Atrakcja turystyczna Kłodzka: selfie z SS-manem. Tak było w sobotę na rynku przy okazji wielkiej imprezy historycznej

wczoraj, 13 godz temu 2382 20

Ależ była zabawa... Zrobić sobie zdjęcie, nawet selfie, z osobnikami przebranymi w mundury zbrodniarzy z gwardii Hitlera... Robili to i młodzi, i starzy, rodzice z dziećmi też. Wszystko to na rynku w Kłodzku około południa 9 sierpnia na paradzie „rekonstruktorów”. Teraz powinni wiedzieć, że jeśli udostępnią takie „fotki” choćby w mediach społecznościowych, grożą im nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Organizatorom tego skandalicznego happeningu nie grozi nic. Powołają się na § 3 art. 256. kodeksu karnego i będą twierdzić, że czynu tego, czyli publicznego propagowania nazizmu, dopuścili się „w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej”. Chyba, że znajdą się prokurator, później sędzia, którzy nie uwierzą w takie wierutne bzdury. A znajdą się tacy w Kłodzku?

Czaszka na czapce [Totenkopf], runy na klapach [Sig rune], krzyż żelazny na kieszeni [Eisernes Kreuz], nawet jeśli to mogły być tym razem nieudolne podróby, ewidentnie są symbolami nazizmu i jako takie ich publiczne pokazywanie w demokratycznej Polsce jest  zakazane. Jeszcze jako rzecznik praw obywatelskich interweniował w tej sprawie Adam Bodnar, do niedawna minister sprawiedliwości.

Ówczesny Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk [tak, ten od granatnika] twierdził, że funkcjonariusze nie reagowali na SS-owskie błyskawice towarzyszące na pewnym marszu biało-czerwonym flagom, a było to w 2017 roku, bo podległe mu służby działały „zgodnie z przyjętą taktyką”. W Kłodzku na rynku policjantów nie widzieliśmy. Zarejestrowali to jednak z pewnością strażnicy miejscy.

Zwróciliśmy uwagę na nazistowskich przebierańców porządkowym w kamizelkach „Twierdza Kłodzko”. Co usłyszeliśmy? Że to „rekonstruktorzy” i obowiązują ich inne prawa. Tak, z pewnością to byli naukowcy... Skandal! Po tej deklaracji zrezygnowaliśmy z popołudniowej inscenizacji bitwy z czasów napoleońskich. W jakich rolach obsadzeni w niej zostali naziści, spytamy organizatorów zaraz w poniedziałek rano. [kot]

* Na zdjęciu, które prezentujemy, zniekształciliśmy symbole nazistowskie, logo instytucji, która ma swoją siedzibę w tle, a nawet rozbawioną twarz starszego mężczyzny, zadowolonego, że pozuje z SS-manami. Ich twarze pozostawiliśmy. Oni przecież nie wstydzą się publicznie paradować z hitlerowskimi odznakami. Sprawiali nawet wrażenie, że są z tego dumni.

Przeczytaj komentarze (20)

Komentarze (20)

Abc wczoraj, 2 godz temu
Ktoś właśnie odkrył istnienie czego takiego jak rekonstrukcja historyczna. Lepiej...
Leon wczoraj, 3 godz temu
To nie są mundury tylko zlepek szmat niemieckich. Nie są...
wczoraj, 2 godz temu
Bolek tak się ubrał do wywiadu :) żydek dolony
Leon wczoraj, 2 godz temu
To umundurowanie mieszanka szmat różnych formacji. Czapka to może być...
Aaa wczoraj, 3 godz temu
Polsko obudź się. Czytam i nie wierzę. Atrakcja zdjęcie z...
tak wczoraj, 3 godz temu
To prawda. Boże chroń Polskę
Polak wczoraj, 9 godz temu
Rudy Tusk tam powinien być niemiecki mundur mu pasuje jak...
wczoraj, 3 godz temu
Przecież Platforma powstała za nie ubeckie pieniądze, dziwię się, że...
Maschinengewehrschütze wczoraj, 4 godz temu
Nie czarujmy się. W naszym ogłupiałym kraju znajdzie się więcej...
Daniel Jakubowski, dyrektor Twie wczoraj, 7 godz temu
Przede wszystkim, co należy podkreślić, w Twierdzy Kłodzko mamy należyty...
qwerty wczoraj, 6 godz temu
Jeżeli w przyszłym roku ukraińscy rekonstruktorzy wyraziliby chęć udziału w...
? wczoraj, 4 godz temu
A zna Pan/Pani historię Twierdzy Kłodzko. Co w niej sie...
Tomasz Kontek [kot] wczoraj, 5 godz temu
panie dyrektorze, pana porównanie robienia sobie zdjęć z osobami w...
Realista wczoraj, 5 godz temu
Rozsławianie klodzko swoją głupotą i brakiem wiedzy historycznej. Nie rozróżniacie...
Polak wczoraj, 11 godz temu
Ale to jest historia i trzeba umieć z nią zyc...
abc wczoraj, 10 godz temu
Co mają wojny napoleońskie do SS? Zrób fikołka i wytłumacz.
Qwe wczoraj, 9 godz temu
Trzeba było przyjść na twierdzę i zobaczyć różne stoiska historyczne,...
abc wczoraj, 7 godz temu
No i fikołek się znalazł. To równie dobrze podczas inscenizacji...
qwert wczoraj, 8 godz temu
Za tą sytuację odpowiada organizator czyli Gmina i Burmistrz. Piszko...
Zb8gniew Piotrowicz wczoraj, 12 godz temu
Grupa rekonstrukcyjna? A co oni rekonstruowali? Obóz pracy na Twierdzy?