała się w 2021 roku wesprzeć instytucjonalnie i organizacyjnie ogólnopolską kampanią pomiarów ciśnienia tętniczego krwi MMM21.

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 260 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, w tym placówki ambulatoryjne, diagnostyczne i szpitale, a także ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Firma zatrudnia ponad 17 500 osób, około 7500 lekarzy i 4000 wspierającego personelu medycznego. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

 

Wasze komentarze

piątek, 18.6.2021 17:15
1
piątek, 18.6.2021 10:05
piątek, 18.6.2021 10:00
1
czwartek, 17.6.2021 15:15
czwartek, 17.6.2021 15:10
3
czwartek, 17.6.2021 14:00
czwartek, 17.6.2021 13:46
czwartek, 17.6.2021 13:40
czwartek, 17.6.2021 11:45
2
czwartek, 17.6.2021 11:00
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna