[FOTO] Konferencja "Świdnica Przedsiębiorcom"

sobota, 23.10.2021 09:54 638 0

Nowy Ład, skuteczne mediacje i rozwiazywanie konfliktów, możliwości pozyskiwania zielonej energii w ramach klastrów energii odnawialnej a także zarządzanie zespołami wielopokoleniowymi – to tematy konferencji „Świdnica Przedsiębiorcom”, która po ponad rocznej przerwie powróciła jako cykliczne wydarzenie. Organizatorem spotkania była Petra Consulting we współpracy z Urzędem Miejskim w Świdnicy oraz Starostwem Powiatowym w Świdnicy.

Konferencja odbyła się w czwartek 21 października w świdnickim hotelu Fado.

Jednym z wiodących tematów był powołany w czerwcu tego roku Klaster Świdnicka Energia Odnawialna. Temat przybliżyli Paweł Łapacz i Tomasz Kurek, prezes i wiceprezes Dolnośląskiej Energii Odnawialna - spółki, która koordynuje klaster.

Sylwia Petryna, CEO Petra Consulting pokazała uczestnikom, jak istotne jest podejście do różnych pokoleń w zespole, by skutecznie takimi zespołami zarządzać i motywować pracowników.

Dr Ewa Kosowska-Korniak, doświadczona mediatorka przedstawiła rolę wykorzystywania mediacji i negocjacji w zarządzaniu i komunikacji - zarówno zawodowej, jak i prywatnej.

Niewątpliwie sporo emocji wzbudziła prezentacja Łukasza Surmy z Akademii Księgowości, który omówił zmiany podatkowe, jakie niesie Nowy Ład dla przedsiębiorstw.

W spotkaniu uczestniczyli: Wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, wicestarosta Zygmunt Worsa; Anna Skrzypacz Dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego UM w Świdnicy, Anna Borowska, p.o. Dyrektora Biura ds. Europejskich i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

- Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej jako urząd nadal organizujemy i współorganizujemy spotkania informacyjne dla przedsiębiorców. Każda okazja do szkoleń, wymiany doświadczeń i networkingu jest bardzo cenna – podkreśla Szymon Chojnowski Wiceprezydent Świdnicy. - Dzięki dotacjom unijnym, projektom polsko-czeskim i współpracy z różnymi partnerami biznesowymi, takimi jak Petra Consulting, możemy organizować takie wydarzenia i jesteśmy w stałym kontakcie z lokalnymi firmami ze Świdnicy i okolic. Zwłaszcza mikro, małe i średnie firmy potrzebują dziś wsparcia i informacji w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Planujemy już na przyszły rok kolejne takie wydarzenia i cieszymy się z dużego zainteresowania odbiorców

- Dziękuję firmie Petra Consulting oraz Pani Prezydent Beacie Moskal-Słaniewskiej za zorganizowanie konferencji. Jednym z punktów spotkania była transformacja energetyczna oraz działalność Klastra Świdnicka Energia Odnawialna, którego działalność zainaugurowaliśmy pod koniec czerwca. Mam nadzieję, że prezentacja przedstawicieli spółki Dolnośląska Energia Odnawialna przybliżyła uczestnikom temat odnawialnych źródeł energii i transformacji energetycznej. Jestem przekonany, że każdy z poruszanych na spotkaniu tematów wniesie wiele nowych i ciekawych rozwiązań dla firm, które uczestniczyły w spotkaniu – podsumowuje starosta Piotr Fedorowicz.

- To było pierwsze takie spotkanie od prawie dwóch lat, pandemia mocno ograniczyła możliwość spotykania się bezpośredniego, a wczorajsza konferencja pokazała, jak bardzo takie wydarzenia są potrzebne – komentuje Sylwia Petryna CEO Petra Consulting, organizator wydarzenia.- Mamy pozytywny feedback od przedsiębiorców, którzy cenią sobie takie bezpośrednie spotkania, możliwość nawiązywania relacji – i wsparcie w prowadzeniu swoich biznesów. Dziękuję Pani Prezydent Beacie Moskal-Słaniewskiej i Panu Staroście Piotrowi Fedorowiczowi za konsekwentne wspieranie przedsiębiorczości, dziękuje prelegentom i przede wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli czas –a w biznesie to naprawdę nie jest łatwe – by poświęcić 4 godziny na nasze spotkanie.

Konferencja zakończyła się sesją networkingową a najlepsza prezentacje zostały nagrodzone upominkami, ufundowanymi przez Petra Consulting i GCOIiE.

Konferencję rozpoczął panel pt. “Klaster Świdnicka Energia Odnawialna jako narzędzie transformacji energetycznej” poprowadzony przez Pawła Łapacza, prezesa Dolnośląskiej Energii Odnawialnej oraz Tomasza Kurka, wiceprezesa spółki.

Podczas prezentacji opowiedzieli zgromadzonym gościom o uwarunkowaniach prawnych zdeterminowanych celami klimatycznymi Unii Europejskiej oraz o wynikających z nich prognozach rosnących cen energii. Jak zaznaczył Paweł Łapacz, już za tydzień rozpocznie się konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu - COP26 w Glasgow, gdzie zapadną najważniejsze decyzje wyznaczające kierunek globalnych polityk klimatycznych.

Będzie to miało znaczący wpływ na polską gospodarkę poprzez kolejne aktualizacje dyrektyw unijnych. Proponowanym rozwiązaniem, które może uchronić świdnickich przedsiębiorców przed drastycznymi cenami prądu jest wspólne działanie w ramach lokalnego klastra Świdnicka Energia Odnawialna.

Klaster został zawiązany z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Świdnicy w celu budowania i rozwijania lokalnego ekosystemu energetycznego oraz wspólnego wejścia w zieloną transformację energetyczną powiatu. Aby dążenia do gospodarki zero emisyjnej przyniosły efekt, zarówno jednostki gminne jak i prywatne podmioty muszą włączyć się do działania.

Klaster Świdnicka Energia Odnawialna aktualnie prowadzi nabór na członków z sektora prywatnego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)