[FOTO] C-Eye. Cyberrehabilitacja w Świdnickim Kole PSONI

wtorek, 18.10.2022 07:24 1390 0

Świdnickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pozyskało środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektu pod nazwą “Innowacje w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

 W ramach projektu zapewniono wsparcie z zakresu cyberrehabilitacji. Jego głównym celem jest poprawa jakości życia poprzez wspomaganie rozwoju dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężonymi niepełnosprawnościami – członków koła PSONI w Świdnicy.

 C-Eye to nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, co umożliwia komunikację i rehabilitację osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych, równie ciężkich stanach neurologicznych. Polega ono na wykorzystaniu kontaktu wzrokowego osoby chorej z wyświetlaną na ekranie treścią. Najpierw system C-Eye wyznacza i wyświetla punkt, na który ma patrzeć pacjent. Przytrzymanie przez niego wzroku np. na obrazku, powoduje jego zaznaczenie, dzięki czemu chory może odpowiadać na zadawane pytania, wyrażać swoje potrzeby oraz prośby, a także rozwiązywać różne zadania i ćwiczenia stymulujące pamięć, percepcję, utrzymywanie uwagi i inne aktywności umysłowe.

 Poprzez C-Eye, system służący do neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju, rodzice mogą komunikować się ze swoimi dziećmi, z którymi wcześniej nie było żadnego kontaktu. To nowoczesna technologia, która polega na nawiązanie przez pacjenta kontaktu wzrokowego z treściami multimedialnymi wyświetlanymi na ekranie (obrazy, piktogramy, napisy, gry, itp.) jest to możliwe dzięki technologii śledzenia wzrokiem. Dzięki tej technologii możliwe jest rozumienie mowy biernej stymulowanie funkcji językowych i poznawczych, poprawę koncentracji i koordynacji wzrokowej, która jest źródłem nauki, zabawy i rozrywki.

 – Dzięki C-Eye uczestnicy  naszych zajęć mogą samodzielnie udzielać odpowiedzi, ponieważ system nie wymaga od pacjenta sprawności manualnej ani wykonania celowych ruchów w konkretnym kierunku, nie wymaga również wspomagania ze strony innej osoby. Urządzenie to cztery diody zamieszczone w rogach monitora oraz rejestratora, które odbijając światło w rogówce oka są w stanie ustalić gdzie podopieczny się wpatruje. To jest już trzeci okres realizacji projektu, za co serdecznie dziękujemy Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - tłumaczy Edyta Karaszewska Dyrektor OREW.

W poniedziałek 17 października odbyło się kolejne szkolenie szkolenia z zakresu neurorehabilitacji i użycia systemu C-Eye w terapii dla specjalistów ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy.

 Cyber-oko jest pierwszym na świecie systemem integrującym pomiary medyczne i komputerowe techniki interakcji człowiek-komputer, pozwalającym na zwiększenie trafności diagnoz i prowadzenie systematycznej rehabilitacji pacjentów w śpiączce i nie tylko. Stanowi on doskonałą wizytówkę zaawansowanych technologii, a autorzy uzyskali jeden patent w USA i 3 w Polsce.

Urządzenie to cztery diody zamieszczone w rogach monitora oraz rejestratora, które odbijając światło w rogówce oka są w stanie ustalić gdzie pacjent się wpatruje. Badany reaguje oczami na wyświetlane obrazy i w ten sposób jest w stanie wskazać odpowiedzi czy przekazać informacje, a lekarze mogą stwierdzić w jakim stopniu pacjent jest świadomy.

System ostatecznie wyposażono w multimedia, które stanowią gotowy do pracy materiał diagnostyczno-terapeutyczny. Dodano także możliwość umieszczania własnych treści, aby można było dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkowników.C-Eye dostępny jest w dwóch wariantach: w wersji profesjonalnej, dedykowanej placówkom medycznym i terapeutom, oraz w wersji do użytku domowego. System C-Eye pomaga osobom z dysfunkcjami neurologicznymi, najczęściej po ciężkich uszkodzeniach mózgu, np. urazach czaszkowo-mózgowych, do których doszło na skutek wypadków komunikacyjnych, udarach, niedotlenieniu, czy zatrzymaniu krążenia. Urządzenie umożliwia zobiektywizowaną ocenę stanu świadomości osób w śpiączce, które odzyskały przytomność, ale nie mogą nawiązać kontaktu z otoczeniem. Jednym z elementów systemu C-Eye jest interfejs wzrokowy umożliwiający komunikację z pacjentem sparaliżowanym, pozornie pozbawionym możliwości porozumiewania się.

Niestety w przypadku tej grupy pacjentów często dochodzi do błędnych diagnoz – chory zostaje zdiagnozowany jako osoba w stanie wegetatywnym (ma otwarte oczy, ale niczego nie czuje, nic nie rozumie), a tymczasem okazuje się, że w ok. 40 proc. przypadków osoby te mają zachowaną świadomość, co więcej – niejednokrotnie jest ona zachowana w pełni (to tzw. zespół zamknięcia). Urządzenie nie tylko wspiera komunikację z pacjentami, ale przede wszystkim stymuluje ich funkcje poznawcze, poprawia koncentrację i koordynację wzrokową. Efektem pracy z urządzeniem jest zmniejszenie zdezorientowania i bezradności chorego oraz  – w wielu przypadkach – zauważalne usprawnienie funkcjonowania mózgu, dzięki uruchomionym wskutek stymulacji mechanizmom naprawczym i istniejącej plastyczności mózgu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)