[FOTO] Niezwykła wystawa na 250-lecie poświęcenia kościoła św. Józefa

sobota, 16.7.2022 23:56 1174 0

Minęło 250 lat od uroczystej konsekracji kościoła św. Józefa w Świdnicy. Obchody rocznicowe rozpoczęły się nabożeństwem w piątek 15 lipca. Eucharystii przewodniczył Przełożony Generalny Zakonu o. Arnold Chrapkowski.

 

 

Po Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu: Marty Monety, Jakuba Monety, Katarzyny Szymko-Kawalec oraz Mirosławy Druzd.

 

 

- Dzisiaj, 16 lipca zaprosiliśmy Państwa na otwarcie wystawy plenerowej na świdnickim rynku poświęconej naszemu pourszulańskiemu kościołowi i klasztorowi oraz sesję historyczną w Muzeum Dawnego Kupiectwa. O godzinie 18.00 odbyło się nabożeństwo dziękczynne, a po nim Msza św. pod przewodnictwem o. Samuela Pacholskiego, przeora Jasnej Góry. Natomiast jutro, 17 lipca o godz. 12.00 podczas Eucharystii pod przewodnictwem bpa Marka Mendyka będziemy uwielbiać Boga za dar naszej świątyni oraz za wszystkich posługujących i modlących się w tym kościele pokoleń. Po Mszy św. wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie zapraszamy na świąteczny obiad na dziedzińcu klasztornym – zachęcają duchowni.

 

 

Kościół zbudowano pierwotnie jako klasztorny dla sióstr urszulanek, które od 1700 r. przebywały w Świdnicy i zajmowały się nauczaniem dziewcząt. W latach 1711-1739 wykupiły one kilka kamienic mieszczańskich przy ul. Kotlarskiej, w miejsce których wznoszono od roku 1731 szkołę, kościół, klasztor i od 1831 r. przy ul. Budowlanej 8 – domek dla księdza kapelana. Budynki te były później wielokrotnie rozbudowywane.

 

 

Kamień węgielny pod budowę kościoła wmurowano 1 października 1754 r. Projektantem kościoła był najprawdopodobniej zespół architektów krzeszowskich kierowany przez tamtejszego opata cystersów Benedykta Seidla. Budowę wykonywał Wacław Mattausch. Gotowy kościół poświęcił 19 czerwca 1766 r. jeden z jezuitów świdnickich, a konsekrował go uroczyście 12 lipca 1772 r. biskup pomocniczy wrocławski Maurycy von Strachwitz.

 

 

Na prawej ścianie nawy znajdują się dwa duże obrazy św. Augustyna i św. Ambrożego, Doktorów Kościoła. Podarowane zostały prawdopodobnie jeszcze w XVIII w. przez opatów krzeszowskich i są pędzla artystów działających w Krzeszowie; nie wyklucza się, że może i samego Michała Willmanna.

 

 

Na ścianach kościoła zawieszone są piękne stacje drogi krzyżowej wykonane przez malarzy monachijskich w roku 1917.

 

 

Dzisiejszą posadzkę kościoła położono w końcu ubiegłego stulecia. Stosunkowo niedawno sprawiono nowe ławki kościelne i ołtarz posoborowy oraz balaski ze strzegomskiego granitu, którym wyłożono też prezbiterium.

 

 

W 1995 r. wyremontowano organy wykonane przez świdnicką firmę Krystiana Bogumiła Schlaga w roku 1870.

 

 

foto Mariusz Ordyniec

Dodaj komentarz

Komentarze (0)