Wielka Symfonia i miłość

wtorek, 30.4.2024 16:25 264 0

Symfonie i historie miłości

Majowe koncerty rozpoczniemy „Wielką” IX Symfonią F. Schuberta (10.05.24). A w kolejnych tygodniach w naszym repertuarze znajdą się również IV Symfonia koncertująca na fortepian i orkiestrę K. Szymanowskiego i Symfonia e-moll „Odrodzenie” M. Karłowicza (17.05.24), a także Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę W. A. Mozarta (24.05.24). Powtarzającym się motywem będzie również nawiązanie do pięknych historii o miłości – usłyszymy suitę „Carmen” G. Bizeta/R. Szczedrina oraz arie „Ah perfido” Beethovena i „Quando avran fine omai… Padre, germani, addio!” Mozarta. Miłośników muzyki kameralnej zapraszamy na koncert „Barokowe miraże” (18.05.24).

Koncert symfoniczny – Wielka Symfonia i miłość

IX tzw. „Wielka” Symfonia C-dur Franza Schuberta jest ostatnią symfonią napisaną przez kompozytora, uważaną niekiedy za jego najlepsze dzieło. Symfonia nie została wykonana za życia twórcy – co prawda przesłał on ją do Austriackiego Towarzystwa Muzycznego, lecz jednogłośnie uznano ją tam za niewykonalną. Rękopis symfonii odnalazł 10 lat po śmierci Franza Schuberta Robert Schumann i zachęcił do jej wykonania Feliksa Mendelssohna. Mendelssohn określił to dzieło jako błyskotliwe, fascynujące i oryginalne. Inspirowane było twórczością L. van Beethovena, co słychać wyraźnie w finale symfonii.

W programie koncertu znajdą się również dwie arie wykonane przez sopranistkę Solomiję Pavlenko. Będą to: „Ah perfido” L. van Beethovena, której dramatyczny kontekst stanowi relacja Deidamii i Achillesa oraz rozpacz kobiety porzuconej przez antycznego herosa; a także aria z opery „Idomeneo, król Krety” W. A. Mozarta („Quando avran fine omai… Padre, germani, addio!”), opowiadająca o miłości Ilii i Idamante w czasach wojny trojańskiej.

Solomija Pavlenko w 2019 roku ukończyła studia magisterskie w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy, po czym uczestniczyła w stażu asystenckim u prof. Iryny Semenenko, Honorowej Artystki Ukrainy, który ukończyła w 2020 roku. Podczas studiów brała udział w licznych międzynarodowych i krajowych konkursach wokalnych. Jest laureatką m.in. I Ogólnoukraińskiego Konkursu Wokalnego im. Oksany Petrusenko (Kijów 2014, Grand Prix). W latach 2017-2018 była członkiem Akademii Operowej TWON (dyr. Beata Klatka); od kwietnia 2022 roku kontynuuje w niej swoje studia. Zadebiutowała w „Wekslu małżeńskim” Rossiniego na ART-SCENIE Opery Kijowskiej. W lutym 2023 zaśpiewała partię Jüngfrau w oratorim „Das Paradies und die Peri” Schumanna w ramach festiwalu „Opera Rara” (Kraków) pod batutą Jana Tomasza Adamusa. Również pod jego dyrekcją wystąpi wraz z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej podczas naszego koncertu.

Jan Tomasz Adamus studiował w Krakowie i Amsterdamie. Jest dyrygentem, klawiszowcem, kreatorem kultury. Dokonał nagrań płytowych oper barokowych dla DECCA oraz „Halki” Moniuszki dla Sony/Deutsche Harmonia Mundi. Koncertował w wielu prestiżowych salach: Concertgebouw Amsterdam, Opera Royal de Versailles, Theater an der Wien, Haydn Festspiele Bruehl, Handel Festspiele Halle, Telemann Festspiele Magdeburg, Kunstfest Weimar, Bachfest Leipzig. Otrzymał nagrodę Opus Classic 2022 wraz z Jakubem Józefem Orlińskim za produkcję audio video „Vivaldi Stabat Mater” dla Warner / Erato. Prowadzi krakowską instytucję kultury Capella Cracoviensis (chór kameralny i orkiestra grająca na historycznych instrumentach) festiwal Opera Rara Kraków oraz Festiwal Bachowski w Świdnicy.

10.05.2024, piątek, godz. 19:00
Koncert symfoniczny – Wielka Symfonia i miłość

Program:
Franz Schubert Symfonia nr 9 C-dur „Wielka”
Wolfgang Amadeus Mozart Quando avran fine omai… Padre, germani, addio!
Max Reger Lyrisches Andante
Ludwig van Beethoven Ah perfido op. 65
Wykonawcy:
Jan Tomasz Adamus – dyrygent
Solomija Pavlenko – sopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety

Kolejne wydarzenia

Koncert symfoniczny – Szymanowski plays Szymanowski

17.05.2024, godz. 19:00
Bilety: 30 / 50 zł


Będzie to niecodzienne wydarzenie, gdyż na estradzie zobaczymy dwóch dyrygentów. Jednym z nich będzie Maurycy Rapacz, który dyrygowanie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej wylicytował podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w aukcji zorganizowanej przez Starą Kopalnię w Wałbrzychu. Specjalnie na tę okoliczność w programie koncertu znajdzie się Uwertura Coriolan Ludwiga van Beethovena, którą orkiestra zagra pod dyrekcją Maurycego Ropacza.

Koncert kameralny – Barokowe miraże

18.05.2024, godz. 18:00
Bilety: 20 / 30 zł

W składzie kameralnym wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej: Ildiko Juhasz (flet), Cezary Futyma (obój), Alicja Korpal-Karasiewicz (fagot), Anna Osowska-Kud (skrzypce), Wojciech Kud (wiolonczela), Kamil Grabowski (basso continuo). W ich wykonaniu usłyszymy muzykę związaną z epoką baroku. W programie koncertu znajdą się trzy utwory: Koncert g-moll i Koncert C-dur A. Vivaldiego, Quintet D-dur J. Ch. Bacha oraz Sonata e-moll G. F. Telemanna.

Koncert symfoniczny – Carmen: Miłość jest zbuntowanym ptakiem

24.05.2024, godz. 19:00
Bilety: 30 / 50 zł

Będzie to koncert pod batutą najsłynniejszej polskiej dyrygentki – Agnieszki Duczmal. Jako solistka wystąpi skrzypaczka Dorota Graca-Kosek – koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Sudeckiej oraz altowiolista Artur Rozmysłowicz. Wspólnie wykonają Symfonię koncertującą na skrzypce i altówkę W. A. Mozarta. W programie koncertu znajdzie się również suita Carmen G. Bizeta / R. Szczedrina.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)