komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 28 lipca 2021

Aidy, Marceli

Zwrot składki z ubezpieczenia OC – to może Cię zainteresować!

wtorek, 22.6.2021 14:28 , odsłony: 1592
kategorie artykułu:

W pewnych przypadkach możliwe jest, że otrzymamy zwrot części składki zapłaconej za komunikacyjne OC. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Czy uzyskanie zwrotu składki OC wymaga od nas złożenia specjalnego wniosku, czy też towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam środki automatycznie?

W jakich przypadkach możesz ubiegać się o zwrot składki OC?

Standardowa umowa wspomnianego ubezpieczenia zawierana jest na okres 12 miesięcy i nie można jej zerwać, ale są sytuacje, w których należy się nam częściowy zwrot OC.

Sprzedaż samochodu a zwrot OC

W przypadku sprzedaży auta jednym z obowiązków zbywcy jest przekazanie kupującemu polisy OC. To kwestia, która nie podlega negocjacjom. Nie ma znaczenia to, czy ochrona ma obowiązywać jeszcze przez kilka tygodni, czy przez kilka miesięcy – niezależnie od tego nabywca ma prawo korzystać z niej do końca obowiązywania umowy. Skoro tak, to w jakich sytuacjach zbywca może otrzymać zwrot składki OC po sprzedaży samochodu? Możliwe jest to wyłącznie wtedy, gdy kupujący wypowie polisę, którą otrzymał od sprzedającego. Ma on do tego prawo – może zdecydować, że ubezpieczy pojazd w innym towarzystwie. Co się wówczas stanie?

Otóż po złożeniu wypowiedzenia zbywca dostanie zwrot ubezpieczenia OC, a dokładnie zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, czyli ten, który pozostał do końca umowy. Sprzedający nie musi składać specjalnego wniosku – po otrzymaniu wypowiedzenia środki zostaną automatycznie wypłacone przez ubezpieczyciela w ciągu 14 dni na podany przez zbywcę numer konta bankowego. W przypadku gdy zbywca kupił OC na raty i nie uregulował całej składki, to przysługuje mu zwrot wyłącznie z uiszczonej części opłaty. W praktyce nabywcy pojazdów raczej rzadko decydują się na wypowiedzenie umowy OC. Dobrym zwyczajem może być omówienie tej kwestii z nabywcą na etapie sprzedaży pojazdu, wówczas dowiemy się, czy będziemy mogli spodziewać się zwrotu, czy nie. Najczęściej jednak nabywcom to się po prostu nie opłaca – korzystają z ochrony do końca obowiązywania polisy. Nawet gdyby ubezpieczyciel dokonał rekalkulacji składki i nabywca musiałby dopłacić do tej ochrony, to i tak w dalszym ciągu to będzie dla niego prawdopodobnie korzystniejsze finansowo rozwiązanie.

Zwrot składki OC po zezłomowaniu

Kolejnym przypadkiem, w którym możemy otrzymać zwrot składki, jest zezłomowanie pojazdu. Najczęściej na taki krok decydujemy się w przypadku aut, które nie nadają się do użytku albo są bardzo stare i nie udało się nam znaleźć chętnych do ich zakupu. Skoro auto jest zarejestrowane, to w dalszym ciągu powinno mieć wykupione ubezpieczenie OC – zezłomowanie pojazdu jest sposobem na zwolnienie z tego obowiązku. Należy tego dokonać w legalnie działającej stacji demontażu, gdyż jedynie wówczas otrzymamy dokumenty niezbędne do wyrejestrowania auta. Wybierając taką stację, porównajmy proponowane ceny – od tego zależy, jaką kwotę otrzymamy za pojazd. Do wyrejestrowania auta potrzebujemy:

  • zaświadczenia o demontażu pojazdu lub zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego samochodu;
  • tablic rejestracyjnych – są one unieważniane przez pracownika stacji demontażu;
  • karty pojazdu – o ile ją wydano;
  • dowodu rejestracyjnego – on również będzie unieważniony.

Po wyrejestrowaniu pojazdu można już złożyć wniosek o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC. Możemy to zrobić online – taką możliwość daje np. towarzystwo Aviva (więcej o ofercie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/). Oczywiście możliwe jest to również stacjonarnie, w oddziale towarzystwa, ale wygodniej można to zrobić przez Internet.

Jak obliczyć kwotę zwrotu składki OC?

Z pewnością niemal każdego, kto czeka na zwrot składki OC, interesuje, jaka trafi do niego kwota. Kiedyś wyliczenie owej sumy było dosyć skomplikowane, ale obecnie możemy to zrobić bez korzystania ze specjalnych kalkulatorów. Wystarczy łączną kwotę składki zapłaconej za ubezpieczenie podzielić przez 365 lub przez 366 w roku przestępnym, a następnie wynik ten pomnożyć przez liczbę dni, za które przysługuje zwrot. Jak zostało wspomniane, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wypłacić te środki w ciągu 14 dni.

 

 
dzisiaj, 7 godz temu
wtorek, 27.7.2021 10:00
10
sobota, 24.7.2021 21:42
6
poniedziałek, 26.7.2021 11:45
11
piątek, 23.7.2021 11:00
2
czwartek, 22.7.2021 13:35
18
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE