komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

Zapraszamy do lektury analiz wyborczych forumidei

czwartek, 9.7.2020 11:49 , komentarze: 0 , odsłony: 148
kategorie artykułu:

forumIdei Fundacji Batorego publikuje analizy dotyczące wyborów prezydenckich. O tym, jaka będzie frekwencja, kto spośród zawiedzionych wyborców zostanie w domu lub odda głos nieważny, a kogo uda się zmobilizować oraz jakie są „drugie preferencje” wyborców, którzy oddali swoje głosy na kandydatów innych niż Duda i Trzaskowski - pisze w analizie "Co pierwsza tura wyborów może nam powiedzieć o drugiej?" dr Adam Gendźwiłł. Magdalena Wrzalik w analizie "Głosowanie korespondencyjne za granicą – wnioski praktyczne" zauważa, że aktualnie obowiązujące uregulowania dotyczące głosowania poza krajem nie są w pełni dostosowane do obecnej rzeczywistości.

Czterech kandydatów z najlepszymi wynikami zgromadziło prawie 95% głosów w pierwszej turze i to na ich elektoraty trzeba popatrzeć w pierwszej kolejności. Dr Adam Gendźwiłł uważa, że nie ma dobrych podstaw, aby twierdzić, że różnice frekwencji zadziałają na korzyść któregoś z kandydatów. Autor przedstawia symulację różnych scenariuszy tego, jak zachowają się elektoraty Hołowni i Bosaka, dwóch najważniejszych kontrkandydatów Dudy i Trzaskowskiego.

Wynika z nich, że wyścig o urząd prezydenta jest bardzo zacięty i że o zwycięstwie może zdecydować niewielka liczba głosów. Wyborcy powinni mieć świadomość, że nawet ich pojedyncze głosy mają realne znaczenie. W dyskutowanych symulacjach różne scenariusze, które wydają się całkiem prawdopodobne, dają rezultaty bliskie remisu, co oznacza, że niepewność jest spora.

Podobają Ci się nasze analizy? Pomóż nam działać dalej >> WSPIERAM

Z analizy autorstwa Magdaleny Wrzalik, dotyczącej praktycznych wniosków z głosowania korespondencyjnego, wynikają następujące wnioski:

  • Sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na decyzję o utworzeniu dużo mniejszej liczby obwodów głosowania.
  • W niektórych państwach głosowanie korespondencyjne jest alternatywną metodą głosowania, a w innych stanowi jedyną formę głosowania.
  • W wielu państwach odebranie pakietu wyborczego z konsulatu, a później jego dostarczenie do konsulatu, było niemożliwe w inny sposób niż przy pomocy usług kurierskich czy pocztowych.
  • Ustawowy termin na dostarczenie pakietu wyborczego do wyborcy, a później, po wypełnieniu, odesłanie przez wyborcę do konsulatu, był za krótki.

forumIdei jest ośrodkiem analitycznym i miejscem wymiany idei, którego celem jest poszukiwanie odpowiedzi na współczesne wyzwania w sferze społecznej i politycznej, w tym w stosunkach międzynarodowych, wspieranie podmiotowości i sprawczości obywateli, promowanie kultury dialogu między różnymi środowiskami ideowymi i politycznymi i proponowanie praktycznych rozwiązań dla budowania Polski demokratycznej, obywatelskiej, praworządnej i zakorzenionej w Europie. Skupiamy szerokie grono ekspertek i ekspertów, którzy analizują problemy społeczno-polityczne, antycypują zagrożenia i proponują praktyczne rozwiązania. Wspieramy naszą wiedzą organizacje społeczne, samorządy lokalne oraz aktorów życia politycznego.

Fundacja Batorego

 

Wasze komentarze

wczoraj, 16 godz temu
2
dzisiaj, 5 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
1
wczoraj, 21 godz temu
5
wczoraj, 21 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
poniedziałek, 10.8.2020 12:10
poniedziałek, 10.8.2020 11:35
3
poniedziałek, 10.8.2020 11:25
sobota, 8.8.2020 21:45
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
KANTOR BIELAWA
KANTOR BIELAWA
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca